چهارشنبه، ۰۴ تیر ۹۳ - ۰۳:۴۶

به گزارش خبرنگار مهر،حجت الاسلام درویشان عصر سه شنبه در شورای اداری شهرستان سبزوار گفت: خدمتگزاری به مردم و نظام اسلامی توفیق بزرگی…

به گزارش خبرنگار مهر،حجت الاسلام درویشان عصر سه شنبه در شورای اداری شهرستان سبزوار گفت: خدمتگزاری به مردم و نظام اسلامی توفیق بزرگی که نصیب مدیران شده است و ما باید با بکارگیری تمام ظرفیت ها از این فرصت نهایت استفاده را برای خدمت به مردم ببریم.

وی با اشاره به اینکه در روایات متعددی راجع به خدمتگزاری و برآورده کردن حاجات مومنین تاکیدات فراوانی شده است  بیان کرد: از امام صادق(ع) نقل شده که برآورده کردن حاجت مومن در نزد خداوند بهتر و دوست داشتنی تر از 20 حج است

درویشیان با بیان اینکه مهمترین شرایط مدیریت مطلوب و کار 3 نکته است اظهار کرد: اولین شرط مدیریت مطلوب آشنایی به قوانین، شرح وظایف و مسائل مربوط با مسئولیت و تجربه کاری است.

وی افزود: یکی از آسیب ها و ضعف هایی که در نظارت ها و بازرسی های ما با آن مواجه می شویم و متاسفانه هنوز وجود دارد عدم اطلاع و تسلط مدیران و کارکنان با بعضی از قوانین عمومی و مربوط با حوزه کاری آنها است.

درویشیان با تاکید بر ضرورت  اطلاعات قانونی عمومی مدیران گفت: خدمتگزاران به مردم باید برای آشنایی با قوانین عمومی و قانون مجازاتهای اسلامی مربوط به کارکنان دولت اهتمام ورزند.

 وی با بیان اینکه برنامه ریزی شرط دیگر خدمتگزاری به مردم است گفت: هیچ تشکل و اداره ای بدون برنامه ریزی مدون و مناسب کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت به اهداف خود نمی رسد و فقدان برنامه ریزی باعث روزمرگی می شود.

مدیر کل بازرسی خراسان با بیان اینکه برای تحقق اهداف دستگاه باید برنامه های دقیق  و متناسب با اسناد بالا دستی مانند سند چشم انداز توسعه برنامه پنجم توسعه و برنامه توسعه استان و شهرستان تدوین و نقشه راه مدیران شود.

درویشیان نظارت را سومین عامل مدیریت مطلوب دانست و گفت: اگر مدیری در تسلط به قوانین و برنامه ریزی  مشکلی نداشته باشد اما نظارت کافی و مستمر  در اجرای امور نکند به اهداف پیش بینی شده دست نخواهد یافت.

 وی با تشریح اهمیت نظارت در دین اسلام گفت: نظارت و مشتقات آن در قرآن 120 مرتبه و در نهج البلاغه 143 مرتبه آمده است.

مدیر کل بازرسی استان با اشاره به نامه امیر المومنین به مالک اشتر افزود: یک عده از با وفا ترین افراد را برای نظام تعیین کنند که ناظر بر کارگزاران حکومت باشند.

وی با اشاره به اینکه نظارت یکی از وظایف مدیران در همه سطوح است گفت: سازمان بازرسی بر تمامی دستگاه های اداری، دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی موسسات عمومی عام المنفعه و نهادهایی که حتی اعتبار نمی گیرند و نظارتشان بر عهده دولت است نظارت می کند.

درویشیان با اشاره بر اینکه اصل 174 قانون اساسی بر حسن انجام امور و نظارت بر اجرای صحیح قوانین تاکید دارد: مهمترین راهبرد سازمان بازرسی را اقدامات پیشگیرانه دانست.

وی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه ملی کشور نیروی انسانی با تجربه است که سالها برای آنها هزینه شده است  افزود: روند برخی از نظارت و بازرسی ها باعث هتک حیثیت مدیران می شود که حتی الامکان برای صیانت از این ثروت به جای معرفی خاطیان به مراجع قضائی با تذکرات و ارشادات برطرف شده و از ادامه و تکرار کار  جلوگیری شده است.

مدیر کل بازرسی استان نداشتن شغل دوم کارمندان دولت، منع مداخله کارکنان دستگاه های اجرائی در معاملات دولتی و دریافت مجوزهای قانونی برای خرید برخی از وسایل اداری را از جمله مسائلی دانست که باید توسط مدیران و کارمندان رعایت شود.

وی با تاکید بر اینکه مسلما پیشگیری مقدم تر از نظارت و بازرسی است است اضافه کرد:دستگاه ها برای اجرای دقیق نظارت  در ارائه مستندات همکاری لازم را داشته باشند.

درویشیان با اشاره به اقدامات سازمان بازرسی در این رابطه اشاره کرد و گفت:  حضور در شوراهای اداری شهرستانها و طرح مسائل برای مدیران، برگزاری کلاس ها و همایش های پیشگیرانه از جمله این اقدامات است

وی در بخش دیگری از سخنانش به  قانون ارتقاء سلامت اداری اشاره کرد و گفت: تمام فرآیند های مالی دستگاه ها اعم از معاملات و قرار دادها باید در سامانه قانون برنامه پنجم و قانون ارتقاء سلامت اداری منعکس شود و برای همه قابل مشاهده باشد.

