یکشنبه، ۱۰ خرداد ۹۴ - ۱۰:۳۰

میهن پست –  کارآفرینی – Entrepreneurship – در اصطلاح تخصصی و کاربردی خود به فرایند خلق ارزشی جدید که هم می تواند مادی و هم معنوی باشد از طریق…

میهن پست –  کارآفرینی – Entrepreneurship – در اصطلاح تخصصی و کاربردی خود به فرایند خلق ارزشی جدید که هم می تواند مادی و هم معنوی باشد از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسک‌های ناشی از عدم موفقیت در آن اطلاق می‌شود.

لازم است بدانید اگر چه جنسیت کارآفرینان در اکثر کشورها را مردان تشکیل می‌دهند اما باید گفت که طبق آمارهای جهانی موسسات نظر سنجی معتبر ، در کشورهای آلمان، روسیه، مالزی، ونزوئلا تعداد زنان خلاق با اختلاف ناچیزی در این وادی پست سر مردان خلاق در لیست خلاقان قرار می گیرند. این درحالی است که در کشورهای تونگا، برزیل و گواتامالا تعداد زنان کارآفرین بیشتر از مردان) بوده است و در کشور خودمان ایران نیز حدود ۴۰ درصد کارآفرینان خلاق را جامعه زنان تشکیل می دهند.

اما خیلی از افراد که نشانه هایی جدی از خلاقیت در آن ها دیده نمایان است در زندگی شخصی و کاری خود دلایلی را بهانه می کنیم که همین امر مانع بزرگی برای بروز خلاقیتشان خواهد بود ، خلاقیتی که شاید بتواند دنیا را تحت تاثیر خود قرار دهد.

اگر جزء آن دسته افرادی هستید که هرگز موفق به شروع کار مورد علاقه خود نشده اید، مطمئناً یکی از بهانه های زیر شما را از تلاش برای رسیدن به هدفتان بازداشته است:

– من خیلی می ترسم

فکر می کنید شما استثنا هستید؟ نه اینطور نیست. هر کارآفرینی دچار ترس می شود. شما می توانید انتخاب کنید. می توانید به ترس خود اجازه دهید که مانع موفقیت شما شود و یا از آن در جهت ایجاد انگیزه برای تلاش بیشتر در جهت دستیابی به اهدافتان کمک بگیرید.

– برای شروع خیلی دیر است

بسیاری از شرکت های موفق، دوباره از ایده های قدیمی برای ابتکار و خلاقیت در کار خود استفاده می کنند. برای شروع دیر نیست. زمانی دیر می شود که دیگر انگیزه کافی برای سریع تر ، قدرتمند تر و بهتر بودن وجود نداشته باشد.

– قبل از شروع کار باید سرمایه کافی را بدست آورم

افراد کارآفرین بیشترین میزان استفاده را از کمترین امکانات می برند، سرمایه کمتر، نیروی انسانی کمتر، زمان محدود تر …

ممکن است هرگز سرمایه کافی برای شروع کار را بدست نیاورید. اگر از سرمایه کافی برای شروع کار طبق برنامه تعیین شده برخوردار نیستید، برنامه خود را تغییر دهید.

شما همیشه قادر به تعیین میزان داشته های خود نیستید، اما می توانید تصمیم بگیرید که از منابع موجود چگونه استفاده کنید.

– من افراد مناسب را نمی شناسم

شما می توانید از طریق رسانه های اجتماعی مختلف مانند فیس بوک، تویتر و لینکدین با افراد بسیار موفق ارتباط برقرار کنید.

در واقع افراد موفق به راحتی در دسترس هستند و شاید این یکی از عوامل مهم موفقیت آن ها است.

البته ممکن است گاهی از سوی افراد موردنظر پاسخی دریافت نکنید. اگر آن ها پاسخ ندهند، احتمالا دچار اشتباه شده اید. افراد هرچقدر تاثیرگذارتر و شناخته شده تر باشند، به تبع آن درخواست های بیشتری هم دریافت می کنند. دلیل خوبی برای برقراری ارتباط با آن ها بیان کنید تا از پاسخ آن ها غافلگیر شوید

– از مهارت های لازم برخوردار نیستم

این مسئله مهمی نیست. می توانید این مهارت ها را یاد بگیرید. می توانید دوره های آموزشی لازم را بگذرانید، کتاب بخوانید، با دوستان خود صحبت کنید، کار پاره وقتی را انجام دهید و یا با فردی که این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشته است صحبت کنید و از او بخواهید که به صورت داوطلبانه برای مدتی در کنار او کار کنید.

مهارت ها را باید آموخت کسی آن ها را به شما نخواهد داد، بنابراین تمام تلاش خود را برای کسب آن ها بکنید

– زمان کافی ندارم

شما مانند هر فرد دیگری مقدار زمان برابری را در اختیار دارید. تنها تفاوت در نحوه استفاده از این زمان است.

اگر در زیر زمین گرفتار شده و تنها به اندازه ۲۴ ساعت اکسیژن در اختیار داشته باشید، مطمئنا به چت کردن با دوستان و چک کردن شبکه های اجتماعی نخواهید پرداخت، تنها کاری که انجام می دهید کندن زمین و یافتن راهی برای رهایی از این شرایط است. سعی کنید برای انجام هر کار مهمی که هدف قرار داده اید به همین میزان تلاش کنید.

– ایده جالبی ندارم

ارائه یک ایده جدید و منحصر بفرد کار سختی است.

اما بررسی مسائل موجود کار راحتی است. اطراف خود را بررسی کنید و در مورد چیزهایی که درست کار نمی کنند، قیمت آن ها خیلی بالاست و یا زمان را تلف می کنند فکر کنید. راه حل های مناسب برای رفع این مشکلات ایده ها هستند.

 

– باید تا زمانی که تمام شرایط به طور کامل آماده شود منتظر شوم

هیچ چیزی هرگز کامل نخواهد شد.

شما سعی کنید کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. اگر کمی تلاش بیشتر منجر به کسب نتایج قابل توجهی می شود، این کار را انجام دهید. اگر تلاش بیشتر منجر به تفاوت قابل ملاحظه ای نمی شود، دست از آن بکشید.

سعی کنید با توجه به بازخوردهای افرادی که نظرشان مهم است – مانند مشتریان – پیشرفت کنید.

– درصد ریسک آن بالاست

ریسکی که در حال حاضر اقدام به انجام آن می کنید، در آینده قابل جبران است. شما می توانید بر هر لغزش، خطا و شکستی غلبه کنید و از آن ها برای برخورداری از قدرت و هوش بالاتر برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنید.

اگر تلاش نکنید، همیشه حسرت فرصت های از دست رفته را خواهید خورد. در دوران سالمندی به گذشته خود فکر کرده و به خود می گویید ” اگر … را انجام می دادم چه اتفاقی می افتاد”.

این تنها موردی است که نباید در مورد آن ریسک کنیم.

– من ایده بزرگی دارم … اما هیچ کس آن را درک نمی کند

چرا درک می کنند. آن ها در ک می کنند که ایده شما خوب نیست.

ایده های خوب در چند کلمه قابل توضیح هستند. محصولات عالی در چند کلمه قابل توضیح هستند. وقتبی به نظر می رسد که هیچ کسی ایده شما را درک نکرده است، یعنی تنها کسی که آن را درک نکرده است خود شما هستید.

غرور و خود رأی بودن خود را کنار بگذارید و سعی کنید اشتباهات خود را پیدا کنید.

 

– شکست خیلی خجالت آور است

بله درست است شکست با اضطراب و خجالت همراه است. اما اگر افرادی در مورد شکست شما انتقاد می کنند، مطمئن باشید همان افرادی هستند که خود هرگز جرات انجام کاری را نداشته اند. پس نگران صحبت های آن ها نباشید.

– کار خیلی سختی است

سفرهای طولانی سخت هستند.

شما نمی توانید یک شبه به هیچ کدام از اهداف بزرگ خود برسید، اما می توانید یک گام، هر چند کوچک، در مسیر دستیابی به اهداف خود بردارید. فکر کردن به پایان سفر و وسایل مورد نیاز باعث خواهد شد تا هیچ گاه شروع به حرکت نکنید. تنها سعی کنید کاری را انجام دهید که به شما کمک می کند تا به هدف خود نزدیک تر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *