دوشنبه، ۳۱ شهریور ۹۳ - ۰۶:۰۲

مهر برای تک تک ما یاد آور شوق و اضطراب کودکی است، یادآور اشکی که روز اول مدرسه از دوری مادرمان ریختیم، یادآور…

مهر برای تک تک ما یاد آور شوق و اضطراب کودکی است، یادآور اشکی که روز اول مدرسه از دوری مادرمان ریختیم، یادآور روزهایی که لحظه شماری می‌کردیم برای پر کردن کیف‌هایمان از دفترهایی که روزها دور صفحاتش را خط کشی کرده بودیم، کتاب‌هایی که می نشستیم و ساعت‌ها جلد می گرفتیم و حتی دنبال کاغذ کادو می گشتیم تا تمیز باشد و رنگش رنگ کودکی ما.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان‌شرقی، “باز آمد بوی ماه مدرسه بوی بازی‌های راه مدرسه… ” اگر دقیق شوی این روزها نیز آن بوهای ناب به مشامت می‌رسد شاید سال‌ها است آن روزهای و آن لحظه‌ها از خاطرت فراموش شده‌اند اما تنها با لبخند دخترکی که مقنعه سفید سرش کرده و کنار مقنعه‌اش اسمش با گل‌های قرمز، زرد و صورتی گل دوزی شده است باز تو را در خاطراتت غرق خواهد کرد…

چشمانت را می‌بندی و تو نیز همچون من نیمکت‌هایی را می بینی که بوی چوب می‌دهند، کنار دستی‌ات را نمی شناسی اما حس خوبی از بودن در کنارش داری، همه مثل هم لباس پوشیده‌اند، با خود فکر می‌کنی خدایا حتما خانم معلم خوشگل است، حتما خوش اخلاق است و به قول کودکان امروز خوش لباس باشد ها … هم شوق داری و هم دلهره هم پر از خواستن و آموختنی و هم در اضطراب اینکه چطور خواهد بود؟ این فضای جدید این آدم‌های جدید…

تب وتاب قلبت را بغل دستی تو بهتر از تو درک می‌کند چرا که ما همه احساس‌های مشترک را در روزهای نخست مدرسه درک کرده‌ایم. شاید بیشترمان حتی گریه‌ام کرده باشیم و با تعریف این گریه‌هامان پس از سال‌ها همه را خندانده‌ایم.

مدارس آذربایجان‌شرقی میزبان 650 هزار نفر دانش آموز

امسال قرار است 650 هزار نفر دانش آموز همچون من و شما آن تب و تاب‌ها را در روز نخست مدرسه در آذربایجان‌شرقی تجربه کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی می گوید: 8500 مدرسه استان آماده استقبال از 650 هزار نفر دانش آموز است.

جعفر پاشایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی اظهار می کند: فردا یکم مهر ماه روز ملی و یک جشن ملی برای همه ایرانیان است.

وی شادی و نشاط را از ضروریات فضاهای آموزشی می‌داند و می‌افزاید: در تمامی مدارس باید آرامش و شادابی موج بزند چراکه در کنار این دو می‌توان خروجی علمی مفیدی را انتظار داشت.

وی ادامه می دهد: معاونین پرورشی باید صمیمی و دوستانه دانش آموزان را به فعالیت‌های فرهنگی و پرورشی ترغیب کنند و از کلمات دستوری و برخی محدودیت‌ها استفاده نکنند.

پاشایی می گوید: رفتار تربیتی سایر دبیران در مدرسه برای دانش آموزان بسیار تاثیر گذار است و آموزش در کنار پرورش فقط منوط به وظایف معلمان و معاونین پرورشی نیست.

وی با بیان اینکه در سطح استان 20 پژوهش سرای فعال وجود دارد خاطرنشان می‌کند: معرفی دانش آموزان با استعداد خاص به پژوهش سراها به جهت کارآموزی و شکوفایی استعدادهای این دانش آموزان ضروری است.

روزهای اول مهر پلیس هم به کمک آموزش و پرورش آمده است

رئیس پلیس راهور آذربایجان شرقی از حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با تمامی امکانات و تمهیدات لازم در روز بازگشایی مدارس در اول مهرماه خبر داد.

سرهنگ ناصر میکائیلی در جمع خبرنگاران می‌گوید: پلیس راهنمایی و رانندگی در جهت ساماندهی روز اول بازگشایی مدارس در اجرای طرح بازگشایی مدارس از استقرار تیم‌های کمکی در مقابل مدارس و همچنین تقاطع ها و میادین پر تراکم بهره گرفته است.

وی می‌افزاید: ضروری است رانندگان در اولین روز بازگشایی مدارس با رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و از بروز حوادث جلوگیری کنند.

سرهنگ میکائیلی به والدین توصیه می‌کند: والدین باید در جهت رعایت ایمنی و جلوگیری از سردرگمی قبل از بازگشایی مدارس نسبت به شناسایی مسیر تردد به مدرسه اقدام کرده و حتی المقدور از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

وی ادامه می دهد: همکاری شهروندان و والدین با پلیس راهور ما را در خدمت رسانی هر چه بهتر یاری خواهد کرد و می‌توانیم با رعایت قوانین و مقررات اولین روز بازگشایی مدرسه را عاری از هرگونه حادثه تجربه کنیم.

و در کنار این همت و این تلاش پلیس، سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی نیز با اجرای طرح نظارتی ویژه بازگشایی مدارس تلاش کرده است باری از دوش آموزش و پرورش برداشته و به کمک آن بیاید.

نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در طرح نظارتی ویژه بازگشایی مدارس

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت می گوید: با فرارسیدن ایام بازگشایی مدارس و مراکز آموزش عالی، طرح نظارتی ویژه بازگشایی مدارس از 22 شهریور به مدت 25 روز با استفاده از کلیه ظرفیت های موجود بازرسی عملیاتی شده است.

اسماعیل عطاپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان‌شرقی می افزاید: به دلیل افزایش تقاضا در این ایام برای اقلامی نظیر لوازم التحریر، کیف و کفش، مانتو مدارس، با هدف تاثیر گذاری و بازدارندگی بیشتر اقدامات نظارتی طی هماهنگی صورت گرفته آغاز شده است.

وی نظارت ویژه بر رعایت ضرایب سود قانونی از سوی بنگاه‌های اقتصادی، نصب برچسب قیمت، صدور صورتحساب، نظارت ویژه بر نرخ‌های تعیین شده دفاتر دانش آموزی، ممانعت از فروش اجباری و نظارت بر عملکرد آموزشگاه‌ها و مدارس غیرانتفاعی در دریافت شهریه‌های مصوب را از جمله محورهای اساسی این طرح می‌شمارد.

عطاپور ادامه می‌دهد: در طول اجرای طرح و با برنامه ریزی‌های صورت گرفته تلفن 124 ستاد خبری سازمان در مرکز استان و شهرستان‌ها به صورت تمام وقت آماده پاسخگویی به سئوالات، شکایات و گزارشات مردمی است.

همه تلاش‌ها برای برپایی جشنی است که سال‌ها در خاطرات کودکان امروز نقش خواهد بست، جشن علم، جشن ادب، جشن همکاری و جشن دوستی‌ها … باز بوی مهر در فضای شهر پیچیده است….

گزارش از حمیده بردباری، خبرنگار ایسنای آذربایجان‌شرقی

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.