شنبه، ۰۹ فروردین ۹۳ - ۱۰:۲۱

به گزارش میهن پست – نرگس آبیار کارگردان فیلم «شیار 143» معتقد است این فیلم و نظرات مثبتی که از سوی مردم، سینماگران…

به گزارش میهن پست – نرگس آبیار کارگردان فیلم «شیار 143» معتقد است این فیلم و نظرات مثبتی که از سوی مردم، سینماگران و منتقدان دریافت کرده است مسئولیت او در ادامه راه فیلمسازی را سنگین‌تر می‌کند.

سینمای ایران در سال گذشته فراز و فرودها و پدیده های بسیاری به خود دیده است که یکی از این پدیده ها نرگس آبیار با فیلم «شیار 143» در ژانر سینمای دفاع مقدس است؛ فیلمی که برای ورود به سی و دومین جشنواره فیلم فجر با چالش هایی مواجه شد اما در نهایت به بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر راه یافت و اتفاقا به یک شگفتی تبدیل شد.

نرگس آبیار کارگردان این فیلم سینمایی به پدیده بودن اثرش معتقد نیست و تاکید دارد کلمه پدیده از آن دست کلماتی است که بیش از اینکه بار مثبت داشته باشد، سنگینی فعالیت در آینده را بر دوش‌اش سنگین‌تر می‌کند.

در گفتگویی که با آبیار انجام داده‌ایم به نکاتی از قبیل حمایت حاتمی کیا از این فیلم در جشنواره فجر، نگاه این کارگردان جوان به نوروز و توصیه‌های نوروزی اش به مردم برای کتاب خواندن و رفتن به سینما و دیدن فیلم «چ» اشاره شده است که آن را می‌خوانید:

* سال 1392 و حضور شما با فیلم ««شیار 143» در عرصه سینما به‌ویژه در جشنواره سی و دوم فیلم فجر و به دنبال آن درخشش فیلم، شگفتی اهالی سینما را برانگیخت. ارزیابی خودتان از سالی که گذشت چیست؟

– سال گذشته با سختی شروع شد و پس از روزهای سخت فیلمبرداری و پس‌تولید «شیار 143» به مرحله حساس انتخاب این فیلم بریا جشنواره سی و دوم فیلم فجر رسیدیم که گذر از این مرحله واقعا سخت بود و تا جاییکه همه ما فکر می کردیم زحمات ما دیده نخواهد شد اما خدا را شکر که روند دیده شدن این فیلم در سرازیری افتاد و همه مراحل به خوبی پیش رفت و حتی در برخی از مراحل خود ما هم غافلگیر شدیم.

*قبول دارید به عنوان پدیده سینمای سال مطرح شده‌اید؟

–  واقعیت این است که کلمه پدیده از آن دست کلماتی است که بیش از اینکه بار مثبت داشته باشد، بار منفی دارد. به هر حال این مساله بار سنگین مسئولیت را بر دوش من می گذارد. اما در نهایت معتقدم اینگونه مطرح شدن انتظار و توقع را به شدت بالا می برد که این انتظار از جهتی خوب است و فیلمساز را در راهی که پیش‌رو دارد استوار می کند و باعث می شود محکم تر قدم از قدم بردارد.

*  به اعتقاد شما غیر از فیلم «شیار 143» کدام یک از فیلم‌های جشنواره توانست جریان‌ساز باشد؟

–  به دلیل درگیر بودن در اکران های مردمی نتوانستم فیلم های زیادی را در جشنواره ببینم و قدرت انتخاب داشته باشم اما به کرات می شنیدم که ویترین سینمای ایران بسیار متنوع است.

*سئوالم را به شکل دیگری مطرح می کنم. «شیار 143» چه ویژگی داشت که در جشنواره سی و دوم جریان ساز شد؟

–  در صحبت هایی که با برخی از کارشناسان و فیلمسازان داشتم به این جمع بندی رسیده بودند که این فیلم از این جهت مطرح شد که فضا و جغرافیایی که داستان این فیلم در آن می گذشت در سینمای ایران کمتر دیده شده بود و فرهنگ بومی و فولکلوریک کرمان به خوبی تصویر شده و در پایان هم توانسته بود احساس یک مادر شهید را از دیدگاه متفاوتی به تصویر بکشد. شاید فاکتورهایی از این دست این فیلم را نسبت به سایر فیلم های حاضر در جشنواره فیلم فجر متمایز کرد.

