دوشنبه، ۱۳ بهمن ۹۳ - ۰۷:۰۰

به گزارش میهن پست – کف پوش حیاط مسجد خوزان شهر کمیل از موزاییک های است که بعد از سی سال هنوز نگاه…

به گزارش میهن پست – کف پوش حیاط مسجد خوزان شهر کمیل از موزاییک های است که بعد از سی سال هنوز نگاه رهگذران را به خود جلب می‌کند. موزاییک هایی که شاید یکی از مهم‌ترین شعارهای جمهوری اسلامی را در خود جای داده‌اند.
مسجد خوزان شهر خمین موزاییک هایی دارد که شاید هیچ نمونه مشابهی نتوان برای آنها پیدا کرد. موزاییک هایی که روی آنها با خط درشتی شعار «مرگ بر آمریکا» نوشته شده تا نمازگزارانی که وارد این مسجد می شوند هربار بعد از دیدن این موزاییک‌ها قدم‌هایش به سمت شبستان مسجد را محکم‌تر بردارند.

موزائیک با طرح مرگ بر آمریکا

موزائیک با طرح مرگ بر آمریکا

موزاییک های سی و چند ساله مسجد خوزان خمین به خوبی نشان می دهد که این شعار تا چه میزان در میان مردم مومن این شهر نفوذ دارد.

به نقل از مهر ، آقای عباس شیرونی خوزانی طراح و سازنده موزاییک های مرگ بر آمریکا خاطره جالبی از ساخت آنها دارد. « آن زمان که مي‌خواستند کف مسجد را موزاييک کنند من با برادرم شريک بودم و از طرف مسجد آمدند کارگاه و طرح‌های مختلف موزاييک‌ها را ديدند که يکی را انتخاب کنند. ولی من گفتم بگذاريد يک قالب جديد برای مسجد بزنم و تا چند روز ديگر برای شما بياورم و به شما نشان مي‌دهم. به ذهنم رسيد حالا که آنقدر آمريکا با مردم ما دشمنی می کند و از صدام هم حمايت همه‌جانبه مي‌کند و جوان‌های دسته گل ما را در جبهه‌ها میکشند طرح «مرگ بر آمريکا» را روی موزاييک کار کنم. شب نشستم و چند تا طرح براي خودم و به سليقه خودم روي کاغذ کشيدم و فرداش بلند شدم رفتم وِيلون (از رهنان به سمت خيابان شهيدان). آنجا فردي به نام آقاي خاني مغازه قالب‌سازي داشت که با هم رفيق بوديم و براي کارگاه ما قالب مي‌زد.

موزائیک با طرح مرگ بر آمریکا

موزائیک با طرح مرگ بر آمریکا

وقتي طرح را ديد اول نگاهي کرد و گفت اين ديگه چيه؟ گفتم مرگ بر آمريکا. گفت تا حالا جايي اين طرح را نديده‌ام. اين طرح را براي کجا مي‌خواهي؟ مطمئني خريدار دارد؟ گفتم شما بزن بقيه‌اش با من. گفت برو دو روز ديگر بيا. گفتم «بابا من عجله دارم و اين طرح را براي کف مسجد مي‌خواهم و اگر زود نجنبم از دست مي‌ره. چون ممکن است بروند از جاي ديگري موزاييک بردارند و نشود اين طرح را کار کنيم.بچه هااوايل به شوخي و جدي به نشانه غيظ‌شان از آمريکا روي موزاييک‌ها بالا و پايين مي‌پريدند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.