جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۳:۵۷

منظر تاریخی شهر بم خشکید/ تبدیل نخلستانها به زمین خالی بم جزو محدود شهرهای دنیا است که منظر تاریخی اش ثبت جهانی است…

منظر تاریخی شهر بم خشکید/ تبدیل نخلستانها به زمین خالی

بم جزو محدود شهرهای دنیا است که منظر تاریخی اش ثبت جهانی است و در این میان نخلستانهای گسترده ای که در این باغ شهر وجود دارد به هویتی برای این شهر تاریخی تبدیل شده اما بی توجهی، سود جویی و گاه بی برنامگی ها موجب شده 40 درصد از این نخلها در معرض نابودی قرار گیرد.

اگر قرار باشد در هر دفتر گردشگری بین المللی چند عکس از ایران نصب شود بدون تردید ارگ بم نیز قابی را در این مجموعه به خود اختصاص داده است شهر بم هر چند که پس از زمین لرزه مهیبش مورد توجه بیشتر قرار گرفت اما پیش از آن نیز جایگاهی ویژه در تمدن مشرق زمین داشته است.

این شهر که دومین شهر بزرگ استان کرمان محسوب می شود در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است و بزرگترین بنای خشتی جهان را در خود جای داده است بنایی که پس از زمین لرزه تخریب شد.

بم حتی در شاهنامه فردوسی نیز جای خوش کرده است داستان هفتواد در این شهر روی می دهد هفتواد در شهری به نام کجاران زندگی می کند و درنهایت پس از غلبه برشاهان بر روی تپه ای قلعه ای می سازد.

هم اکنون کجاران محله ای در شمال غرب بم است و گمان می رود ارگ بم نیز بر روی پایه های ارگ هفتواد بنا شده است.

این شهر پس از گذشت هزاران سال دروازه تمدن شرق محسوب می شود و از جایگاه ویژه ای در زمینه گردشگری بین المللی برخوردار است بطوریکه تنها شهر ایران است که منظرش نیز ثبت جهانی شده است به این معنا که نباید ساختار و چهره شهر دچار تغییر شود زیرا که ساختار شهر باید به هر شکل ممکن حفظ شود و در این شهر نخلستانها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

خشکسالی بی صدا از پشت خنجر می زند/ جیره بندی آب مشهد در دستور کار

کمبود بارندگی همواره دامن خراسان رضوی را گرفته و شاید اگر از سفره های آب زیرزمینی برداشت های بی رویه انجام نمی شد می توانستیم قدری به ذخایر آبی این استان امیدوار باشیم اما امروز بار دیگر خشکسالی آرام و بی صدا در حال از پشت خنجر زدن است تا در آینده ای نه چندان دور حسرت جرعه ای آب بر دل اهالی سرزمین تشنگان باقی بماند.

خراسان رضوی با بارشهای کم و محدود، اسراف منابع آب و برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی دست و پنجه نرم می کند و  این مشکلات در حالی روی می دهد که زلزله خشکسالی آرام و بی صدا در کمین خراسان است و عده ای از کارشناسان مطرح می کنند که به احتمال زیاد و در خوش بینانه ترین حالت تنها 10 سال ديگر منابع آبي پاسخگوي نيازهاي زائران و مجاوران است.

خراسان رضوی بیش از یک دهه با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و سال جاری با توجه به اسراف منابع آبی و کمبود بارش امکان مواجهه شدن با این بحران وجود دارد و این امر برای استانی که اقتصادش بر مبنای کشاورزی است یک بحران جدی قلمداد می شود لذا باتوجه به اینکه این سرزمین سالیانه میزبان 25 تا 30 میلیون زائر است باید راهکاری برای مدیریت آب و الگوی مصرف ارائه داد.

خشکسالی در حالی این استان پهناور را تهدید می کند که جمعيت این استان روز به روز افزایش می یابد و طی سالهای اخیر منابع آبي با اين رشد جمعيت همخواني نداشته طوری که در اغلب دشت ها فاجعه بسيار خطرناک نشست زمين اتفاق افتاده است.

22 سال تنهایی و کوه نشینی/ حکایت غم انگیز مرد مردم گریز اسفراینی

22 سال است که علی اکبر مرد مردم گریز اسفراینی، با دوری از دیگران تنها زندگی کردن در دامنه کوه شاه جهان را برگزیده، حکایت 22 سال زندگی به شیوه نخستین به دور از هر گونه امکانات و بهداشت؛ قصه غم انگیز مردی است که می گویند مشکل روانی اجتماع گریزی دارد و کسی به دادش نمی رسد.

وقتی از دوستی شنیدم فردی در اسفراین 22 سال است که از اجتماع روی گردانده و کوه نشینی پیشه کرده؛ ابتدا باورم نمی شد مگر می شود در دنیایی که ارتباطات و زندگی اجتماعی تا این اندازه پیشرفت کرده؛ انسانی 22 سال به دور از اجتماع و امکانات به تنهایی زندگی کند؟ آن هم نه در سرزمینی دورافتاده و بدوی؛ بلکه در روستای نوده بخش بام شهرستان اسفراین؛ روستایی که باغ های سرسبز بادام و ویلاهای زیبای آن حکایت از زیست مردمانی دارد که چندان هم روزگارشان بد نیست.

از اسفراین که به سمت سبزوار می روی حدودا در 15 کیلومتری این مسیر در سمت چپ جاده، دوراهی بام قرار دارد؛ مسیر فرعی را 40 کیلومتر که بروی به باغ های سرسبز بادام و روستای نوده می رسی؛ جاده آسفالته، تک و توک خانه های نوساز و ویلایی، استخر و آب نمای زیبای وسط روستا و در کنار آن مردان و زنانی که هر کدام سوار بر چهارپایی به سوی مزارع خود می روند همه حکایت از زندگی روستایی مرسومی دارد که اندک اندک از شیوه سنتی خارج می شود.

وارد نوده که می شوم دهیار در کنار استخر وسط روستا منتظرم ایستاده، تعارف می کند که به خانه اش برویم و نفسی تازه کنیم اما مقصد من جای دیگری است؛ ما باید به سمت دامنه کوه شاه جهان برویم؛ جایی که 22 سال است خانه علی اکبر شده؛ مردی که از ابتدای جوانی دوری از آدمیان گزیده و همنشین باد و باران شده است.

تغییر کاربری زمین و تَرک های دیوار حکایت تلخ دیگری را در کرج رقم زد/ ساخت مجتمع مسکونی بر روی نخاله ساختمانی

تغییر کاربری یک قطعه زمین از 15 سال پیش سرنوشت ساکنان مجتمع های “گلها” و “لادن” منطقه گوهردشت که به خیال خود سرپناه دار شده اند را به بازی گرفته و حکایتی تلخی را رقم زده است. حال با گذشت سالها تَرک های دیوار خواب راحت را از چشمانشان ربوده است و برای گرفتن حق خود در نهادهای دولتی مربوطه در حال آمد و شد هستند.

در ابتدای ورود، تَرک دیوارها ادعای ساکنان مجتمع را مبنی بر اینکه خانه هایشان ایمنی ندارد و در حال ریزش است را بر ما اثبات می کند تَرک ها به قدری عمیق است که در برخورد اول بذر ترس در دل بیننده می کارد.

حکایت تلخ و خطرناک مجتمع های لادن، گلها و شقایق منطقه گوهردشت کرج به 15 سال پیش برمی گردد زمانی که زمین مجتمع های فعلی در اختیار یکی از نهادها قرار داشت، طبق بررسی ها و اسناد موجود قرار بر این بود که 15 سال پیش در این زمین که در حال حاضر مجتمع های مسکونی فاقد ایمنی ساخته شده است، مجتمع ورزشی ساخته شود یعنی به عبارتی کاربری زمین های مذکور غیرمسکونی بوده است ولی در چشم بر هم زدنی مسئولان به این نتیجه می رسند که کاربری را تغییر داده و مجتمع مسکونی بسازند.

طبق شواهد موجود در آن سالها شهرداری کرج با تغییر کاربری و صدور مجوز ساخت برای مجتمع‌های مسکونی مخالفت کرده است ولی نهاد مذکور با رایزنی موفق به کسب مجوز برای تغییر کاربری زمین مذکور شده و سرانجام زمین مورد نظر به قطعات کوچک ‌تر تقسیم و در آن مجتمع مسکونی ساخته شده است.

مجتمع‌های ساخته شده در حال حاضر در منطقه گوهردشت کرج در بلوار انقلاب و کوچه‌های گل گندم و شقایق واقع شده است و با صدور اسناد مالکیت به مردم واگذار شده است.

