جمعه، ۲۰ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۰

یکی از مدیران شرکت ملی نفت ایران،«سهیم نبودن ایران در میدان گازی آرش که توسط یکی از مقامات عربستان سعودی مطرح شده است»…

یکی از مدیران شرکت ملی نفت ایران،«سهیم نبودن ایران در میدان گازی آرش که توسط یکی از مقامات عربستان سعودی مطرح شده است» را سخنی بی‌ربط دانست.

محمدباقر سلیمانی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره اینکه یکی از مقامات عربستانی اعلام کرده است که «میدان گازی آرش خارج از محدوده آبهای سرزمینی ایران قرار دارد» تصریح کرد: چنین حرفی درست نیست و هر کسی چنین موضوعی را مطرح کرده سخن بی‌ربطی گفته است.

مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره با اشاره به این که ایران منتظر نشستهای مشترک در مورد میدان آرش است،‌ در پاسخ به این سؤال، مذاکرات درمورد میدان آرش با مقامات کویتی خواهد بود یا عربستان سعودی؟ گفت: تاکنون چیزی در این مورد به ما گفته نشده است، صحبتهایی هم که تاکنون شده در سطح مقامات بالای کشوری بوده است.

سلیمانی در مورد این که آیا ایران توسعه میدان آرش را آغاز کرده است؟ تاکید کرد: ایران تاکنون اقدامی جهت توسعه این میدان مشترک انجام نداده است.

به گزارش تسنیم، مجله اقتصادی میس طی گزارشی به نقل از یکی از یک مقام آگاه سعودی آورده است: در نبود موافقتنامه تعیین حدود مرز دریایی بین ایران و کویت، عربستان از موافقتنامه دریایی خود برای استخراج مرز این میدان استفاده کرده و به این نتیجه رسیده است که ایران هیچ سهمی در این میدان ندارد.

این مقام سعودی گفته است: “کویت می تواند با ایران گفت و گو کند، اما نمی تواند به صورت مستقل در این باره مذاکره نماید. مذاکرات باید توسط هیئت مشترک عربستان و کویت برگزار شود.”

در این گزارش آمده است:”عربستان به نیروهای امنیت دریایی خود دستور داده است تا به ناوچه های توپدار ایرانی ای که به این میدان نزدیک می شوند تیر اندازی کنند، همانگونه که در سال های قبل نیز این کار را انجام داده است.”

البته مجله اقتصادی میس بلاتکلیفی میدان آرش را بیشتر به ضرر کویت و عربستان دانسته است؛ چراکه این دو کشور با کمبود منابع گازی روبرو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.