* ابراهیم حاتمی کیا کارگردان فیلم سینمایی «چ» از جمله فیلمسازانی بود که در بخش مسابقه سینمای ایران با شما و فیلم «شیار 143 » رقیب بود ولی او در طول برگزاری جشنواره فیلم فجر از این فیلم حمایت کرد و این حمایت باعث شد فیلم شما بهتر دیده شود. تا چه اندازه نقش حاتمی کیا در دیده شدن «شیار 143 » را مهم ارزیابی می کنید؟

–  قطعا ابراهیم حاتمی کیا تاثیر بسزایی در دیده شدن فیلم داشت و حمایت و حضور این فیلمساز غیرقابل انکار است. اما این نکته را در نظر داشته باشیم که حاتمی کیا از این فیلم تا پیش از نمایش «شیار 143» در برج میلاد حمایت نکرد و هیچ اظهار نظری از او در رسانه ها نیز منتشر نشد.

«شیار 143» تا روز نمایش در برج میلاد، آمار خوبی در سینماهای مردمی داشت و رسانه ها نیز مطالب خوبی درباره فیلم می نوشتند. در واقع موج مثبت و استقبال مردمی از این فیلم قبل از حمایت حاتمی کیا وجود داشت. البته قطعا حاتمی کیا از فیلم ضعیف حمایت نمی کند. بنابراین این فیلمساز از فیلمی که دید دفاع کرد و به هیچ عنوان در جهت تبلیغات و یا جهت دهی وارد نشد.

نکته دیگر اینکه سینمای جنگ برای حاتمی کیا یک دغدغه است و این فیلمساز در جشنواره سی و دوم با بخشی از دغدغه های خود یعنی فیلم «چ» به بخش مسابقه سینمای ایران راه یافت و طبعا فیلمش رقیب «شیار 143» بود، البته ابراهیم حاتمی کیا در مقام استادی است و قصد مقایسه ندارم اما به هرحال این دو فیلم با یکدیگر رقیب بوده اند.

* غیر از حاتمی کیا فیلمسازان دیگری نیز نظر مثبتی روی فیلم داشتند و از «شیار 143» دفاع کرد.

–  علاوه بر این بزرگان که حمایت خود را از این فیلم در جشنواره اعلام کردند، برخی از نویسندگان و کارشناسان چون عبدالجبار کاکایی قبل از برگزاری جشنواره و درست در ایامی که احتمال می رفت این فیلم توسط هیات انتخاب مردود اعلام شود از فیلم حمایت کرد.

کاکایی «شیار 143» را در دفتر کار ما دید و در حمایت از این فیلم خطاب به هیات انتخاب یادداشت نوشت که در رسانه های مختلف منتشر شد. حتی فرزندان سرداران شهید باکری، همت، دستواره و برخی دیگر از عزیزان مربوط به دوران دفاع مقدس فیلم را دیدند و دوست داشتند بنابراین این حمایت تنها مختص به حاتمی کیا نبود.

* تقدیم کردن فیلم «چ» به مریلا زارعی و «شیار 143» توسط حاتمی کیا بیشترین نمود را در این زمینه داشت.

– قطعا اینگونه بود. زمانی که حاتمی کیا فیلم سینمایی «چ» را به یک فیلم دیگر تقدیم کرد این کار او مانند بمب در فضای رسانه‌ای ترکید و پس از آن مجید مجیدی فیلم را دید و بسیار دوست داشت و طبیعتا مجیدی کسی نیست که تحت تاثیر جو‌سازی‌های فیلم ببیند و نظر بدهد.

