یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۰۷:۲۱

موضوع فرهنگ در هزاره سوم به یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین چالش دولت‌ها تبدیل شده است. امروزه فرهنگ در تمامی بخش‌های زندگی بشری…

موضوع فرهنگ در هزاره سوم به یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین چالش دولت‌ها تبدیل شده است. امروزه فرهنگ در تمامی بخش‌های زندگی بشری از قبیل رفاه، آموزش، بهداشت، درمان و … تأثیرگذار بوده و تعامل بین فرهنگ و شبکه‌های ارتباط جهانی بر همگان آشکار است. فرهنگ‌ها هر چند که در تولید محصولات مادی و معنوی جامعه تأثیر پنهان و آشکار دارند، اما خود نیز نیازمند مدیریت،‌ سیاست، تغییر و دگرگونی برای بهبود مستمر هستند.

به گزارش« تابناک »، جامعه ایران در حال حاضر همانند اکثر کشورهای دنیا با چالش‌های بزرگی در عرصه فرهنگی مواجه است. در این میان در مدت اخیر انتقاداتی نسبت به عملکرد دولت و اظهار نظرهای مقامات دولتی نسبت به موضوعات فرهنگی در کشور افزایش پیدا کرده است.

به عنوان مثال آقای روحانی در اظهار نظری بیان نمود که « اینقدر در زندگی مردم مداخله نکنید، ولو به خاطر دلسوزی؛ بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد. پیامبر (ص) شلاق در دست نداشت، پیامبر (ص) بشیر و نذیر بود..»

 در همین ارتباط سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در پاسخ به موضع گیری رئیس جمهور نسبت به دخالت در زندگی مردم به بهانه های مختلف انتقاد کرده بود، هموار کردن راه بهشت برای مردم را وظیفه حکومت دانست.

از این موارد مناظرهای رسانه ای و کلامی در مدت اخیر کم به چشم نمی خورد. تفاوت دیدگاه ها در ارتباط با وسایل رسانه های جمعی از جمله شبکه های اجتماعی، ماهواره و خصوصا مسئله حجاب و عفاف تبدیل به موضوعات مهم در عرصه فرهنگ کشور شده است.

در همین ارتباط حجت الاسلام سیدرضا اکرمی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری و مشاور عالی وزیر کشور (عبدالرضا رحمانی فضلی) در امور روحانیت در گفت و گو با تابناک موضوعات اخیر در عرصه فرهنگی را مورد بررسی قرار داده است.

آقای اکرمی در روزهای گذشته نسبت به برخی از رویکردهای دولت به خصوص در عرصه فرهنگ انتقاداتی شده است. به نظر شما علت این اتقادات چیست؟

خود اصحاب دولت نباید، به اضطراب، دلهر ها و دلواپسی ها بیفزاید. بالاخره ما یک جامعه فعال، شاداب و داری آزادی بیان و آزادی بعد از بیان داریم. به هرحال همه افراد می توانند، راجع به تمام مسائل اقتصادی، سیاست، اخلاق، حجاب، عفاف، دانشگاه، سیاست خارجی صحبت کنند.

 گاهی هم راجع به برخی مسائل اجتماعی مانند حجاب و عفاف صحبت می شود. باید مقدرای از این بحث ها را طبیعی ببینیم. در جامعه با نشاط، شاداب، فعال؛ اهل نظر بحث و گفت و گو می کنند و این گونه مسائل وجود دارد.

پس شما اینکه رئیس جمهور صحبتی کند و بعد عده ای آن را نقد کنند را مناسب می بینید؟

ما خیلی نباید هراس داشته باشیم که رئیس جمهور بیاید راجع دین صحبت کند و برخی بیایند گفتار ایشان را نقد کنند. ممکن است، کسی هم پیدا شود و بگوید مقداری از آن چیزی که شما می گوید غلط است و گونه ای دیگر است .خیلی مسئله مهمی در جامعه نیست که اینقدر نسبت به آن دلواپسی داشته باشیم.

عده ای از عملکرد دولت در حوزه های مختلف از جمله حجاب و عفاف ناراضی هستند و برای استدلال خود به بعضی از عملکردهای دولت اشاره می کنند. شما این نقد را به دولت وارد می دانید؟

ما در جامعه مان اگر می خواهیم قانونی بحث کنیم؛ یک مصوبه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام حجاب و عفاف داریم. در سال 84 اقای خاتمی به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی برای عملیاتی کردن آن دستور داده بود.

در سال 85 اقای احمدی نژاد این قانون را به وزارت کشور ارجاع داد و گفت بروید این را اجرا کنید که هنوز هم اجرا نشده است. در قانون عفاف و حجاب بیش از 20 دستگاه باید قانون را در زیر مجموعه خودشان عملیاتی کنند که متاسفانه دستگاه ها آن طوری که باید و شاید تمکین نکردند و آن را عملیاتی نکردند.

