دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۱۰:۰۵

به گزارش میهن پست – همه موجودات زنده روی زمین به گره‌های مولکولی موسوم به ریبوزوم‌ها تکیه دارند؛ اکنون دانشمندان توانسته‌اند با استفاده…

به گزارش میهن پست – همه موجودات زنده روی زمین به گره‌های مولکولی موسوم به ریبوزوم‌ها تکیه دارند؛ اکنون دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از آنها، سرنخ‌هایی را در مورد ورود اولین مولکولهای حیات به زمین در چهار میلیارد سال پیش شناسایی کنند.
به  نقل از ایسنا ، ریبوزوم‌ها کارخانجات تولید پروتئین سلولها هستند که اطلاعات ژنتیکی موجود در دی‌ان‌ای را به یک توالی اسید آمینه برای تولید پروتئین ترجمه می‌کنند.

دانشمندان بر این باورند که این مولکولها که پیگیری تاریخچه آنها دشوار است، حاوی سرنخ‌هایی از چگونگی ترکیب اولین مولکولهای حیات در چهار میلیارد سال قبل هستند.

محققان دانشکده شیمی و بیوشیمی موسسه فناوری جورجیا با مدلسازی بسیار دقیق تکامل این کارخانجات زیستی توانسته‌اند گام دیگری در کشف این سرنخها بردارند.

هسته ریبوزوم در تمام موجودات زنده مشابه است در حالیکه مناطق خارجی آن با پیچیده‌تر شدن موجودات، پیچیده‌تر می‌شود.

دانشمندان با لایه‌برداری دیجیتالی ریبوزوم‌های مدرن توانستند ساختارهای اولین ریبوزوم‌ها را مدلسازی کنند.

انسان از بزرگترین و پیچیده‌ترین ریبوزوم‌ها برخوردار است.

این پژوهش به مقایسه ساختارهای سه‌بعدی ریبوزوم‌ها در گونه‌های مختلف با پیچیدگی‌های زیستی متفاوت مانند انسانها، مخمرها، باکتریها و آرکی‌ها پرداخت.

محققان آثار مشخصی را در ریبوزو‌م‌ها شناسایی کردند که در آنها، ساختارهای جدید به سطح این مولکولها اضافه شده اما هسته آنها را تغییر نداده بود.

محققان در این پژوهش، این فرآیند را بطور معکوس در زمان پیگیری کرده و مدلهایی از ریبوزوم‌های ساده اولیه را ساختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.