چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۹۳ - ۱۱:۵۷

جنگلها و مراتع چهار نقطه دیگر از شهرستان بویراحمد شامل “بیدشاهی”، “سپیدار”، “وزگ” و “بنسنجان” روزگذشته طعمه حریق شد که با تلاش، همت…

جنگلها و مراتع چهار نقطه دیگر از شهرستان بویراحمد شامل “بیدشاهی”، “سپیدار”، “وزگ” و “بنسنجان” روزگذشته طعمه حریق شد که با تلاش، همت و از خودگذشتگی جنگلبانان شهرستان بویراحمد، خاموش و مهار شدند.

سعید نظری، مدیرمنابع طبیعی شهرستان بویراحمد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص گفت: آتش سوزی‌ها ابتدا در منطقه “بیدشاهی” و “سپیدار” آغاز شد اما خوشبختانه نیروهای منابع طبیعی در منطقه حضور داشتند و در همان ابتدای حریق توانستند آتش را مهار و از گسترش آن جلوگیری کنند.

وی اظهارکرد: اگر نیروها در منطقه نبودند و آمادگی نداشتند، با توجه به وجود مراتع غنی در این منطقه، کنترل آتش‌سوزی غیرقابل امکان بود.

نظری افزود: پس از اطفای این حریق، گزارش شد که جنگلهای منطقه “وزگ” و دامنه‌های کوه “تامر” دچار حریق شده‌اند که جنگلبانان در کمترین زمان ممکن به منطقه اعزام شدند.

مدیرمنابع طبیعی شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: کار اطفای حریق در “وزگ” از ساعت 11 صبح آغاز شد و شش ساعت به طول انجامید و سرانجام در ساعت 17عصر آتش به طور کامل مهار شد.

نظری تصریح‌کرد: متاسفانه در این آتش‌سوزی چهار هکتار از جنگلهای این منطقه شامل درختان بلوط، بنه، زالزالک، بادام کوهی و سایر گونه‌ها دچار حریق شدند.

وی علت این آتش‌سوزی را سهل‌انگاری عنوان‌کرد و ادامه‌داد: سه فردی که برای چیدن میوه‌های کوهی به این کوه آمده بودند، آتش‌ روشن کرده بودند که موجب گسترش حریق به جنگل شده بود.

مدیر منابع طبیعی شهرستان بویراحمد عنوان کرد: این سه فرد روز گذشته در حین فرار دستگیر و تحویل پاسگاه انتظامی سررود جنوبی شدند.

نظری همچنین از وقوع چهارمین آتش سوزی در منطقه “بنسنجان” طی روز گذشته خبر داد و بیان کرد: این آتش‌سوزی در یک باغ مجاور جنگل به وقوع پیوست که جنگلبانان نه تنها از گسترش آتش به جنگل جلوگیری کردند بلکه آتش باغ را نیز مهار کردند.

وی همچنین در خصوص ابزار و امکانات نیروها برای اطفای حریق تأکید کرد: یگان حفاظت از کمترین امکانات بی بهره است و در این آتش‌سوزی نیز با دستان خالی اقدام به اطفای حریق کردیم. در آتش‌سوزی روزگذشته لباس‌ها و دستان و پای‌های برخی از نیروها آسیب دید.

مدیر منابع طبیعی شهرستان بویراحمد گفت: اغلب آتش سوزی‌ها در شیب‌های بالا و ارتفاعات رخ می‌دهد و این در حالی است که حتی خودروی مناسب برای رفتن به محل آتش‌سوزی نیز نداریم.

نظری ضمن گلایه از برخی دستگاه‌های اجرایی و نهادها اضافه کرد: متاسفانه برای خاموش کردن آتش‌سوزی جنگلها هیچ دستگاهی ما را یاری نمی‌کند و تنها پرسنل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد آتش را خاموش می‌کنند این در حالی است که طبق قانون تمامی دستگاه‌های اجرایی، حتی دستگاه‌های نظامی و انتظامی باید برای خاموش‌کردن آتش در عرصه‌های جنگلی و مرتعی مشارکت فعال داشته باشند.

وی اظهارکرد: علت اغلب آتش‌سوزی‌های جنگل در حاشیه مزارع و روستاها را عمدی می‌داند و برخی طمع ورزی‌ها موجب وارد شدن خسارت‌های فراوانی به جنگلهای این استان شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.