یکشنبه، ۲۵ خرداد ۹۳ - ۰۳:۵۷

به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در جریان سفر به بولیوی که برای شرکت…

به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در جریان سفر به بولیوی که برای شرکت در اجلاس گروه ۷۷ انجام شده ، ظهر روز شنبه به وقت محلی در دیدار “رابرت موگابه” رئیس‌جمهور زیمبابوه بر لزوم مقابله در برابر گروههای خشونت‌طلب و افراطی تاکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایجاد روابط دوستانه با کشورهای آفریقایی اظهار داشت: تهران آمادگی دارد روابط خود را با هراره در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی افزایش دهد و در این زمینه دو کشور باید راهکارها و روش‌هایی را برای هموار نمودن مسیر توسعه روابط پیدا کنند.

جهانگیری همچنین بر لزوم تشکیل کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور تاکید کرد و ایجاد تحرک توسط وزرای مسئول کمیسیون را در جهت گسترش بیش از پیش روابط ضروری دانست.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به فشارها و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خاطر نشان کرد: ملت ایران آموخته‌اند که از فشارها در جهت خودکفایی استفاده کنند و از این‌رو توانسته‌اند در شرایط تحریم به دستاوردهای بزرگی دست پیدا کنند.

جهانگیری همچنین از مواضع زیمبابوه در مجامع بین‌المللی بخصوص در زمینه قطعنامه‌های ظالمانه علیه ملت ایران قدردانی کرد و گفت: زیمبابوه همواره مواضع مثبت و سازنده‌ای را در این زمینه و همچنین درباره مسئله سوریه اتخاذ کرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور از گروه ۷۷ به عنوان یک مجموعه بزرگ برای کمک به کشورهای در حال توسعه یاد کرد و افزود: ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد کمک خواهد کرد که کشورها عضو گروه ۷۷ بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

موگابه: مردم زیمباوه پذیرفته‌اند که باید برای تحقق اهداف خود استقامت کنند

رابرت موگانه نیز در این دیدار با اشاره به فشارها و تحریم‌های قدرت‌های بزرگ گفت: آنها تصور می‌کنند که دنیا به آنها تعلق دارد و بقیه کشورها خادمان آنها هستند.

رئیس‌جمهور زیمبابوه بر لزوم وحدت رویه میان کشورهایی که به نوعی تحت تحریم ‌ای ظالمانه قرار گرفته‌اند تاکید کرد و در این خصوص گروه ۷۷ را نمونه خوبی برای دستیابی به چنین هدفی معرفی کرد.

وی روابط ایران و زیمبابوه را مثبت و سازنده دانست و خاطرنشان کرد: در طول سالیان گذشته با رهبر معنوی ایران دیدار کرده و از نظرات و رهنمودهای ایشان استفاده کرده ام.

رابرت موگابه مهمترین ابتکار برای مقابله با تحریم کشورش را بسیج مردم علیه تحریم دانست و افزود: برغم آنکه تحریم ها بر اقتصاد ما اثر گذاشت اما به راه خود ادامه دادیم و توانستیم کشور خود را حفظ کنیم.

وی افزود: در زیمبابوه جبهه ضد استعماری و ضد استکباری را تقویت کرده ایم و مردم پذیرفته اند که باید برای تحقق اهداف خود استقامت کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.