دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۴۵

به گزارش خبرگزاری مهر،  رئيس قوه قضاييه توجه جدي به ضرورت‌هاي امروز حوزه‌هاي علميه را خواستار شد و افزود: در شرايط فعلي فهم…

به گزارش خبرگزاری مهر،  رئيس قوه قضاييه توجه جدي به ضرورت‌هاي امروز حوزه‌هاي علميه را خواستار شد و افزود: در شرايط فعلي فهم دين، تبليغ دين و آمادگي براي حضور و تلاش در حوزه‌هاي اجرايي و مديريتي از سوي روحانيون سه وظيفه و نياز اصلي حوزه‌هاي علميه است.

آيت الله آملي لاريجاني فهم دين را مرحله‌ای اساسی دانست و گفت: قرآن و روایات معصومین منبع اصلي فهم دين است كه براي فهم آن نياز به ابزار داريم، البته توجه به ابزار شناخت و فهم دين نباید روحانيون و علما را از منبع اصلي که همان قرآن است غافل كند، برخی از گرايش‌هاي روشنفكري تلاش می‌کنند فهم دین را چنان محتاط به فهم بشری و تابع آن بدانند که از منبع بودن قرآن و سنت چیزی باقی نگذارند این در واقع تلاش برای ستاندن نگاه دینی از جامعه است.

آيت الله آملي لاريجاني تاكيد كرد: روحاني امروز با روحاني قرن سوم و چهارم هجري فرق می‌کند وامروز كار در حوزه مشكلات خاصي دارد و تلاش بيشتري را مي‌طلبد.

رئيس قوه قضاييه افزود: طلاب و روحانيون امروز، نمي‌توانند به مسائل موجود در دنيا بي‌اعتنا باشند. فهم دین و تبلیغ آن درزمان ما اقتضائات خاص خودش را دارد و اين كار نيازمند شناخت دقيق شرايط، شناخت فلسفه و نگاه جدید و روز به مسائل و تسلط به داشته‌هاي بزرگان حوزه علميه از گذشته تاكنون است.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه « طلاب و روحانیون از متن کتاب و سنت باید سخنی برای گفتن داشته باشند» تصریح کرد: در کنار فهم دین و شناخت عمیق و همه جانبه آن، تبلیغ و انتشار آنچه داریم و پاسخ دادن به شبهات نیز بسیار مهم و نشانگر اهمیت مرحله بعدی کار عظیم حوزه‌های علمیه، یعنی تبلیغ است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه « منبرها باید حفظ شود» از منافات نداشتن این امر با  بهره گیری از ابزار و تکنیک‌های جدید برای تبلیغ دین نیز سخن گفت و تاکید کرد: در مقام تبلیغ دین باید در کنار منابر، از سایر روش‌ها و ابزارهای نوین اطلاع رسانی و تبلیغ نیز استفاده کرد و طلاب مستعد و توانمند با مد یریت صحیح مدیران حوزه‌های علمیه در فعالیت‌های رسانه‌ای، فرهنگی و هنری در حوزه سینما و تلویزیون حاضر شوند و از ابزاری مانند فیلم هم استفاده کنند چرا که گاهی آثاری که یک فیلم سینمایی یا تلویزیونی دارد یک منبر ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی توجه به روش‌های تحقیق در حوزه‌های علمیه را ضرورت دیگر حوزه‌های علمیه برشمرد و به طلاب حوزه علمیه سفارش کرد: در حوزه‌های علمیه و در مقام طلبگی باید تلاش فراوانی صورت گیرد و در مقام فهم و تبلیغ دین کارهای زیادی هست که باید انجام شود، از جمله توجه عمیق به روش‌های تحقیق است.

رئیس قوه قضاییه « نگاه بدبینانه» به حوزه‌های علمیه در بعد علمی را غیرقابل قبول دانست و افزود: در حوزه‌های علمیه استعدادهای بسیاری همچون گوهرهای تابناکی حضور دارند که لازم است به خوبی و در ابعاد مختلف مدیریت و ساماندهی شوند تا آثار درخشان ایشان به درستی دیده شود.

رئیس دستگاه قضا آمادگی طلاب جوان برای ورود به امور اجرایی در حکومت اسلامی را مرحله دیگری از تلاش و کوشش طلبگی خواند و گفت: در جمهوری اسلامی مناصبی وجود دارد که نیازمند حضور روحانیون عالم و دانشمند است از جمله در قوه قضاییه، شورای نگهبان ، مجلس خبرگان رهبری و سایر حوزه‌های نظام اسلامی که نیاز به مدیرانی دارند تا امور اجرایی را به خوبی اداره کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با تقدیر از تلاش‌های گسترده حوزه های علمیه از گذشته تا امروز و با تاکید بر ضرورت شناخت، بررسی و مطالعه دقیق و عمیق آثار بزرگان حوزه‌های علمیه از قرون گذشته تا حال بر « تخصص گرایی نوین » در حوزه های علمیه نیز تاکید کرد وگفت: چه خوب است که در حوزه‌های علمیه با تقسیم کار و ترسیم افق‌ها، در گرایش‌های مختلف و متناسب با نیازهای جامعه امروز و حتی مناصب و مسئولیت‌های اجرایی، طلاب پرورش یابند و تقسیم‌بندی مناسبی همراه با تاکید بر دروس خاص برای پرورش مجتهد و یا مبلغ دین و البته روحانی آشنا به مباحث و مسائل روز صورت گیرد.

رئیس قوه قضاییه در پایان توجه به امور معنوی و اخلاقی را زیر بنای تمام امور دانست و تاکید کرد: مجتهد و مبلغ دینی باید با توجه عمیق به امور معنوی و عمل به دانسته‌های خود و مداومت بر مکارم اخلاق و توجه به آخرت و عوالم دیگری که در مسیر زندگی انسانی است، تقوای لازم را برای نجات خویش و نیز نجات جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند و بلکه جوامع دیگر، تحصیل کند و تلاش کند همه امورش در چارچوب موازین الهی صورت گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.