با توجه به عمق فاجعه بسیاری از ساکنان این واحدهای مسکونی دست به دامن رسانه ها شده اند مگر از این طریق بتوانند راه چاره ای بجویند.

تراژدی غمناک خزر/ دریاخواران دست در دست جنگل خواران

هجوم زمینخواران و رواج پدیده دریا خواری، تراژدی تجاوز به ساحل خزر را سوزناک تر کرده و این دریاچه بسته، روز به روز در حصار دیوارهای بتنی و سیمانی گرفتارتر می شود.

صرفنظر از قصه ناکام ساماندهی و آزادسازی حریم دریا که با تبلیغات وسیعی در دولت نهم کلید خورده بود، امروز پدیده ای به نام دریاخواری همزمان با پسروی آب دریا، روی میز سودجویان و زمینخواران قرار گرفته است.

بر این اساس برخی افراد سودجو با خشک کردن دریا و کرانه ساحلی اقدام به افزودن آن به ملک شخصی خود می کنند و با این ترفند، دریا را یک گام به عقب می رانند.

بررسی روند کنونی و گشت دریایی در خزر حاکی از آن است که ساحل دریا در مازندران همچنان در محاصره برج‌ها، ديوارهاي بتني و سيماني قرار داشته و حياط خلوت خوش‌نشين‌ها شده است.

این درحالیست که ساماندهي سواحل درياي خزر در سفر اول هيات دولت به استان مازندران مورد تصويب قرار گرفت و آزادسازي حريم 60 متري درياي خزر از نتايج اين طرح بود كه رئيس‌جمهور قبلی نيز براي آزادسازي حريم اين دريا تاكيد ويژه داشت.

طول نوار ساحلي در استان مازندران 330‌كيلومتر است كه از اين ميان سهم اماكن دولتي 83 كيلومتر است و در مجموع در 13‌شهرستان استان كه جزو نوار ساحلي است، 170 دستگاه دولتي وجود دارد كه بر اساس آمارهاي ارائه شده، از اين تعداد 140 دستگاه به‌طور كامل از اين محدوده عقب‌نشيني كرده و در مورد بقيه به دليل محدوديت‌هاي خاص ساحلي از جمله بندرگاه‌ها و اماكن نظامي كه به نوعي فعاليت‌شان به ساحل وابسته است، اين طرح اجرا نشده است.

پلنگ طارم در جدال با انقراض و بقا/ از نابودی زیستگاه ها تا شکار توسط انسان

تعداد پلنگ های طارم دیگر کمتر از آن است که سخنی از”جمعیت پلنگ ها” در این ناحیه گفته شود؛ چرا که این تعداد، امروزه با احتساب موارد رصد شده و گزارش های محلی به 10 تا حداکثر 16 قلاده رسیده است که همین تعداد هم در معرض نابودی نسل قرار دارند.

توپوگرافی استان قزوین دارای اکوسیستم کوهستانی، تپه ماهوری و دشتی، بیابانی است و در این بین اکوسیستم کوهستانی گذشته از این که حدود نیمی از وسعت استان را به خود اختصاص داده از نظر برخورداری از گونه های متنوع و ارزشمند جانوری، جایگاه خاصی در محیط زیست استان دارد.

این منطقه میزبان یکی از ارزشمندترین گونه های حیات وحش ایران و جهان یعنی پلنگ طارم یا همان پلنگ ایرانی است.

زیستگاه پلنگ در محدوده استان قزوین شامل کریدوری است که از ناحیه کوهستانی طارم تا الموت شرقی و غربی امتداد می یابد ولی از آنجا که این حیوان طبق گزارشهای محلی بیشتر در منطقه طارم مشاهده شده به”پلنگ طارم” مشهور است.

این گونه جانوری چندان تفاوتی با سایر همگونه های خود که در دیگر نقاط کشور پراکنده اند، ندارد جز اینکه بدلیل شرایطی که طی سالیان متمادی بر زیستگاه های آن وارد شده در وضعیت شکننده و حساس تری به سر می برد، وضعیتی که موجب شده در استان قزوین هم مانند سایر مناطق کشور نگرانی ها و حساسیت های بیشتری متوجه آینده این گونه جانوری باشد.

گذشته از عوامل طبیعی، طی سالیان اخیر عوامل غیرطبیعی نیز در تهدید حیات پلنگ طارم به شدت موثر بوده اند تا حدی که تاثیر مورد متاخر بسیار بیشتر از تهدیدات طبیعی بوده است که در این گزارش به بررسی اصلی ترین موارد این تهدید و نیز آینده زیستی این گونه جانوری با توجه به شرایط موجود، می پردازیم.

مسئولانی که خود را به خواب زده اند/ از آلودگی نفتی”جادو آب” تا مرگ خرس قهوه ای

طی ماههای اخیر محیط زیست لرستان صحنه اتفاقات مختلفی بوده که به نظر می رسد نوعی ناهماهنگی در اطلاع رسانی این حوادث توسط اداره کل محیط زیست استان لرستان وجود دارد، موضوعی که نمود آن را می توان در کشته شدن اخیر یک ماده خرس و توله اش در سفید کوه مشاهده کرد.

اداره کل محیط زیست استان به عنوان نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در لرستان مسئولیت حراست و حفاظت از محیط زیست انسانی، طبیعی و جانوری را بر عهده دارد، موضوعی که به نظر می رسد در مسیر اجرای این وظیفه جای هیچ گونه مماشاتی وجود نداشته باشد.

این در حالیست که طی ماههای گذشته شاهد نوعی اغماض و چشم پوشی در اطلاع رسانی حوادث زیست محیطی و احقاق حقوق این سرمایه ملی هستیم، از موضوع آلودگی نفتی در شهرستان پلدختر گرفته تا حوادثی که برای گونه های حیات وحش این استان رخ می دهد.

در جریان آلودگی نفتی در روستای دره خزینه و همچنین روستای ریخان شهرستان پلدختر که هر دو مربوط به ماههای بهمن و اسفند سال گذشته بود با نوعی مخفی کاری مواجه بودیم تا در نهایت با درز خبر از سوی اهالی این روستاها در فروردین ماه موضوع به رسانه ها کشیده شد.

موضوع آلودگی نفتی در ریخان در حالی رخ می داد که کمتر از یکماه قبل نشت بنزین به رودخانه جادوآب موجب مرگ هزاران آبزی شده بود که به زودی خبرگزاری مهر در گزارشی تحلیلی به ابعاد حوادث نفتی در استان خواهد پرداخت.

 تا اینکه اواسط هفته گذشته از سوی مردم محلی خبر کشته شدن یک ماده خرس قهوه ای در سفید کوه دهان به دهان چرخید که از همان ابتدا این خبر و تصاویر منتشر شده مورد تایید مسئولان در اداره کل محیط زیست استان قرار نگرفت تا محمد حسین بازگیر که با خبرنگار مهر گفتگو می کرد ضمن تایید خبر کشته شدن یک خرس قهوه ای در استان عنوان کرد که طی شش ماه گذشته این تنها مورد از مرگ این گونه بوده و به طور کامل جزئیات مرگ این ماده خرس قهوه، توله این خرس و حتی گم شدن توله دیگر آن را تکذیب کرد.

معماری هرمزگان دستخوش فرهنگهای وارداتی/ زدودن عناصر معماری غربی جدی گرفته شود

معماری بومی هرمزگان در دهه های اخیر به دلیل بی توجهی از سوی مسئولان استانی و سرازیر شدن فارغ التحصیلان از دانشگاه های خارجی مورد بی مهری قرار گرفت و فراموشی از این معماری منحصر بفرد موجب شد تا ظاهر شهر بندرعباس متفاوت و به نوعی در هم و ناموزون شود.

معماری ایرانی همواره در طول تاریخ دارای ویژگیهایی بوده که با وجود تغییرات گاه اندک و گاه بسیار هنوز از هویت و شمایلی برخوردار بوده که از آن به عنوان معماری برتر یاد شده است.

با ورود اسلام و تاثیر پذیری از فرهنگ آن شکل نوینی از معماری ایرانی – اسلامی عرضه شد که در آن به فراخور اقلیم، شرایط اجتماعی، شکل امرار و معاش و اقتصاد و همچنین در تک بناهای خصوصی، عمومی، مذهبی بناهایی منحصر بفرد بنا شد.

معماری ایرانی در روزگاران دور چه در اجزاء و عناصر مثل گنبد، مناره، طاق، و تزئینات نظیر گره چینی، آینه کاری و… الگوی کشور های دور و نزدیک بوده است.

بناها و مجموعه های تاریخی و حتی شهرهایی که امروزه بخشی از میراث فرهنگی ما را تشکیل می دهند در گذشته به عنوان منبع و مرجع ساخت و ساز بودند و نمونه های بسیاری الگوبرداری از هنر معماری ایرانی  حتی در اروپا وجود دارد اما همچنان حکایت ما؛ مرغ همسایه غاز است. بی توجه به گنجینه پر ارزشی که در جای جای شهرها و روستاهای سرزمینمان وجود دارد دست نیاز به آن سوی مرزها دراز کرده ایم و معماری وارداتی را ترجیح می دهیم.

سرقت سنگ قبرهاي هزارساله اولين گورستان مسلمانان ايران/ خروج آرام ميراث فرهنگي از سفيد چاه

سنگ قبرهاي تاريخي و حدود هزارساله اولين قبرستان مسلمانان ايران واقع در روستاي سفيدچاه در بخش يانه سر هزارجريب بهشهر به سرقت مي رود و اين ميراث فرهنگي كه در فهرست ملی ایران ثبت شده است از اين گورستان خارج مي شود.

گورستان سفيد چاه، قبرستاني متعلق به دوره تيموريان است كه در روستای سفید چاه شهرستان بهشهر و در بخش یانه سر، واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۸۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملي ايران به ثبت رسیده است.

اين قبرستان عجیب سفيد چاه در روستای سفیدچاه بهشهر قرار دارد و قدمت آن به بیش از ۱۲۰۰ سال پیش باز‌می‌گردد كه نماي گورستان با تخته سنگهاي محرابي در صفوف منظم در بدو ورود همانند لشكري عظيم است كه به پا ايستاده اند و نظاره گر هستند.

براساس اطلاعات بدست آمده توسط كارشناسان، قبر ملک بادله حاکم شمال در این گورستان قرار دارد و همچنين  ابراهیم، منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسی‌ابن جعفر(ع) در سفیدچاه مدفون شده‌اند كه ضریح چوبی امام‌زاده که با گنبد نقره‌گونش در دل این دره زیبا می‌درخشد بنا بر نوشته‌ کنده‌کاری شده‌اش، قدمت امامزاده را به بيش از ۸۴۰ سال پیش مي رسد.

اين روزها زمزمه هايي به گوش مي رسد كه سنگ هاي اين قبرستان تاريخي به سرقت رفته و به نوعي آثار تاريخي و پيشينه اين ديار دزديده مي شود سنگ هاي زيبا و خوش تراشي با نقوش مختلفي همچون آيينه، شانه، دوک نخ ريسي،قيچي و گاوآهن و… كه به گفته اهالي بيانگر شغل مردگان بوده است وهر يك سرگذشتي از گذشتگان را در خود جاي داده است و حرف هاي بي شماري براي گفتن دارد.

تمدن هزاران ساله و لزوم توجه به نگین کوه سهند/ صنعت فراموش شده چاپ باتیک اسکو احیاء می شود

“اسکو” یکی از شهرستان هایی است که به خاطر وجود دهکده توریستی کندوان و باغ شهر اسکو از ظرفیت های بالقوه گردشگری برخوردار است و باید توجه ویژه ای به نگین کوه سهند یعنی اسکو و کندوان صورت گیرد.به گزارش خبرنگار مهر، از 20 کیلومتری جنوب غرب کلانشهر تبریز که می گذرید، آسمان خراش های فروانی را خواهید دید که عمر چندانی ندارند و در یک دهه گذشته رشد چشمگیری داشته و به سمت آسمان صعود کردند؛ شهر جدید سهند نخستین ورودی شهرستان اسکو از سمت تبریز و سومین شهر این شهرستان است که از این منطقه می توان به خوبی، زیبایی های باغ شهر اسکو را تماشا کرد.

شهر جدید سهند در تیرماه ۱۳۸۷ با افتتاح ساختمان شهرداری، به عنوان پنجاه و هشتمین شهر آذربایجان شرقی در شمال غربی اسکو با هدف اسکان دادن سرریز جمعیت کلانشهر تبریز حیات شهری خود را آغاز کرده و درحال حاضر در سه فاز مختلف یکی از ظرفیت های شهرستان اسکو به شمار می رود.

ولی شهرستان اسکو در گذشته شهری در دامنهٔ سهند و شرق دریاچهٔ ارومیه به‌نام «اوشکایا» وجود داشته که گویا در محل اسکوی فعلی بوده‌است. نام این شهر در کتیبهٔ ارگیشتی اول و نیز سارگن دوم (پادشاه آشور) آمده‌است؛ به گونه‌ای که سارگن دوم در کتیبهٔ خود که متعلق به سدهٔ نخست پیش از میلاد است، از هجوم جنگ‌جویان آشوری به سرزمین اورارتو و به آتش‌کشیدن اوشکایا و آبادی‌های اطراف آن سخن به میان آورده‌است.

قصه کودکان کار یاسوج در هیاهوی شهر گم شده است/ غنچه هایی که پژمرده اند

قصه تلخ کودکان کار یاسوج، در هیاهوی شهر و غفلت مسئولین گم شده است و کسی به فکر این غنچه های پژمرده جامعه با کمترین حمایتی و یا کوچکترین محبتی نیست.

“برخی ها کار می کنند تا نان بخورند برخی ها نان می خورند تا کار کنند. “آقا وزن”، کودکی که ترازو به دست داشت این را می گفت. کمی آن طرفتر: «آقا! تو رو خدا یکیشو بخر» در حالی که ادعیه ای را به من نشان می داد اصرار می کرد، قسم می داد که یکی از آنها را بخرم ول کن هم نبود.

در گریزگاه سنگدلی آدمها و بی خیالی مسئول ها و فشار نداری و بی پولی، خوب یاد گرفته بود که چگونه اصرار کند تا شاید نانی به دست بیاورد، تا تعدادی سکه در جیبش سنگینی کند و شاید تا دلی را به تسخیر خنده معصومانه اش درآورد.

حالا دیگر یک گروه از کودکان تقریبا در یک گروه سنی دور و برم را گرفته بودند کودکانی که آنقدر زبان شیرین فارسی را به لهجه لری می آمیختند و سخن می گفتند که حرف هایشان از شعارهایی که درباره آنها از زبان مسئولان این روزها خروجی خبرگزاری ها و ستون های مطبوعات این استان را پر کرده است دلنشین تر بود. تعداد زیادی از آنها ترازوهای وزن کشی خانگی به دست داشتند، برخی ها از گونی های برنج پر از جایزه تنها یک کیسه برای وسایل واکس نصیبشان شده بود.

از سوال من، که پرسیدم “بچه ها دوست دارید الان چی بخورید؟” جا خوردند، ترسیدند و کمی عقب تر رفتند یکیشان که “داش مشتی” صحبت می کرد پرسید که چه قصدی دارم؟ آیا می خواهم مانع کسب و کار آنها بشوم؟ آیا مرا فرستاده اند که نگذارم کار کنند. به هر حال قانعشان کردم که فقط می خواهم چند دقیقه ای با آنها صحبت کنم.

قلعه‌بالا بیارجمند، ماسوله‌ای ناشناخته در دل کویر/ آسایش را با لحظه‌ای درنگ در قاره کوچک تجربه کنید

پا در رکاب سفر می گذاریم به دل ناشناخته های کویری شاهرود “قاره کوچک” که لحظه ای درنگ در آن مایه آسایش روح و تمدد روان می شود، گاهی فراموش می کنی در دل کویر هستی و این چنین زیبایی و سر سبزی سرمایه کویری است که از شنیدن واژه اش جز بیابان، خشکی و برهوت چیز دیگری به ذهن متبادر نمی شود.

سفری می کنیم کوتاه اما پربار به دل کویری که می خواهد جلوه ای دیگر از خود به نمایش بگذارد. از میدان آزادی شاهرود همه گرد هم آمده ایم تا خود را به بیارجمند که از نظر مسافتی دورترین شهر شاهرود است برسانیم.

بعد از توقفی کوتاه در شهر بیارجمند و استفاده از مناظر زیبا و سرسبز این شهر کوچک کویری به سمت روستایی می رویم که یاد و خاطره ماسوله را در ذهن انسان زنده می کند اما ماسوله ای در کویر که هنوز ناشناخته باقی مانده است.

روستای قلعه بالا در حدود 15 کیلومتری بیارجمند قرار دارد با کوچه ها و خیابان های سنگ فرش و مارپیچ که شکل پلکانی روستا را تا بالای کوه می پیمایند و منظره ای زیبا و بکر در دل کویر به نمایش می گذارند. باغ های کوچک و بزرگ داخل روستا با درختان میوه که بعضی به بار نشسته اند زیبایی زاید الوصفی به روستا بخشیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.