* فکر می کنید دلیل این همه حمایت‌ها چه بوده است؟

– فیلم «شیار 143» را بی‌ادعا ساختیم و هیچگاه هم اینگونه مطرح نکردیم که این فیلم یک نوآوری در حوزه سینمای دفاع مقدس است. اصلا چنین ادعایی نداشتیم و نداریم بلکه من به عنوان کارگردان سعی کردم حس و حال اثر را به درستی از آب درآورم و در این راه تیم تولید هم با من همراهی کردند.

* با ستاره شدن فیلم «شیار 143» کار شما به عنوان کارگردان در ساخت فیلم بعدی سخت تر و انتظارات جامعه سینمایی و البته مخاطبان از نرگس آبیار بیشتر می شود. برای فیلم بعدی خود چه برنامه ای دارید؟

– کاملا موافق هستم که کار من سخت‌تر شده است. در حال حاضر فیلمنامه آماده‌ای در حوزه سینمای اجتماعی دارم اما قطعا بعد از فیلم «شیار 143» باید تامل کنم و به خودم فرصت دهم تا با دقت و جزئی‌نگری وارد ساخت فیلم بعدی شوم.

* اشاره کردید فیلمنامه اجتماعی در دست دارید. اما این انتظار ایجاد شده که فیلم بعدی را در حوزه دفاع مقدس بسازید.

– مطمئن نیستم کار بعدی من در این حوزه باشد چون دوست دارم عرصه های مختلف فیلمسازی در ژانرهای مختلف را تجربه کنم و نمی خواهم محدود به ساخت فیلم در حوزه دفاع مقدس باشم چون کسب تجربه های مختلف کمک شایسته ای به وسعت دید فیلمساز می کند. اما در هر حال حس و حالم بعد از دیده شدن فیلم «شیار 143» خیلی خوب است و انرژی مضاعفی برای انجام فعالیت هایم دارم. از سوی دیگر حواسم هست که باید با دقت بیشتری در حوزه کارگردانی پیش بروم.

* با توجه به این نکته که می گویید دوست دارید همه حوزه های فیلمسازی را تجربه کنید، آیا باز هم در حوزه دفاع مقدس فیلم خواهید ساخت؟

– قطعا. ولی نمی دانم آیا فیلم بعدی ام در حوزه دفاع مقدس خواهد بود یا نه اما اگر شرایط فراهم شود حتما فیلم بعدی خود را در این حوزه خواهم ساخت.

* با توجه به اینکه در ایام نوروز هستیم، برای نو شدن سال چه برنامه ای دارید؟

– آنچه مسلم است یک سال پر تنش با سفرهای متعدد را پشت سرگذاشته ام و قطعا دوست دارم بعد از دیدن خانواده و دیدار با اقوام، در جایی با خود خلوت کنم، فیلم ببینم و کتاب بخوانم.

* چون نویسنده هستید این سئوال را مطرح می‌کنم؛ چه کتابی را برای خواندن به مردم در ایام نوروز پیشنهاد می کنید؟

– اخیرا مجموعه داستانی به نام «خوبی خدا» با ترجمه امیر مهدی حقیقت خوانده‌ام که پیشنهاد می‌کنم علاقمندان به کتابخوانی این مجموعه داستان را بخوانند و نکته دیگر اینکه از همه می خواهم اگر می خواهند به یکدیگر هدیه دهند کتاب هدیه دهند.

* چه کتابی را برای هدیه دادن پیشنهاد می کنید؟

– من کتاب هایی به اسم «حکمت های کوچک» دارم که تم این کتاب معرفت‌شناختی است و فکر می کنم برای هدیه دادن در ایام نوروز مناسب است. یک پیشنهاد نوروزی دیگر هم دارم و آن دیدن فیلم سینمایی «چ» در اکران نوروزی است زیرا فکر می کنم «چ» برجسته ترین فیلم در میان فیلم های اکران نوروزی است.

* به عنوان سئوال آخر چه آرزویی برای مردم در سال جدید دارید؟

– امیدوارم امسال سال خوب، پربرکت و رحمت معنوی و مالی برای مردم باشد.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *