جمعه، ۲۵ مهر ۹۳ - ۰۳:۰۸

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: ایجاد موزه شیلات به عنوان یک فرصت می‌تواند به معرفی دقیق توانمندی‌های شیلاتی…

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: ایجاد موزه شیلات به عنوان یک فرصت می‌تواند به معرفی دقیق توانمندی‌های شیلاتی این شهر از گذشته تاکنون کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان، رضا علیزاده در جریان بازدید از پروژه‌های شهرستان آستانه اشرفیه، طی نشست مشترک با شهردار و اعضای شورای اسلامی بندرکیاشهر با تاکید بر اهمیت موقعیت این شهر گفت: صید و صیادی در بندرکیاشهر از سابقه طولانی برخوردار است و ایجاد موزه شیلات به عنوان یک فرصت می‌تواند به معرفی دقیق توانمندی‌های شیلاتی این شهر از گذشته تاکنون کمک کند.

علیزاده ایجاد موزه‌های مشارکتی را مهم‌ترین برنامه‌های این اداره کل برشمرد و گفت: با ایجاد موزه‌های مختلف با مشارکت بخش غیردولتی می‌توان به تنوع سازی جاذبه‌های گردشگری با موضوعات تخصصی کمک کرد، اما این زمانی میسر می‌شود که گروه‌های بخش خصوصی متقاضی از توانمندی اقتصادی، دانش تخصصی و صلاحیت لازم برای انجام این کار برخوردار باشند.

وی گفت: در عین حال که علاقمندیم در ایجاد موزه‌های مشارکتی از بخش خصوصی استفاده نماییم، اما به جهت اهمیت جایگاه موزه، تلاش داریم با دقت نظر کارشناسی این گونه پروژه ها دنبال شوند، چنان‌که افراد متقاضی اعم از حقیقی و حقوقی برای ایجاد موزه‌های مشارکتی ضمن تایید مراجع ذیربط، از اهلیت سرمایه‌گذاری و دانش کار برخوردار باشند.

این مسوول میراث فرهنگی گیلان برنامه محوری برای توسعه شهر کیاشهر را مهم دانست و گفت: بندرکیاشهر با سواحل زیبا و مردم مهمانواز و مهربان، همواره پذیرای گردشگران بسیاری بوده است، به ویژه موقعیت برتر مناطقی چون بوجاق به لحاظ اکوتوریستی امکان جذب گردشگران خارجی را می تواند مهیا کند و این نیاز به برنامه‌ریزی و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی چون اداره کل حفاظت محیط زیست دارد.

وی گفت: در برنامه‌های معاونت گردشگری این اداره کل علاوه بر معرفی جاذبه‌های گردشگری تمامی نقاط شهرستان آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر، برگزاری کارگاه‌های آموزشی راهنمایان طبیعت گردی با مشارکت شهرداری بندرکیاشهر در یکی از فضاهای آموزشی این شهر برای نیمه دوم سال 93 پیش‌بینی شده است.

وی ایجاد کمپینگ منطقه ساحلی انبارسر را از جمله اقدامات معاونت سرمایه گذاری این اداره کل برشمرد و اظهار کرد: با اعتبارات پیش بینی شده کمپینگ منطقه ساحلی انبارسر به منظور خدمات رسانی به گردشگران ایجاد شده است که طی هماهنگی با بخشداری بندرکیاشهر می‌توان زمینه بهره برداری آن از طریق بخش خصوصی را فراهم کرد.

وی ظرفیت صنایع دستی بندرکیاشهر را مهم ارزیابی کرد و گفت: با توجه به تنوع صنایع دستی این منطقه باید یک حرکت جدی در بحث تشویق و ترغیب مردم به سمت صنایع دستی بوجود آورد و با برنامه‌های ترویجی و آموزشی، هنرهای سنتی و صنایع دستی منطقه را شکوفا و زمینه اشتغال گسترده را در این بخش مهیا کرد.

هم‌چنین علیرضا قهرمانی، رییس شورای اسلامی بندرکیاشهر نیز حضور مدیرکل و معاونین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان را در بندرکیاشهر یک اقدام مثبت ارزیابی کرد و گفت: استعدادهای بندرکیاشهر برای گردشگری بسیار بالقوه است و حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان می‌تواند برای فرصت سازی و توسعه این شهر موثر واقع شود.

وی در خصوص مجموعه شیلات بندرکیاشهر اظهار کرد: بناهای موجود در مجموعه شیلات بندرکیاشهر بسیار قدیمی و در حال تخریب است، شورای اسلامی و شهرداری بندرکیاشهر آمادگی دارد در احیای این مجموعه و ایجاد موزه شیلات با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان هرگونه همکاری را داشته باشد.

رییس شورای اسلامی بندرکیاشهر در خصوص مشارکت بخش خصوص در زمینه ایجاد موزه شیلات گفت: شورای اسلامی بندرکیاشهر نیز همچون اداره کل میراث فرهنگی اعتقاد دارد افرادی که به عنوان بخش خصوصی متقاضی ایجاد موزه هستند باید صاحب سرمایه، توانمند و خوشنام باشند و این شورا از برنامه‌های آن اداره کل در خصوص توسعه گردشگری بندرکیاشهر حمایت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، حمید خودشاد، شهردار بندر کیاشهر نیز با تاکید بر نهایی شدن طرح جامع بندرکیاشهر گفت: در بحث برنامه‌ریزی شهری، خوشبختانه با نهایی شدن طرح جامع، فضا برای انجام طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذار مهیاست و این آمادگی وجود دارد از بستر سرمایه‌گذاری گردشگری، اقتصاد منطقه نیز پویا و فعال شود.

وی گفت: پارک جنگلی و ساحل زیبای بندرکیاشهر در طول سال میزبان گردشگران بسیاری است، بی‌تردید با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان می‌توان پاسخگوی نیازها و انتظارات گردشگران در ارائه خدمات مطلوب و مناسب بود.

هم چنین قربان خوشحال، بخشدار بندرکیاشهر نیز پیگیری خواسته و مطالبات مردم را در فضای متعارف و معمول خواستار شد و گفت: جایگاه بندرکیاشهر و ارتقا موقعیت آن برای همه از اهمیت خاصی برخوردار است، اما باید هرگونه درخواست و رفع مشکل از مسیر متعارف و درست خود طی شود.

وی گفت: خوشبختانه در فضای تعاملی که بین مسوولان استانی و شهرستانی وجود دارد، بی‌تردید برگزاری چنین جلساتی دستیابی به اهداف را امکان پذیرتر می‌کند، باید از هرگونه جوسازی و ایجاد هیجان بی‌مورد در بین افکار عمومی پرهیز کرد و در فضای گفت‌وگوی سازنده خواسته‌ها و مطالبات مردم را پیگیری کرد که خوشبختانه جهت‌دهی مسوولان بندرکیاشهر به این امر معطوف شده است.

در پایان جلسه مدیرکل و معاونین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، بخشدار، شهردار و اعضا شورای اسلامی بندرکیاشهر از مجموعه شیلات این شهر بازدید کردند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.