چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۱۱:۳۷

یک متخصص تغذیه گفت: منابع حیوانی از جمله گوشت، محصولات لبنی و کره دارای پروتئین و ویتامین‌هایی هستند که کاهش مصرف آنها عوارضی…

یک متخصص تغذیه گفت: منابع حیوانی از جمله گوشت، محصولات لبنی و کره دارای پروتئین و ویتامین‌هایی هستند که کاهش مصرف آنها عوارضی را برای فرد ایجاد می‌کند.

دکتر محمد صفریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، با اشاره به اینکه حذف کامل منابع حیوانی از رژیم غذایی کار اشتباهی است، توضیح داد: مهم‌ترین عارضه‌ای که در اثر کمبود یا نبود منابع حیوانی ایجاد می‌شود کمبود ویتامین ب 12 است که نقش بسزایی در اعمال خون‌سازی، عصبی و دستگاه گوارش دارد. همچنین ممکن است به دنبال حذف منابع حیوانی فرد با کمبود املاحی مانند روی و آهن مواجه شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: افرادی که به دلیل مصرف منابع حیوانی دچار سنگ کلیه‌ می‌شوند نباید این مواد را از رژیم غذایی خود حذف کنند اما محدودیت مصرف به آنان توصیه می‌شود.

صفریان ادامه داد: باور رایج اشتباهی در میان افراد وجود دارد که مصرف غذای حیوانی موجب بروز سنگ کلیه می‌شود در صورتی که بروز سنگ کلیه به دلیل مصرف بیش از حد این مواد است. مصرف غذاهای شور و آماده به دلیل وجود املاح و چربی زیاد سبب بروز سنگ کلیه می‌شود.

صفریان خاطرنشان کرد: میزان استاندارد مصرف نمک در طول روز شش گرم است در حالی که این میزان در میان افراد کشور ما به دلیل عادت به طعم شور غذا، میان هشت تا 10 گرم در روز است.

وی عنوان کرد: مصرف آب زیاد می‌تواند سبب دفع نمک بدن شود، بنابراین توصیه می‌شود افراد در طول روز هر فرد باید میان هشت تا 10 لیوان آب بنوشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.