درویشان بیان کرد: نظارت های الکترونیکی یکی از تاکیدات برنامه پنجم توسعه است که در این راستا باید با فراهم کردن درگاه های الکترونیکی هم خود مدیر و هم نهادهای نظارتی اعمال نظارت کنند.

وی همچنین راه اندازی سامانه رسیدگی به شکایات را هم از دیگر موضوعات تاکید شده در قانون ارتقاء سلامت اداری برشمرد و اظهار داشت: بایستی طبق برنامه بستر انعکاس شکایت ها و درخواست های مردم از طریق این سامانه فراهم شود اما با وجود اینکه در سال ماقبل پایانی برنامه پنجم قرار داریم بعضا این موارد تحقق نیافته است.

مدیر کل بازرسی خراسان رضوی از برنامه ریزی شش برنامه مشترک توسط شورای دستگاه های نظارتی خراسان رضوی در سال جاری خبر داد که به تایید شورای دستگاه نظارتی کشور رسیده است.

وی یکی از این شش برنامه را احرای برنامه های فرهنگی اسلامی به ویژه حجاب و عفاف اعلام  و اظهار کرد: بحث حجاب و عفاف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است  که همه عالمان و بزرگان  کشور بر اجرای آن تاکید دارند.

درویشیان با بیان اینکه این موضوع فرهنگی  را در سطح کلان استان در دستور کار قرار داده ایم تصریح کرد: یکی از مهمترین وظایف دستگاه های اجرائی رعایت هنجارهای اداری توسط پرسنل است.

 وی با بیان اینکه برای مردم رعایت ارزش های اسلامی توسط خانواده مدیران و پرسنل ادارات مهم است بر توجه ویژه مدیران به این حوزه تاکید کرد.

درویشیان با تاکید بر اینکه نظارت موضوعی همگانی است تاکید کرد: نظارت فقط مربوط به دستگاه های مسئول نیست و عده کم مسئولان نهادهای نظارتی نمی توانند به تمام مسائل دستگاه ها به خوبی نظارت داشته باشند و باید از نظارت های همگانی بهره گرفت.

مدیر کل بازرسی استان در ادامه بیان کرد: اخیرا طبق دستورالعمل رئیس قوه قضائیه واحدی در اداره کل بازرسی استان با عنوان اداره نظارت همگانی تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: بازرسان افتخاری و تشکل های غیر دولتی در انجام ماموریت های بازرسی  ما را یاری می کنند.

درویشیان افزود: فرمانداران برای مدیران و پرسنل دستگاه های اداری کارگاه های آشنایی با مقررات ارتقاء سلامت اداری و برنامه پنجم برگزار کنند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان سبزوار بزرگترین شهرستان استان پس از مشهد مقدس است بر ضرورت بررسی و بازنگری برنامه توسعه شهرستان با توجه به ظرفیت های بالای سرمایه گذاری تاکید کرد.

درویشیان با بیان اینکه دولت در حال تدوین برنامه ششم توسعه کشور است از مدیران دستگاه های احرائی خواست برنامه توسعه شهرستان سبزوار را بر اساس برنامه ششم و ظرفیت های گنجانده نشده یا بخش هایی کمتر توجه شده در برنامه فعلی فراهم کنند.

وی خطاب یه دستگاه ها و نهادهای قانون گذار مانند شوراهای اسلامی گفت: اعضای این نهادها باید توجه کافی به مقررات و قوانین مرتبط در تصویب طرح ها و لایحه ها داشته باشند و کارگروه انطباق فعال تر از گذشته نهایت دقت را برای بررسی مصوبات به خرج دهد.

مدیر کل بازرسی استان با اشاره به اینکه یکی از نکاتی که همواره موجبات کاهش اعتماد عمومی را فراهم می کند عدم اطلاع مردم از خدمات دستگاه های اجرائی است تصریح کرد: اطلاع رسانی به موقع عملکرد دستگاه ها در افزایش اعتماد عمومی موثر است و مدیران می توانند مشکلات را حتی الامکان با مردم درمیان بگذارند و موانع پیش روی کارها را برای آنان بازگو کنند.

وی اظهارکرد: بعضی از پاسخ های ارائه شده توسط پرسنل شایسته کارگزار نظام اسلامی نیست و مردم انتظار دارند اگر مشکلی را حل نمی کنیم برخورد مناسب را رعایت کنیم گاهی یک برخورد آرام و متین به یک مراجعه کننده حتی با انجام نشدن خواسته اش راضی از اداره خارج می شود.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از آسیب هایی که باعث کاهش اعتماد دربین مردم می شود دادن وعده های غیر عملی است از مدیران درخواست کرد از قول های شعاری بپرهیزند.

 درویشیان بر تکریم ارباب رجوع  تاکید کرد و  از مدیران خواست با افزایش سعه صدر و آستانه تحمل پاسخگویی مناسبی به مردم داشته باشند.

مدیر کل بازرسی خراسان رضوی با بیان اینکه در بازرسی و نظارت های سال گذشته تذکراتی در راستای اصلاح امور به دستگاه ها  داده شده است ابراز امیدواری کرد که با نظارت مستمر مدیران اجرائی شاهد مشکلات مهمی در پایان  بازرسی ها  نباشیم.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.