پنجشنبه، ۱۹ مرداد ۹۶ - ۰۸:۴۰
موجود عجیب

کشف یک موجود عجیب قاصدکی در اعماق اقیانوس این روزها در حالی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است که پژوهشگران اداره ملی اقیانوسی و…

کشف یک موجود عجیب قاصدکی در اعماق اقیانوس این روزها در حالی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است که پژوهشگران اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده NOAA چندین هزار فوت در زیر سطح اقیانوس موفق به کشف یک موجود درخشان مرموز شدند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

کارشناسان این موجود عجیب قاصدکی را dandelion animal نامگذاری کرده و به رغم ظاهر انفرادی که دارد، یک موجود زنده انفرادی نیست، بلکه متشکل از چندین و چند موجود زنده است که در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند.

موجود عجیب

این موجود عجیب قاصدکی بی مهره که به ندرت یافت می‌شود ، بسیار نزدیک به نوعی عروس دریایی موسوم به مرد جنگنده پرتغالی Portuguese man-of-war است و با کشتی اوکئانوس اکسپلورر NOAA’s Okeanos Explorer ، در بیش از 8 هزار فوت عمق یافت شده است.[box type=”shadow” ]بد نیست بدانید که اوکئانوس اکسپلورر تنها کشتی ایالات‌متحده است که توسط دولت فدرال تامین بودجه می‌شود و برای کاوش اقیانوس‌های کره‌ زمین ساخته شده و متعلق به اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده NOAA است. [/box]

موجود عجیب

کشتی اوکئانوس اکسپلورر

طبق گفته محققان NOAA این حیوان قاصدکی مسحور کننده، مبتنی بر نکتوفورهای زنگوله‌های شنا نبض دار است که در بالا و پایین بدنه مملو از گاز آن قرار گرفته تا این موجود را به حالت شناور درآورند.

محققان این پژوهش اظهار کردند که آبهای عمیق، زیستگاه بسیاری از موجودات عجیب و غریب است اما در میان تمامی آن ها، این موجود جدید از همه غیرمعمول تر است.

موجود عجیب

فیلم‌هایی که توسط زیردریایی هدایت‌پذیر از دور ROV گرفته شده نشان دهنده بدن مرکزی زرد رنگ گوی مانند و گستردگی شاخک‌های این حیوان در جزئیات خیره کننده است و رد این میان نیز یکی از محققان Okeanos توضیح می‌دهد که این سیفونوفورها، حیوانات اجتماعی Colonial animals هستند که به صورت گروهی زندگی می‌کنند.

محققان این پژوهش توضیح دادند که این حیوانات قاصدکی، نوعی سیفونوفور از خانواده Rhodaliidae هستد و البته آن ها بر خلاف دیگر موجودات، از شاخک‌های خود استفاده می‌کنند تا خودشان را به سطح دریا بچسبانند.

موجود عجیب

این موجودات عجیب و غریب در برخی جهات بسیار شبیه هیدرا Hydra بوده و پس از اینکه لارو آن ها از تخم خارج می‌شود، مانند سایرین رشد می‌کند، اما چیزی که در طی این فرایند اتفاق می‌افتد، این موجود را از سایرین جدا می‌کند و البته لازم به ذکر است که دانشمندان تاکنون حداقل 15 گونه سیفونوفور از خانواده Rhodaliidae را شناسایی کرده‌اند.

[highlight]منبع[/highlight]   noaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *