دوشنبه، ۲۹ شهریور ۹۵ - ۰۶:۴۱
منشا نور دیده شده در کنار سیاره پلوتو

توضیحات ناسا در خصوص منشا نور دیده شده در کنار سیاره پلوتو در حالی ارائه شده است که این سازمان فضایی به انشار…

توضیحات ناسا در خصوص منشا نور دیده شده در کنار سیاره پلوتو در حالی ارائه شده است که این سازمان فضایی به انشار تصویری پرداخته است که برای نخستین بار شاهد انتشار عجیبی از پرتوهای ایکس را از سوی پلوتو شاهد بوده که حدود ۶ میلیارد سال نوری از خورشید فاصله دارد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

ثبت نور دیده شده در کنار سیاره پلوتو توسط رصدخانه پرتوی ایکس چاندرا در جریان چهار رصد مجزا انجام شده است. در هر رصد، چاندرا توانست پرتوهای ایکس کم‌انرژی را از سمت سیاره کوتوله پلوتو دریافت کند.

با این حال به گفته محققان ناسا ، این نخستین بار است که پرتوهای ایکس از سوی جسمی در کمربند کویپر شناسایی شده‌ است و اینکه سیاره کوتوله پلوتو به شیوه‌ای غیرمنتظره و جدی با بادهای خورشیدی تعامل دارد

منشا نور دیده شده در کنار سیاره پلوتو

این تحقیق نشان داده که یافته‌ها به نوعی شگفت‌آور هستند زیرا پلوتو فاقد میدان مغناطیسی برای حمایت از انتشار پرتوهای ایکس است. تعامل بین گازهای اطراف این اجسام سیاره‌ای و باد خورشیدی باعث ایجاد پرتوهای ایکس می‌شوند.

با توجه رصد نور در کنار سیاره پلوتو دانشمندان سه فرضیه را برای پرتوهای ایکس منتشر شده از سیاره کوتوله پلوتو ارائه کرده‌اند. اول اینکه احتمالا گاز بسیار بیشتری از میزان کشف شده توسط فضاپیمای نیوهورایزنز در اطراف این جسم وجود دارد. دوم اینکه میدان‌های مغناطیسی میان‌سیاره‌ای، ‌ذرات بیشتری از باد خورشیدی را در منطقه اطراف پلوتو متمرکز می‌کنند. احتمال آخر این است که تراکم کم باد خورشیدی در منطقه بیرونی منظومه شمسی ممکن است به شکل‌گیری حلقه‌ای از گاز خنثی در مدار پلوتو کمک کرده باشد.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]nasa[/highlight]

یک دیدگاه برای “توضیحات ناسا در خصوص منشا نور دیده شده در کنار سیاره پلوتو ؟”

  1. جهان گفت:

    خیلی جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.