دوشنبه، ۱۱ دی ۹۶ - ۱۱:۰۶
منشأ ژنتیکی پرخوری

منشأ ژنتیکی تمایل به خوردن غذاهای چرب در افراد چاق در حالی و در درون ژنی بنام MC4R کشف شد است که این…

منشأ ژنتیکی تمایل به خوردن غذاهای چرب در افراد چاق در حالی و در درون ژنی بنام MC4R کشف شد است که این ژن در مفهوم عصب‌ های مغزی قرار دارد و مواردی مانند غذای مورد علاقه، و میزان مصرف غذا را کنترل می کند. برای مشاهده توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید.
منشأ ژنتیکی تمایل به خوردن غذاهای چرب در ژن MC4R هرگاه دچار جهش شود ،ساختار آن تغییر کرده و وظیفه اصلی خود را به درستی انجام نمی دهد. نتیجه این می شود که عده ای به غذا های چرب متمایل می شوند و عده ای دیگر هیچ علاقه ای به این گونه خوراکی ها ندارند. طبق پژوهش‌ های انجام شده، این جهش ژنتیکی جدید در درصد بسیار کمی از افراد رخ می دهد و آنها را به غذاهای چرب کاملا علاقمند یا غیرمایل می‌کند. تمایل به خوردن غذاهای چرب

در تحقیقی که اخیرا توسط گروهی از محققان بر روی منشأ ژنتیکی تمایل به خوردن غذاهای چرب در افراد چاق انجام شده  موارد علمی بسیار مهم و ارزشمندی در خصوص تنظیم سلامت افراد چاق دستگیر پژوهشگران شده است.

جالب است بدانید خانم پرفسور صدف فاروغی هم یکی از آن محققان است ، از ۱۴ نفر با امتیاز های بدنی متفاوت استفاده شد و از آنها خواسته شد که از تمام غذاهایی که در اختیارشان بود امتحان کنند و ببیند کدام را بیشتر دوست دارند. در نهایت نتایج نشان داد که افراد دارای ژن جهش یافته دو برابر افراد لاغر غذای چرب دوست دارند. همچنین بررسی ساختار نوکلئوتیدی ژن MC4R در افرد چاق مشخص کرد که یک تا پنج درصد افراد چاق در ژن مربوطه دچار نقص هستند و به همین دلیل این افراد از سنین پایین دچار چاقی مفرط می گردند.

آزمایشاتی هم با هدف کشف منشأ ژنتیکی پرخوری بر روی موش ها انجام گرفت و نتایج نشان داد موش هایی که در این ژن دچار اختلال هستند بیشتر غذا می خورند و غذاهای چرب را شیرین مزه درک می کنند. تمایل به خوردن غذاهای چرب

کشف منشأ ژنتیکی پرخوری در افراد چاق !

این تحقیق نشان می دهد که میل به خوردن و نیز چاقی فقط تحت تأثیر اراده افراد نیست بلکه منشأ ژنتیکی دارد. پرفسور سالیس محقق دانشگاه سیدنی، معتقد است که مطالعه انجام شده بسیار ارزشمند است چون به ما نشان می‌دهد افرادی که نوع خاصی از جهش ژنتیکی را دارند، غذاهای پرچرب و پرکالری را بیشتر ترجیح می‌دهند.

قطعایکی از دغدغه های عصر حاضر چاقی و وزن غیر متعادل است تا آنجایی که صاحب نظران آن را به عنوان یکی از جدی‌ ترین مشکلات سلامت عمومی در قرن بیست و یکم می‌دانند. گسترش فست فود ها و افزایش تنوع غذایی نیز به نوبه خود این مشکل را بیشتر کرده است. بیماری چاقی به عنوان یکی از علل قابل پیشگیری مرگ و میر در سرتاسر جهان شناخته می‌شود و یکی از راه های اساسی برای کنترل این نقض ژنتیکی ورزش است. چرا که هر چند طبق مطالعات فوق ، پرخوری تا حدودی تحت کنترل ما نیست ولی ورزش به کاهش حجم چربی اضافی بدن کمک می کند.

[highlight]منبع : sciencealert[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.