جمعه، ۲۰ اسفند ۹۵ - ۱۱:۱۹
مواد نفتی

همانطور که می دانید امروزه آلودگی های ناشی از مواد نفتی به عنوان چالشی بزرگ برای سلامت محیط زیست محسوب می شود ،…

همانطور که می دانید امروزه آلودگی های ناشی از مواد نفتی به عنوان چالشی بزرگ برای سلامت محیط زیست محسوب می شود ، که در این میان آلودگی آب توسط مواد نفتی یکی از عمده ترین بحران های زیست محیطی محسوب می شود . اما حالا تعدادی از محققان دانشگاهی و آزمایشگاه زیست‌ محیطی موفق به تولید نوعی اسفنج با استفاده از مواد ترکیبی پیچیده شده اند که اگر آن را در هر محیطی بگذاریم مواد نفتی موجود در اطرافش را بیشتر از آب جذب می کند . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

این اسفنج که پس از تحقیقات گسترده روی مواد گوناگون ساخته شده است ، می‌تواند بیش از ۹۰ درصد مواد نفتی را از آب جذب کند و اگر این طرح توسعه یابد ، نگرانی‌ های زیست محیطی دریاها را برای همیشه از بین خواهد برد.

مواد نفتی همه سال به دلایل مختلفی آب دریاها ، اقیانوس ها و حتی آب شرب بعضی از شهرهای مجاور پالایشگاه ها را آلوده می کند و تا به حال طرح خاصی برای برطرف کردن این چالش مطرح نشده است.

اما روش تولید این اسفنج برای جذب مواد نفتی به‌ این شکل بود که مولکول‌های اکسید فلزی سنگین، با تکنیکی پیچیده و نانویی به لایه داخلی مولکول‌های اسفنج سلولوزی متصل شدند. این مولکول‌های اکسید، از فلزاتی هستند که به شدت مورد علاقه مولکول‌های هیدروکربنی نفت محسوب می‌شوند و با عبور آب آلوده، تمام نفتی که در نزدیکی آنها باشد را به خود جذب می‌کنند. برترین ویژگی جدید این ماده این است که هم نفت جذب شده و هم اسفنج آن، قابل استفاده مجدد خواهند بود.

پیش از این مؤثرترین روشی که برای از بین بردن لکه‌های نفتی وجود داشت، سوزاندن آن بود که این هم جدا از تمام اثار مخرب زیست‌محیطی، برای نفتی که پایین‌تر از سطح آب به‌دام افتاده بود، مؤثر نبود.

[highlight]منبع[/highlight]   fastcodesign

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *