سه شنبه، ۲۹ مهر ۹۳ - ۰۳:۰۴

دهیار پیشین روستای نمونه گردشگری افتر سرخه گفت: “مغار افتر” یکی از بزرگترین غارهای آهکی استان است که مردم این روستا و روستاهای…

دهیار پیشین روستای نمونه گردشگری افتر سرخه گفت: “مغار افتر” یکی از بزرگترین غارهای آهکی استان است که مردم این روستا و روستاهای اطراف از دیرباز از آن بعنوان یخچال و محلی برای نگهداری مواد غذایی و خصوصا مواد لبنی که نیازمند نگهداری طولانی مدت بوده، استفاده می‌کنند.

هژبر نوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، اظهار کرد: این مغار در غرب روستای افتر و در یک کیلومتری از این روستا واقع شده است.

وی با اشاره به کاربری این غار و یخچال طبیعی، گفت: این غار از اول فروردین ماه تا مهرماه که هوای منطقه گرم است، خنک است و دمای آن تفاوت زیادی با روستا دارد و از این رو مواد غذایی آن فاسد نمی‌شوند، همچنین در فصل سرما دمای آن گرمتر از روستا‌ست.

وی ادامه داد: مردم این منطقه از گذشته‌های دور مواد غذایی و لبنی خود را بویزه از تیرماه تا اواسط مهرماه در این غار نگهداری کرده و در طول سال از آن استفاده می‌کرده‌اند.

دهیار پیشین افتر در پاسخ به پرسشی پیرامون چگونگی مراقبت از مواد غذایی نگهداری شده در این سردخانه طبیعی اظهار کرد: معمولا هر ساله یک نفر از سوی شورای ده بعنوان نگهبان غار انتخاب و مواد لبنی از سوی مردم و دامداران به او تحویل می‌شود که این نگهبان تا اواسط مهرماه از آنها نگهداری و با خنک شدن هوا آنها را تحویل صاحبان آنها می‌دهد.

نوری با اشاره به اینکه این غار کاملا طبیعی است، اضافه کرد: با ثبت ملی این غار چند سال پیش از سوی میراث فرهنگی استان، درب ورودی غار مرمت شد.

دهیار پیشین افتر اظهار کرد: علاوه بر دامداران روستای افتر، مردم و دامداران روستاهای گورسفید، طارم، کلارخان، افتر و امامزاده عبدالله و… نیز از آن استفاده می‌کنند.

وی همچنین گفت: طی چند سال اخیر با ثبت ملی این غار هر ساله در چند نوبت گردشگران در قالب تورهای گردشگری از این غار دیدن می‌کنند.

نوری با بیان اینکه ظرفیت این غار حدود 2 هزار جلد محصولات لبنی است، تصریح کرد: طول این غار 302 متر و عرض آن حدود 12 متر است و ارتفاع آن از 40 سانتی‌متر تا 5 متر متغیر است.

‌این ساکن روستای افتر با بیان اینکه این غار از گذشته به عنوان یخچال طبیعی برای حفظ محصولات دامی مورد استفاده اهالی بوده و در بین اهالی به «مغار افتر» معروف است، افزود: وجود تخته سنگ‌های گچ و آهکی، سکوهای مناسبی برای قرار دادن پوست‌ احشام که پنیرها در آن نگهداری می‌شود، فراهم کرده است.

وی با اشاره به دیگر آثار و جاذبه‌های این روستای گردشگری یادآور شد: دو خانه تاریخی سلطان و محمودی که مربوط به دوره قاجارند و سه امامزاده از دیگر جاذبه های تاریخی و مذهبی این روستا هستند.

به گزارش ایسنا، این غار به شماره 135 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.