یکشنبه، ۱۱ آبان ۹۳ - ۰۲:۴۴

استاندار قزوین در نامه‌ای به معاون امور عمرانی وزیر کشور از موضوع آب به عنوان مهم‌ترین اولویت و برنامه‌های استان قزوین یاد کرد….

استاندار قزوین در نامه‌ای به معاون امور عمرانی وزیر کشور از موضوع آب به عنوان مهم‌ترین اولویت و برنامه‌های استان قزوین یاد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه قزوین، مرتضی روزبه استاندار قزوین، در خصوص موضوع آب اظهار کرد: کاهش نزولات آسمانی، افزایش بی‌سابقه دما و بروز خشکسالی‌های اخیر در کشور و به دنبال آن افزایش بی‌رویه مصرف آب در بخش کشاورزی، صنعت و خانگی و کاهش شدید سطح ذخایر سدها و آب‌های زیرزمینی، نگرانی‌های جدی برای مردم و مسئولان کشور جهت تأمین، مدیریت، کنترل و گذر از بحران آب در سطح کشور بوجود آورده است.

وی افزود: در استان قزوین جهت رفع این دغدغه و با هدف بررسی مشکلات بخش آب استان، تعیین راهکارهای علمی و عملی در زمینه مدیریت مصرف و حفاظت از منابع آبی موجود، اتخاذ تدابیر عاجل جهت تأمین آب مورد نیاز مصارف کشاورزی، صنعت و خانگی در مناطق دارای مشکل حاد، رفع مشکلات ناشی از بهره برداری‌های بی‌رویه و افت سطح آب زیرزمینی در دشت قزوین و نیز راهکارهای نهایی مدیریت مصرف نجات دشت قزوین؛ «اتاق فکر آب» فعال شده است.

استاندار تصریح کرد: اتاق فکر آب استان با حضور نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، مدیران سابق و فعلی بخش‌های آب، کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، صاحب‌نظران دانشگاهی، کارشناسان، بخش خصوصی، بهره برداران از اسفند ماه سال 1392 فعال شده که تاکنون چهار جلسه در این زمینه تشکیل و مقرر است با تداوم جلسات، راهکارهای اساسی لازم برای مدیریت بحران آب اتخاذ و با قاطعیت در سطح استان اجرا شود.

وی با اشاره به برخی از مصوبات اتاق فکر آب استان خاطرنشان کرد: موضوع آب در استان در اولویت همه برنامه‌ها بوده و باید اعتبارات مناسب برای آن پیش بینی شود و شرکت آب منطقه‌ای استان در خصوص نصب کنتورهای هوشمند، ضمن پیگیری جدی، به صورت ماهانه گزارش عملکرد را به حوزه معاونت امور عمرانی و برنامه ریزی استانداری و فرمانداران تابعه گزارش دهد.

رئیس اتاق فکر آب استان گفت: شرکت آب منطقه‌ای استان باید در خصوص استفاده از سرمایه گذار به‌ منظور نصب کنتورهای هوشمند، پیگیری لازم را از طریق وزارت نیرو معمول و نتیجه را به معاونت امور عمرانی و برنامه ریزی استانداری گزارش کند و نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های مجاز و جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های دارای فرم یک به‌صورت ویژه پیگیری شود.

وی از اختصاص 65 میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات بانکی به کشاورزان برای خرید و نصب کنتورهای هوشمند آب در استان خبرداد و افزود: پرکردن چاه‌های غیرمجاز کشاورزی با همکاری مسئولین در دستور کار اتاق فکر آب استان قرار دارد و در کنار آن سازمان جهاد کشاورزی استان باید نسبت به تهیه و ارائه طرح الگوی کشت در اسرع وقت اقدام و گزارش لازم را ارائه کند و در خصوص سیستم آبیاری مدرن پیگیری لازم را معمول و به صورت ماهانه گزارش اقدامات را به معاونت امور عمرانی و برنامه ریزی استانداری و فرمانداران تابعه ارائه کند.

روزبه گفت: سازمان حفاظت محیط زیست استان در خصوص چگونگی استفاده از پساب، آخرین نتایج را به صورت مستند به تمامی دستگاه‌های ذیربط از جمله سازمان جهاد کشاورزی ابلاغ کند و سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای استان نیز باید با توجه به محدودیت زمان کشت، نسبت به اطلاع رسانی به کشاورزان و باغ داران درخصوص چگونگی تامین آب و کشت با هماهنگی فرمانداران تابعه اقدام کنند.

استاندار در پایان تاکید کرد: فرمانداران و مدیران سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای استان با توجه به کمبود و محدودیت منابع آبی، درخصوص اطلاع رسانی و آگاهی بخشی از طریق رسانه‌ها و مطبوعات به‌منظور استفاده بهینه از آب در حوزه کشاورزی و شرب اقدام کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *