یکشنبه، ۱۳ مهر ۹۳ - ۰۳:۵۲

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: طی شش ماه نخست سال 10 دستگاه خودروی سبک و 93 دستگاه خودروی سنگین در استان ترخیص و…

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: طی شش ماه نخست سال 10 دستگاه خودروی سبک و 93 دستگاه خودروی سنگین در استان ترخیص و مجوز استاندارد با تغییر و کاهش فرایند اداری صادر شده است.

هاشم علایی رییس سازمان استاندارد استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: در سال گذشته، 35 دستگاه خودروی سبک و 50 دستگاه خودرو سنگین و نیز طی شش ماه نخست سال، 10 دستگاه خودروی سبک و 93 دستگاه خودروی سنگین به استان ترخیص و مجوز استاندارد با تغییر و کاهش فرایند اداری در طول یک روز اداری صادر شده است.

وی در حوزه صادرات و واردات اظهار کرد: کاغذهای ملامین و آب معدنی از جمله کالاهای صادراتی بوده که با صدور گواهی انطباق از گمرکات استان، ترخیص می‌شوند و نیز خودروهای سبک و سنگین، ام.دی.اف، کاغذ دیواری و خوراک دام به استان اردبیل وارد می‌شوند.

وی از ارائه بسته‌های حمایتی در راستای تسریع و بهبود روند کیفی و حمایت از صادرات و واردات، خبر داد و افزود: جهت صدور کالاهای صادراتی که دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد است، نیاز به اخذ تاییدیه مجدد نبوده و همین امر صرفه‌جویی در زمان را نیز به دنبال دارد.

علایی خاطرنشان کرد: صادرکنندگانی که موفق به اخذ گواهی نامه صادرکننده برتر می‌شوند باید با مراجعه به شعب استانی نسبت به گواهی انطباق کالا و صادرات محموله خود اقدام کنند.

وی در حوزه واردات تجاری نیز گفت: در صورتی که واردات مواد اولیه توسط واحدهای تولیدی صورت بگیرد، با ارائه تعهدنامه مدیرعامل نسبت به ثبت سفارش خود اقدام کرده و کالای خود را در حداقل زمان ترخیص، و وارد استان کنند.

علایی ضافه کرد: درصورتی که واردات مواد اولیه توسط شرکت‌های بازرگانی انجام شود ثبت سفارش محصولات با عقد قرارداد رسمی بین شرکت، تولیدکننده و واردکننده صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به این‌که 250 واحد صنعتی تحت پوشش استاندارد اردبیل هستند، عنوان کرد: 340 فراورده تولیدی مشمول مقررات استاندارد، دارای پروانه کاربرد فعالیت می‌کنند که از این میزان، 38 درصد آن در صنایع غذایی و کشاورزی ، 49 درصد در مصالح ساختمانی و 6 درصد در بخش مواد شیمیایی و سلولزی فعال هستند.

وی با یادآوری این‌که در سال 92 صدور گواهی ایمنی آسانسور1062 مورد بوده در حالی که در شش ماه اول سال 93 به 209 گواهی کاهش یافته است، افزود: این امر نشان می‌دهد که ساخت و ساز در اردبیل کاهش یافته است.

وی در خصوص ارتقای کیفیت مصالح ساختمانی گفت: بر اساس درخواست رعایت مفاد مصوبه هیئت وزیران طبق ماده 155 قانون پنجم توسعه، ناطرین و مهندسین پروژه‌ها باید از ورود مصالح ساختمانی غیراستاندارد جلوگیری کنند، به طوری که در راستای اجرای این قانون 60 واحد تولیدی مصالح ساختمانی متخلف شناسایی و به مراجع ذیربط ارجاع شدند.

علایی در ادامه اظهار کرد: 332 باسکول سنگین جاده‌ای در سال 92 و 204 باسکول در شش ماهه نخست امسال مورد آزمون قرار گرفته‌اند، هم‌چنین کنترل آزمون نازل‌های سوخت مایع، طی دو سال اخیر 85 درصد افزایش یافته است.

رییس سازمان استاندارد استان با بیان این‌که از بین 14 شهربازی استان اردبیل 80 درصد آنها از گواهی ایمنی برخوردار هستند، از پلمب 5 مورد تجهیزات غیراستاندارد و متخلف با حکم دادستان و همکاری شهرداری‌ها، خبر داد و گفت: براساس اصل 44 با واگذاری بخش تصدی‌گری به بخش خصوصی، چهار شرکت بازرسی را برای کنترل تجهیزات فعال کرده‌ایم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.