یکشنبه، ۰۹ آبان ۹۵ - ۰۸:۴۷
مغز دایناسور

نخستین نمونه از مغز دایناسور در ساسکس انگلستان در حالی توسط محققان دانشگاه کمبریج کشف شده است که این محققان توانسته اند فسیلی…

نخستین نمونه از مغز دایناسور در ساسکس انگلستان در حالی توسط محققان دانشگاه کمبریج کشف شده است که این محققان توانسته اند فسیلی از بافت مغزی یک دایناسور را که مشابه بافت مغزی تمساح ها و پرندگان است را شناسایی و مورد تحقیق و بررسی های آزمایشگاهی قرار دهند . برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید .

بیش از یک دهه قبل بود که محقق آماتوری سنگواره شناس از یک فسیل بسیار کوچک با ظاهری عجیب و غریب را کشف کرد . او آن را برای تحقیقات بیشتر به دانشگاه کمبریج سپرد و حالا بعد از چندین سال مشخص شده که تکه فسیل کشف شده مربوط به مغز دایناسوری از گونه ایگوآنودون بوده است .

مغز دایناسور اگر چه به نسبت وزن و اندازه آن در گونه های مختلف متفاوت است ام همانطور که می دانید کشف فسیل از قسمت های نرم بدن موجودات زنده اتفاق بسیار نادری است اما در این فسیل قسمت شامه یا مننژ و قسمت هایی از کورتیکال  به همراه بخشی از مویرگ ها بصورت کامل حفظ شده و قابل تشخیص است .

[box type=”success” ]ایگوآنودون به معنای دندان ایگوانا، دایناسوری پرنده‌پا و گیاه‌خوار از دورهٔ کرتاسه می‌باشد. این جانور ۱۳۰ تا ۱۲۰ میلیون سال پیش می‌زیسته است. ایگوانودون دایناسوری گیاهخوار، یک دسته از دایناسورهای پرنده‌پا هستند که به طور تقریبی بین هیپسیلوپودونتیس سریع دوپای و دایناسورهای منقار اردکی زندگی می‌کردند. شناسهٔ بارز آن‌ها شست دست بزرگشان بوده که برای مقابله با دشمنانشان از آن استفاده می‌کردند و روی هر انگشت شصتش یک عضو میخی استوانه‌ای داشت. ایگوانودون در سال ۱۸۲۲ کشف شد و بوسیله زمین شناس انگلیسی گیدئون مانتل در سال ۱۸۲۵ نامگذاری شد. ایگوانودون دومین دایناسوری است که بعد از مگالوسورنامگذاری شده‌است. انواع زیادی از ایگوانادون‌های نام گذاری شده از دوره کیمریجین تا دوره سنومانین، از آسیا، اروپا و آمریکای شمالی سن‌یابی شده‌اند.[/box]

علت اصلی سالم ماندن بخش مغز در این فسیل اینطور عنوان شده که دایناسور ایگوآنودون پس از مرگ مستقیما به داخل گودال آب اسید افتاده و چون اکسیژن بسیار کمی داخل گودال آب بوده بدن حیوان پس از تجزیه شدن به مواد معدنی تبدیل شده .

با هم در میهن پست تصاویری از نخستین نمونه از مغز دایناسور را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع : ibtimes[/highlight]

یک دیدگاه برای “نخستین نمونه از مغز دایناسور در ساسکس انگلستان کشف شد”

  1. گرمسار گفت:

    وقتی بدنش به مواد معدنی تجزیه شده پس باید مغزشم تجزیه شده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *