منابع آب شرب 36 درصد جمعیت شهری کشور در مرحله تنش آبی قرار دارد

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈرحیم میدانیˈ عصر پنج شنبه در حاشیه بازدید از مجتمع آب رسانی فجر و تصفیه خانه فاضلاب شهری گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: مرحله تنش آبی به منزله جیره بندی آب نیست بلکه برابری منابع آب و مصرف در شرایط عادی است.

وی گفت: برای داشتن حاشیه اطمینان در تامین آب شرب شهروندان در ساعات پیک مصرف باید تا 25 درصد مصرف عادی آنان، ذخیره آب داشته باشیم که امیدواریم در اردیبهشت ماه که همواره با بارش های خوبی مواجه هستیم، این حاشیه اطمینان تامین شود.

میدانی با اشاره به مشکلات تامین آب شرب در برخی کلان شهرهای کشور و ضرورت انجام اقدامات بلندمدت در این خصوص، اضافه کرد: امسال از محل تبصره 11 قانون برنامه بودجه سال 93 به وزارت نیرو اجازه داده شده است تا مبلغ 10میلیارد دلار توسط بخش خصوصی در تامین آب شرب شهرهای کلان سرمایه گذاری شود.

وی همچنین با اشاره به پروژه ملی احداث سد ˈنرماب چهل چایˈ شهرستان مینودشت و اهمیت این پروژه در تامین آب شرب برخی شهرها و روستاهای شرق استان گلستان، تصریح کرد: امسال در بودجه 93 اعتبارات مورد نیاز متناسب با اهمیت پروژه دیده نشده است که در نظر داریم از طریق معاونت راهبردی رییس جمهوری، اعتبارات ویژه ای برای پیشبرد عملیات اجرایی این پروژه ملی جذب نماییم.

معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه این سد علاوه بر تامین آب اراضی کشاورزی، قرار است یکهزارو 200 لیتر در ثانیه، آب شرب شهرها و روستاهای شرق گلستان را تامین نماید، خاطرنشان کرد: سهم اعتبارات دولتی در این پروژه ملی 15 درصد است که در صورت تامین آن، پیمانکار قول تکمیل پروژه تا 2 سال آینده را داده است.

میدانی گفت: با پیگیری های انجام شده توسط وزارت نیرو و تعامل نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امسال توجه ویژه ای به پروژه های تامین آب شرب شهری و روستایی و طرح های جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه های آن شده است.

وی همچنین با اشاره به طرح بزرگ مجتمع آبرسانی فجر گنبدکاووس نیز گفت: برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه بزرگ ملی که آب شرب شهرها و روستاهای این منطقه را تا افق 1415تامین خواهد کرد، به یکهزارو 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که با توجه به محدویت منابع دولتی، باید از سرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده شود.

میدانی اضافه کرد: سرمایه گذاران بخش خصوصی این منطقه و یا خارج از استان گلستان می توانند با حمایت صندوق توسعه ملی در این پروژه بزرگ سرمایه گذاری کنند و وزارت نیرو نیر آب را با قیمت تمام شده از بخش خصوصی خواهد خرید.

در بازدید یک روزه معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو از پروژه های آبرسانی و برخی سدهای منطقه شرق استان گلستان، مدیران کل آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری و روستایی گلستان، فرمانداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان فنی و پیمانکاران حضور داشتند.

/7479/600/579 ** 1597

تمام

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*