چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۹۳ - ۰۵:۳۲

علل عمده بدبینی و اساس بدبینی در چیست؟چگونه فرد به شریک زندگیش بدبین می شود؟و چه تاثیراتی روی زندگی مشترکشان می گذارد؟ دکتر…

49 مقابله با بدبینی و تاثیرات آن روی زوجین

علل عمده بدبینی و اساس بدبینی در چیست؟چگونه فرد به شریک زندگیش بدبین می شود؟و چه تاثیراتی روی زندگی مشترکشان می گذارد؟

دکتر مهدی دوایی روانشناس و عضو هئیت علمی پژوهشکده علوم شناختی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: معمولا بدبینی به ۲ علت عمده در افراد ایجاد می‌شود اولین و مهمترین علت احساس حقارتی است که فرد بدبین به علت بی‌اعتنایی و یا سختگیریهای زیاد در کودکی پیدا کرده است.

دومین علت بدبینی پیشینه‌ای است که داشته و در او ایجاد اضطراب می‌کند و سعی می‌کند با چک کردن و تجسس در امور دیگران و فرافکنی کند و یا گذشته خود را به دیگران هم تعمیم دهد.

وی افزود: با توجه به موارد ذکر شده می‌توان اضطراب عدم اعتماد به نفس و احساس حقارت را عمده‌ترین دلایل بدبینی دانست از آنجایی که بدبینی در زندگی مشترک به خصوص در سالهای اولیه صدمات زیادی به زوجین وارد می‌کند نحوه برخورد فرد مقابل با طرف بدبین در بهبود این مشکل بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

این متخصص روانشناس با بیان اینکه صبوری طرف مقابل بسیار اهمیت دارد گفت: اولین و مهمترین راه مقابله با بدبینی فرد این است که طرف مقابل خودش را در شرایط  قرار ندهد که بدبینی طرف مقابل را برانگیخته کند از انجایی که افراد بدبین احساس حقارت درونی دارند دومین مطلب این است که به او اطمینان دهند که به احساسات وی اطمینان دارند به تصمیمات او احترام می‌گذارند با این رفتار احساس حقارت وی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

دکتر دوایی ادامه داد: احساس خودمان را بسیار مثبت و با به کار بردن نیمه اول شخص به طرف مقابل بگوییم که من از اینکه مرا چک می‌کنی و کنترل می‌کنی احساس خوبی ندارم این نوع گفتار تاثیر بسیار مثبتی در فرد بدبین دارد باید توجه داشت تمام این مراحل باید با صبر و حوصله انجام گیرد تا به فرد بدبین کمک شود دکتر دوایی در پایان اظهار داشت: با توجه به اینکه معمولا در اوایل ازدواج بدبینی بین زوجین بیشتر بوده و با گذشت چند سال از زندگی مشترک به مرور کمتر می‌شود اگر با انجام تمام موارد مذکور بهبودی در رفتار فرد بدبین حاصل نشود نیاز به آموزش بیشتر و کمک گرفتن از یک مشاور و روانشناس است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *