شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۷:۰۸

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی گفت: بازرسی از مهدکودک‌ها و شهربازی‌ها به صورت مستمر توسط کارشناسان اداره کل استاندارد استان و شرکت‌های بازرسی مجوزدار…

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی گفت: بازرسی از مهدکودک‌ها و شهربازی‌ها به صورت مستمر توسط کارشناسان اداره کل استاندارد استان و شرکت‌های بازرسی مجوزدار انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، ساسان فرشی حق‌رو در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز هفته استاندارد از تاریخ 16 الی 22 مهرماه، اظهار کرد: بر اساس معیارهای ارزیابی، واحد های تولیدی نمونه استان شناسایی شده است و در روز 24 مهرماه این واحد ها را معرفی می‌کنیم.

وی در خصوص معیارهای سنجش اداره استاندارد برای انتخاب واحدهای تولیدی نمونه، گفت: همه ساله معیارهای سنجش تغییر می‌کند و یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های انتخاب یک واحد تولیدی به عنوان نمونه، نداشتن امتیاز منفی در طول سال گذشته است.

وی با اشاره به تفاهم نامه همکاری بین اداره کل استاندارد آذربایجان شرقی و منطقه آزاد تجاری ارس، گفت: تمامی ادارات وظایف‌شان را به منطقه آزاد ارس تحویل داده‌اند؛ اما با امضای تفاهمنامه همکاری، اداره استاندارد به منظور جلوگیری از موازی کاری، هم‌چنان به فعالیتش در منطقه آزاد ارس ادامه می‌دهد.

مدیر کل اداره استاندارد آذربایجان شرقی افزود: با بهره‌گیری از پتانسیل مالی منطقه آزاد ارس، در حال احداث و تجهیز آزمایشگاه‌های مدرن در این منطقه هستیم.

وی با اشاره به اقدامات اداره کل استاندارد استان در سطح ملی، گفت: از سال 94 فرآورده‌های نفتی وارد شده به کشور از طریق گمرک‌های استان را بررسی و تفسیر می‌کنیم.

وی با بیان این‌که برای اولین بار در کشور از سامانه اندازه شناسی در آذربایجان شرقی رونمایی شده است، گفت: هم اکنون تنها در حوزه باسکول این سامانه فعال است که توسعه این سامانه در برنامه قرار دارد.

فرشی حق‌رو با اشاره به اقدامات قانونی اداره استاندارد در شش ماه اول سال 93، گفت: در شش ماه اول سال‌جاری 72 مورد اعلام جرایم داشتیم که در این بین هشت مورد مربوط به فروشندگان غیراستاندارد، 18 مورد مربوط به شهربازی‌ها، هفت مورد مربوط به صنایع غذایی، 21 مورد مربوط به مصالح ساختمانی و 16 مورد نیز مربوط به صنایع غیرفلزی بوده است.

وی افزود: آذربایجان شرقی از نظر کنترل کیفیت مصالح ساختمانی در سال 92، حایز رتبه نخست کشوری شده است.

شهربازی‌ها زیرذره‌بین

مدیرکل اداره استاندارد آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: 600 مورد بازرسی از شهربازی‌های استان توسط شرکت‌های مجوزدار و 80 مورد بازرسی توسط کارشناسان اداره کل استاندارد استان انجام گرفته است.

وی افزود: هم‌چنین در شش ماهه اول سال از 50 مهدکودک بازرسی به عمل آمده که در این بین تجهیزات پنج مهدکودک جمع‌آوری شده است.

فرشی حق‌رو تأکید کرد: با اجرای طرح طاها، نظارت اداره استاندارد بر فعالیت واحدهای تولیدی بسیار دقیق و به صورت نامحسوس انجام می‌گیرد.

وی در رابطه با وجود روغن پالم در مواد غذایی، ابراز عقیده کرد: قضیه روغن پالم به نوعی تشویش اذهان عمومی بود و روغن پالم آن گونه که می‌گویند هم خطرناک نیست، استفاده از روغن گیاهی در لبنیات ممنوع است و مردم مطمئن باشند اداره استاندارد به خوبی نظارت می‌کند و با متخلفان برخورد جدی می‌کند.

نظارت دقیقی بر تولیدات سوسیس و کالباس داریم

وی در رابطه با این‌که گفته می‌شود گوشت مورد استفاده در تولید سوسیس و کالباس، نامرغوب است، گفت: آزمایش بافت روی فرآورده‌های گوشتی انجام می‌شود و با این آزمایش نوع گوشت به طور دقیق مشخص می‌شود و با مشاهده گوشت نامرغوب، واحد های تولیدی به مراجع قانونی ارجاع داده می‌شوند‍!

آسانسورهای مورد استفاده در مسکن مهر مجوز ندارند!

مدیرکل اداره استاندارد آذربایجان شرقی گفت: آسانسورهای مورد استفاده در ساختمان‌های مسکن مهر گواهی استاندارد ندارند و هم‌چنین اداره استاندارد تنها یکسال برای آسانسورها گواهی صادر می‌کند و همه ساله باید بازرسان مجوزدار از اداره استاندارد، آسانسورها را بررسی و گواهی صادر کنند.

وی افزود: با راه‌اندازی سامانه جدید، عملیات بازرسی و صدور گواهی تأیید آسانسور بسیار آسان شده است.

فرشی حق‌رو با بیان این‌که نظارت بر تولید وسایل گرمایشی از تیرماه آغاز شده است، گفت: مردم در هنگام خرید به آرم استاندارد و کد 10 رقمی درج شده بر روی کالا توجه کنند و در آینده سامانه‌ای راه‌اندازی می شود که با ارسال کد 10رقمی به این سامانه، نوع کالا و استاندارد بودن آن مشخص می‌شود.

وی تأکید کرد: با توجه به سیاست‌های کلان نظام، اداره استاندارد حمایت از تولید با رویکرد افزایش کیفیت را سرلوحه کارهایش قرار داده است.

نتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.