موتورسواران، علت اصلی 59 درصد تصادف‌های کرمان

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان گفت: در 59 درصد تصادف‌ها یک طرف حادثه موتورسواران بوده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، سرهنگ «مسعود غفوریان» صبح امروز(چهارشنبه 16 مهرماه) بمناسبت هفته‌ی ناجا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در شش ماهه‌ی نخست سال، 18درصد کاهش وقوع تصادف‌های فوتی را نسبت به مدت مشابه پارسال داشتیم.

وی افزود: هم‌چنین در این مدت 351 هزار فقره برخورد با تخلفات حادثه‌ساز را در حوزه‌ی شهرهای استان داشتیم که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال، 22 درصد افزایش داشته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان گفت: در دیگر تخلفات هم 300 هزار مورد برخورد را شاهد بودیم که 11 درصد رشد را نشان می‌دهد ضمن اینکه در مجموع 650 هزار مورد برخورد با تخلفات رانندگی در مدت شش ماهه‌ی نخست سال انجام شده است.

توقیف بیش از 7000 خودرو در نیمه‌ی نخست سال

غفوریان با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از فعالیت‌های ما به توقیف وسایل‌نقلیه منجر شده است، تصریح کرد: در این رابطه 7600 خودرو توقیف شده است و 18درصد افزایش توقیف داشتیم.

به‌گفته‌ی وی، به علاوه هشت درصد افزایش توقیف موتورسیکلت را نیز شاهد بودیم که تعداد آنها 11هزار و 400 دستگاه بوده است.

رئیس پلیس راهور استان کرمان خاطرنشان کرد: 203 جلد گواهینامه هم که نمره‌ی منفی آنها به حدنصاب رسیده بود در نیمه‌ی نخست سال توقیف شدند.

غفوریان با بیان اینکه اگر میزان جرائم هر خودرو بیش از یک میلیون تومان باشد آن خودرو توقیف می‌شود، گفت: در این راستا نیز 1600 دستگاه خودرو توقیف شده‌اند.

وی یادآور شد: پلیس به دستگاه تست الکل و کنترل مواد مخدر و روان‌گردان‌ها مجهز است که در این زمینه نیز 372 جلد گواهینامه توقیف شده است ضمن اینکه مصرف مشروبات الکلی بیشترین میزان مجازات را در تخلفات رانندگی دارد به گونه‌ای که شش ماه گواهینامه فرد توقیف و 200 هزار تومان جریمه هم دربر دارد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان اظهار کرد: پارسال، 111 نفر و امسال هم 107 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که نسبت به سال گذشته چهار درصد کاهش حوادث مرگ و میر را شاهد بودیم و امید می‌رود تا پایان سال این میزان به 10 درصد کاهش برسد.

غفوریان با اشاره به اینکه در زمینه‌ی آمار کشته‌شدگان دو نوع تجزیه و تحلیل وجود دارد، گفت: یک تحلیل براساس اطلاعات فوت‌شدگان پزشکی قانونی است که براین اساس در شش ماهه‌ی نخست سال، 36 درصد مرگ و میر براثر برخورد با وسائل‌نقلیه و 16 درصد نیز به‌علت برخورد با شی ثابت و یا واژگونی رخ داده است.

وی افزود: هم‌چنین به لحاظ شرایط سنی فوت‌شدگان، 25 درصد را خردسالان تا سنین 18 سال، 17 درصد را افراد 18 تا 24 سال و 35 درصد را افراد بالای 45 سال تشکیل می‌دهند.

مَرد بودن 82 درصد فوت‌شدگان حوادث رانندگی

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان ادامه داد: ضمن اینکه 82 درصد فوت‌شدگان مرد و 18 درصد زن هستند، به علاوه 48 درصد را عابران پیاده و 52 درصد را موتورسواران به خود اختصاص داده‌اند.

غفوریان با اشاره به اینکه هرچند هنوز هم باید در زمینه فرهنگ راکبان موتور وعابرین پیاده کار شود، خاطرنشان کرد: اما خوشبختانه در زمینه مراقبت‌های پلیس و مردم به موفقیت رسیده‌ایم و هیچ‌کس به‌عنوان سرنشین خودرو در شهرها جان خود را از دست نداده است.

وی اظهار کرد: در تحلیل دوم که براساس آمار وقوع تصادف‌ها انجام می‌شود، در 59 درصد تصادف‌ها یک طرف حادثه موتورسوار و در 26 درصد هم یک طرف حادثه عابر پیاده بوده است.

توجه نکردن به جلو بیشترین علت تصادف‌ها

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان با اشاره به بیشترین عوامل وقوع تصادف‌ها تصریح کرد: توجه نکردن به جلو به میزان 30 درصد، رعایت نکردن حق تقدم 24 درصد و عدم توانایی در کنترل وسیله‌ی نقلیه 13درصد بوده است.

غفوریان خاطرنشان کرد: پرحادثه‌ترین زمان‌هایی که حوادث رانندگی رخ می‌دهد عبارتند از ساعت 20 تا 24 (25 درصد)، ساعت 16 تا 20 ( 24درصد) و ساعت 8 صبح تا 16(21 درصد) هستند از این‌رو توصیه می‌شود شهروندان بین ساعت‌های 16 تا 24 مراقبت بیشتری داشته باشند.

وی گفت: شهرهایی که بیشترین تصادف‌ها در آنها رخ می‌دهد بترتیب کرمان، رفسنجان و سیرجان هستند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان خاطرنشان کرد: شهرستان‌های قلعه‌گنج، عنبرآباد و ریگان نیز شاهد کم‌ترین تصادفات جرحی و فوتی بوده‌اند.

وقوع 1933 فقره تصادف در شهر کرمان

غفوریان ادامه داد: کل تصادف‌های جرحی و فوتی در شش ماهه‌ی نخست سال، 3483 فقره در استان و مجموع تصادف‌های شهر کرمان نیز به میزان 1933 فقره یعنی تقریباً معادل 50 درصد بوده است.

وی یادآور شد: در شهرستان رفسنجان نیز 424 فقره و در سیرجان هم 298 فقره تصادف رخ داده است که در مجموع می‌توان گفت 70 درصد تصادف‌های استان در همین سه شهرستان روی می‌دهد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان خاطرنشان کرد: به‌زودی در مرکز استان نخستین آموزشگاه پایه یک راه‌اندازی و امتحانات نیز مانند گذشته برگزار می‌شود.

انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*