در مورد بقیه مسائل فرهنگی از جمله استفاده از ماهواره نیز قانون وجود دارد؟

بله در این مورد هم قانون وجود دارد. بالاخره در قصه ماهواره قانون می گوید،که افراد عادی نباید از ماهواره استفاده کنند و در نقطه مقابل رادیو، تلویزیون باید از ماهواره های بین المللی استفاده کنند و آنچه مفید، موثر و سودمند است را بگیرند و در رادیو و تلویزیون منعکس کنند که از مزایای آن بهرمند شویم ولی از مفاسد آن برکنار بمانیم. بالاخره دولت این را اجرا نکرده اند که الان می گویند 70 درصد مردم ماهواره دارند.  دستگاه ها  نسبت به قانون التزام عملی ندارند .

اقای روحانی چندی پیش در مورد ماهواره گفت «اگر خدایی نکرده تلویزیونی بتواند با یک دیش مخفی یا آشکار شبکه دیگری را بگیرد و جوانان آن شبکه را بببیند چگونه ایرانیت و اسلامیت می‌ماند؟! دیدیدم که ماهواره آمد و مبارزه در پشت‌بام و بالکن تاثیرگذار نبود و نه ایمان مردم پَر زد و رفت و نه هویت مردم از دست رفت.» نظر شما دقیقا با حرف اقای رئیس جمهور در تضاد است؟

من این اظهارات را از اقای رئیس جمهور نمی پسندم. برای اینکه قانون عملی نشد است. اگر قانون عملی می شد که اینطور نمی شد. بالاخره ما باید به قانون احترام بگذاریم یا قانون را تغییر بدهیم. ولی وقتی قانون وجود دارد نباید قانون را تمکین نکنیم. اگر قانون اصلاح می خواهد آن را اصلاح کنیم و نه اینکه بگویم چون مثلا تمکین نکردند، بنابراین فایده ای ندارد و بی خود بوده است. من این اظهارات را نمی پسندم.

چندی است در رابطه با بهشت رفتن مردم نیز میان مسئولین اختلافاتی ایجاد شده است. نظر شما در این ارتباط چیست؟

استدعای ما از اقای رئیس جمهور این است که به مسائل مهم کشور بپردازد. مسائل مهم کشور اقتصاد ، اشتغال، اعتیاد، سرمایه گذاری و رونق تولید و کار است. الان بی کاری و اعتیاد است که  ام الفساد است. الان اعتیاد به مدرسه ها هم نفوذ کرده است.

باید بگونه ای به مسائل بپردازیم که مسائل غیر مهم باعث فراموشی مسائل مهم نشود. البته باید به مسائل جانبی نیز  بها داد. یعنی دستگاه های فرهنگی کشور همه باید فعال شوند و باید تربیت آموزش و پرورش از درون خانواده ها شروع شود. خانواده ها باید مراقب فرزندانشان باشند و مسائل لازم را برای آنها تذکر بدهند که از جمله آنها حجاب، عفاف و اخلاق است.

الان ببینیند ما یک مقدرا کم تحملیم. یک کسی انتقاد می کند عوض اینکه به آن گوش دهیم اول به دنبال پاسخ دهی و دعوا هستیم. این نشان می دهد که تحمل در جامعه و شرح صدر میان مردم و مسئولین کم شده است. اگر اختلاف  هم بوجود آمد قانون و ضابطه وجود دارد و باید طبق ان اقدام شود. نه اینکه از اول دعوا شود و پس از آن به هیچ نتیجه ای دست پیدا ننمائیم.

به نظرم می آید همه دستگاه های فرهنگی باید در این مسائل کمک بکنند. ما هم نگاه نکینم یک اظهاراتی اقای روحانی انجام داده است . چهار تا امام جمعه انتقاد کرده اند بگوییم همه چیز تمام شده است. 750 نماز جمعه در کشور برگزار می شود حالا 4 تای آنها تذکر داده اند باید به حرف انها گوش دهیم. اگر حرف آنها درست است رفتارمان را اصلاح کنیم، اگر درست نیست تساهل نشان دهیم.

بالاخره با توجه به اینکه شما می گوید قانون در مسائل وجود دارد. تولیت مسائل فرهنگی در کشور به عهده کیست؟

موضوع فرهنگ اختصاص به دولت ندارد. مسائل فرهنگی جزء مسائل عام است که شامل آموزش و پرورش و حورزه های علمیه نیز می شود. مساجد و سایر نهادهای فرهنگی نیز دخیل هستند

یکی از موضعات اخیر بحث فیلترینگ اینترنتی و شبکه های اجتماعی است . به نظر شما شیوه برخورد با این پدید ها باید چگونه باشد؟

من به این صورت قبول ندارم که تا تکنولوژی وارد کشور می شود با آن مخالف می شود. این طور نیست. بلکه باید برای این ها قانون تصویب شود. یکی از کارهایی که سران سه قوه باید انجام دهند این است که نسبت به یک موضوع عام و فراگیر سران سه قوه بنشینند و آن را در جلسات خودشان مطرح کنند. هر تصمیمی که گرفتند بایستی سه تایی باهم بگیرند.

مثلا در مورد شبکه ای اجتماعی باید چه اقدامی انجام شود؟

در این موارد قانونی نداریم. همه باید با هم بشینند بحث ها را با هم انجام دهند و هر جا قانون باید اصلاح شود؛ ان را اصلاح کنند. هر جا هم که باید قانون محکمتر شود آن را محکمتر کنند.

متن کامل گفت و گو را اینجا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.