سه شنبه، ۲۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۴۹

کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: عوامل غیرطبیعی مهم‌ترین علت بروز آتش‌سوزی در مناطق حفاظت شده این استان است….

کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: عوامل غیرطبیعی مهم‌ترین علت بروز آتش‌سوزی در مناطق حفاظت شده این استان است.

احمدرضا کلماتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان شمالی، افزود: عوامل انسانی مهم‌ترین دلیل بروز این مشکل بوده است.

وی با اشاره به این‌که آتش‌سوزی بر روی زیستگاه‌های حیات وحش تاثیر می‌گذارد، ادامه داد: تخریب این زیستگاه‌ها به شدت آتش سوزی بستگی دارد، به طوری که در آتش‌سوزی‌های شدید حیواناتی که دارای قدرت حرکتی کمتری دارند محکوم به فنا می‌شوند.

کلماتی اظهار کرد: بروز آتش‌سوزی در این مناطق موجب از بین رفتن پوشش گیاهی، تغییر خواص شیمیایی خاک، فرسایش خاک و مهاجرت حیوانات می‌شود.

وی افزود: از سوی دیگر آتش‌سوزی و از بین رفتن زیستگاه حیات وحش موجب می‌شود، تا حیوانات به مناطقی دور از دسترس این اداره کل مهاجرت کنند که زمینه نیز برای حضور شکارچیان فراهم می‌شود.

این مسوول توضیح داد: در مناطق حفاظت شده خراسان شمالی به دلیل حضور ماموران یگان حفاظت، حریق‌های اتفاق افتاده بلافاصله خاموش شده و تاثیر چندانی بر روی زیستگاه‌ها نداشته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *