دوشنبه، ۱۱ فروردین ۹۳ - ۰۸:۱۳

به گزارش میهن پست -بشار اسد رییس جمهوری سوریه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور تا اوایل تابستان جاری و نامزدی…

به گزارش میهن پست -بشار اسد رییس جمهوری سوریه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور تا اوایل تابستان جاری و نامزدی در آن آماده می‌شود.

به نقل از ایرنا ، بشار اسد در حالی در پی احراز یک دوره هفت ساله ریاست جمهوری دیگر در سوریه است که درگیری‌ها وارد چهارمین سال شده است.

این خبرگزاری افزوده است که هر چند با توجه به این وضعیت، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ممکن است به نظر غیرممکن دیده شود، اما مقامات سوری اصرار دارند که انتخابات به موقع برگزار خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری برای توصیفات دولت سوریه از درگیری‌ها در صحنه بین‌المللی اهمیت زیادی دارد.

این گزارش افزوده است: مقامات سوری در نشست ژنو ۲ به طور قاطعانه کناره‌گیری اسد از قدرت را منتفی دانستند و در عوض، برگزاری انتخابات را در پایان دوره کنونی ریاست جمهوری به عنوان راهکاری برای بحران عرضه کردند با این استدلال که اگر مردم اسد را انتخاب کنند، در آن صورت جنگ باید پایان یابد و اگر بازنده انتخابات باشد، قدرت را ترک خواهد کرد.

هنوز زمان دقیقی برای انتخابات ریاست جمهوری که باید در تاریخی بین ۶۰ تا ۹۰ روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری هفت ساله اسد در ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر ماه) برگزار شود، تعیین نشده است.

پارلمان سوریه با یک قانون انتخاباتی موافقت کرد که بر اساس آن، نامزدها باید ۱۰ سال گذشته را در سوریه زندگی کرده و نباید از تابعیت کشور دیگری برخوردار باشند که ظاهراً این مساله راهی برای جلوگیری از نامزدی چهره‌های مخالف تبعیدی در انتخابات است. تا این لحظه، هیچ‌کس برای رقابت در مقابل بشار اسد اعلام ٱمادگی نکرده است.

تدارکات برای انتخابات در جریان است. مقامات در مناطق تحت کنترل دولت شروع به انتشار کارت‌های انتخاباتی کرده‌اند و از افرادی که کارت شناسایی‌شان را گم کرده یا این کارت را ندارند، درخواست نامه گرفته‌اند.

به موجب قانون اساسی جدید سوریه که در سال ۲۰۱۲ در یک همه‌پرسی تصویب شد، امکان تشکیل یک نظام چند حزبی در این کشور، وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.