چهارشنبه، ۲۳ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۷

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ولی عادلی ظهر چهارشنبه در جلسه اوقاف استان افزود: ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار امروز از دغدغه…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ولی عادلی ظهر چهارشنبه در جلسه اوقاف استان افزود: ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار امروز از دغدغه های مهم مسئولان نظام است.

وی همچنین به بحث عمرانی بقاع متبرکه استان اشاره کرد و اظهارداشت: بطور میانگین هر یک متر مربع ساخت و ساز در بقاع متبرکه یک میلیون و 500 هزار تومان هزینه نیاز دارد.

 مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از اختصاص 10 درصد اعتبار عمرانی ( دولتی) به بقاع متبرکه طی سال گذشته در استان خبر داد و گفت:  این میزان اعتبار در بین بقاع متبرکه از قبیل امام زاده هاشم، خواهر امام رضا رشت، امام زاده قاسم و ابراهیم ( علیه السلام ) آستارا توزیع شد.

وی به طرح مهر تحصیلی اشاره کرد و افزود: یکی از رسالت های سازمان اوقاف و امور خیریه نظارت و صیانت از نحوه اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان خیر اندیش است.

 عادلی تصریح کرد: طرح مهر تحصیلی با هدف تامین کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان بی بضاعت در سطح استان اجرا شد.

 وی با اشاره به اهداف برگزاری این طرح گفت: هدف از این طرح اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان و با رویکرد شفاف سازی و اطلاع رسانی از آثار و برکات وقف و شناسایی افراد مستحق، مطابق نیت واقفان و بهره مند کردن آنان از اجرای نیات، ترویج فرهنگ کمک به دانش آموزان مستعد و ایجاد وقف جدید برای این مهم است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از اجرای طرح مهر تحصیلی در استان خبر داد و  افزود: این طرح با اهدای بسته های کمک تحصیلی به دانش آموزان نیازمند اجرا شد.

وی در ادامه از وجود 10 موقوفه منطبق در راستای کمک به دانش آموزان بی بضاعت در استان اشاره کرد و اظهارداشت: از این تعداد سه موقوفه در آستانه اشرفیه، یک موقوفه در تالش، یک موقوفه در تالش، سه موقوفه در صومعه سرا، یک موقوفه در انزلی و  یک موقوفه هم در فومن واقع شده است. 

عادلی همچنین با بیان اینکه اجرای طرح مهر تحصیلی موجب انسجام بخشی و هدایت امینانه نیات می شود، اذعان داشت: امسال 100دانش آموز این استان از طرح مهر تحصیلی بهره مند شدند.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه مبالغ از محل موقوفات منطبق را پنج میلیون و 500 هزار تومان اعلام کرد و گفت: در آستانه سال تحصیلی جدید تعداد 100 بسته لوازم تحصیلی و هر بسته به ارزش 55 هزار تومان از محل نیات مرتبط در سطح استان بین دانش آموزان توزیع شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با یادآوری اینکه در شش ماهه نخست سال جاری افزون بر 25 مورد وقف در استان به ثبت رسیده است، افزود:  هم اکنون تعداد موقوفات و رقبات در گیلان به ترتیب سه هزار مورد (متصرفی و غیر متصرفی ) و  20 هزار رقبه است.

 وی در ادامه کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت، کمک به دارو  و درمان بیماران خاص، کمک به ایتام و فقرا، کمک به ازدواج جوانان، کمک هزینه جهیزیه، کمک به ایجاد اشتغال جوانان بیکار،  کمک به فعالیت ها قرآنی را از  نیاز های مهم استان دانست و بر ضرورت سرمایه گذاری در موقوفات فرسوده نیز تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.