دوشنبه، ۲۳ تیر ۹۳ - ۱۱:۴۵

سلامت نیوز: عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری رویش هلال احمر، باورهای غلط و همچنین، موارد صحیح و علمی آزمایش مایع منی یکی…

سلامت نیوز: عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری رویش هلال احمر، باورهای غلط و همچنین، موارد صحیح و علمی آزمایش مایع منی یکی از مهمترین آزمایشات برای درمان زوج‌های نابارور را تشریح کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفاآنلاین، وقتی یک زوج برای درمان مشکل ناباروری یا هرگونه مشاوره در ارتباط با فرزند آینده خود مراجعه می‌کنند، بعد از معاینه و پرسش‌های اولیه، نخستین آزمایشی که برای مرد درخواست می‌شود آزمایش بررسی و آنالیز مایع منی است.

براین اساس امیر مدیر، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و ناباروری مردان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری رویش هلال احمر عنوان کرد: آزمایش مایع منی آزمایش بعد از گذشت چندین دهه از ابداع، همچنان سنگ بنای تمام درمانها و اقدامات بعدی است. نکات ارزشمندی در این آزمایش وجود دارد که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد، ولی در ابتدا باید چند پرسش متداول را در این زمینه بررسی می‌کنیم. شاید شما هم به افرادی مراجعه کرده باشید که با دیدن آزمایش تان در مورد فرزند شما و سلامت او و حتی جنسیت او اظهار نظر کرده باشند؛ ولی آیا این برداشت‌ها پشتوانه علمی دارد؟

وی بیان داشت: همانطور که میدانید تخمک نیمی از کروموزوم‌های لازم برای تشکیل جنین را دارد (23 کروموزوم) و 23 کروموزوم دیگر پس از لقاح با اسپرم به آنها خواهد پیوست. تفاوت پسر با دختر در یک کروموزوم X یا Y است که اسپرم آن را خواهد آورد. ولی آزمایش اسپرم در مورد تعداد اسپرم‌های حاوی X یا Y هیچ اطلاعاتی نمی‌دهد.

مدیر ادامه داد: در آزمایشات درصد اسپرم‌های با سرعت حرکت (خوب/متوسط/ ضعیف) مشخص می‌شود اما آیا درصد اسپرم‌های با حرکت خوب جنسیت فرزند را مشخص می‌کند؟ که پاسخ منفی است. زیرا درصد اسپرم‌های متحرک در آزمایش نمی‌تواند جنسیت فرزند حاصل از این اسپرم‌ها را مشخص کند و این برداشت پشتوانه علمی ندارد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری رویش هلال احمر تصریح کرد: بسیاری از آزمایشات مایع منی در افراد نشان دهنده مشکلاتی در اسپرم‌ها است. ممکن است تعداد اسپرم‌ها، حرکت و یا شکل آنها در آزمایش مشکل داشته باشد. اما آیا وجود این مشکلات می‌تواند مشکلات فرزند شما را نشان دهد؟ که باز هم جواب منفی است. زیرا هیچ ارتباط علمی بین مشکلات یافت شده در آزمایش اسپرم افراد با سلامت جنین وجود ندارد. این آزمایش حتی در پیش بینی سقط و یا سلامت دوران بارداری نیز ناتوان است. بنابراین در صورتیکه آزمایش اسپرم افراد مشکلات کوچکی دارد در مورد سلامت جنین حاصله نگران نباید شد.

مدیر خاطرنشان کرد: مسلماً این آزمایش اطلاعات ارزشمندی در مورد احتمال باروری شما خواهد داد. اما حتی در بهترین شرایط و آزمایش کاملاً طبیعی نیز نمی‌تواند باروری شما را تضمین کند. باروری روندی است وابسته به عوامل مختلف از زوجین که با دیدن یک آزمایش نمی‌توان نتیجه روند را پیش بینی کرد. علاوه بر اینکه حدود 20 درصد زوج‌های مراجعه کننده مراکز ناباروری دارای آزمایشات و بررسی‌های کاملاً طبیعی هستند. پس یک آزمایش سالم ضمانت باروری نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *