چهارشنبه، ۰۲ اسفند ۹۶ - ۰۱:۴۸
مکالمه مسافران هواپیمای ATR قبل از سقوط

جزئیات دو مکالمه با مسافران هواپیمای ATR قبل از سقوط در کوه دنا در حالی توسط وزیر ارتباطات تایید شده است که متاسفانه…

جزئیات دو مکالمه با مسافران هواپیمای ATR قبل از سقوط در کوه دنا در حالی توسط وزیر ارتباطات تایید شده است که متاسفانه هیچ یک از مسافران این هواپیما در جستجوی های چند روز اخیر زنده پیدا نشده اند.

این در حالی است که دو مکالمه با مسافران هواپیمای ATR قبل از سقوط در کوه دنا آن هم حین پرواز توسط وزیر ارتباطات تایید شده و وی اعلام کرده که پیش از این طبق تجربه وجود سیگنال و مکالمه با موبایل در ارتفاعی که هواپیماها پرواز می کنند تصور نمی شد و موبایل ها خارج از سرویس می‌شوند.

مکالمه مسافران هواپیمای ATR قبل از سقوط

محل سقوط  هواپیمای ATR پرواز تهران یاسوج در کوه دنا – دایره زرد محل سقوط و دایره قرمز فرودگاه یاسوج

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جرئیاتی بیشتر در خصوص دو مکالمه با مسافران هواپیمای ATR قبل از سقوط در کوه دنا ، ساعت یک بامداد امروز در اینستاگرام توضیحاتی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر روشن بودن گوشی یکی از مسافرین و خبر دیگری از تماس یکی از شهروندان یاسوجی با یکی از مسافرین و صحبت با وی در هنگام پرواز ارایه کرد.

در بخشی از این توضیحات آمده: 

الف. مطلع شدیم که تلفن همراه یکی از مسافرین پس از ناپدید شدن هواپیما روشن بوده و تا ساعت هفت عصر همان‌روز در دسترس بوده و سپس به دلیل احتمالی اتمام باتری خاموش می‌شود. موقعیت تلفن همراه در سایت روستای کهنگان سمیرم بوده است.

ب. ادعای یکی از خبرنگاران در خصوص تماس شهروندی از یاسوج به یکی از مسافرین و دو مکالمه سی ثانیه‌ای و هفتاد و دو ثانیه‌ای بررسی و بنا بر اطلاعات تماس ثبت شده، این ادعا صحیح است. تماس اول در ساعت 8:56 دقیقه در شمال پلیس راه نجف آباد به مدت سی و یک ثانیه برقرار و مکالمه دوم در ساعت نه و بیست و هشت دقیقه و در منطقه روستای کهنگان بوده است. البته اظهارات خبرنگار مذکور مبنی بر ساعت ناپدید شدن صحت ندارد و بنا بر اظهارات سازمان هواپیمایی کشوری ساعت ناپدید شدن نه و سی و چهار دقیقه صبح بوده است. اطلاعات سایتهای رصد پروازی در خصوص این پرواز نیز در این لینک قابل دسترس است که اطلاعات منتشر شده، مطابق با اعلام رسمی سازمان هواپیمایی کشوری است. بنابراین تماسهای مذکور قبل از سقوط بوده است.

بنابراین وزیر ارتباطات پس از بررسی اطلاعات شبکه موبایل روشن بودن تلفن همراه یکی از مسافران تا ساعت هفت عصر همان‌روز را تایید کرده است که به معنی این است که در ارتفاعی که هواپیما سقوط کرده آنتن موبایل وجود داشته است.

مکالمه مسافران هواپیمای ATR قبل از سقوط

تصویری از دم هواپیمای ATR در کوه دنا

اما وزیر ارتباطات درباره جرئیات دو مکالمه مسافران هواپیمای ATR قبل از سقوط در کوه دنا توضیحات بیشتری داده و درباره خبر دوم برقراری دو تماس اول یکی در ساعت 8:56 دقیقه در شمال پلیس راه نجف آباد به مدت 31 ثانیه و دیگری در ساعت 9 و 28 دقیقه در منطقه روستای کهنگان با یکی از مسافران هواپیما تایید شده گفته می گوید:

تماس 6 دقیقه قبل از سقوط بوده و بعد از سقوط نبوده است. با توجه به زمان آغاز پرواز و مختصات اعلامی از سوی وزیر نتیجه گرفته می شود که دو تماس داخل هواپیما و در ارتفاع برقرار شده است. بنابر گزارش ها سقوط در ارتفاع حدود 3 و نیم کیلومتری بوده است. پیش از این وجود سیگنال تلفن همراه و مکالمه با موبایل معمولی در ارتفاعی که هواپیماها پرواز می کنند تصور نمی شد و طبق تجربه موبایل ها جز در بازه آماده شدن برای نشست و برخواست هواپیما «نو سرویس» می شوند و در پروازهای داخلی سیگنال موبایل وجود ندارد. در برخی ایرلاین ها آن هم برای رومینگ بین الملل (تماس خارجی) سیگنال موبایل وجود دارد. همچنان که تلفن همراه کوهنوردان هم در ارتفاع‌ بالا جواب نمی دهد و از موبایل‌های ماهواره ای استفاده می کنند.

پس از اظهارات وزیر مبنی بر امکان مکالمه با موبایل در هواپیما، این سوال برای مخاطبان مطرح شده که سیگنال تلفن همراه معمولا تا چه ارتفاعی وجود دارد و سیگنال شبکه اپراتور مربوطه در این منطقه تا چه ارتفاعی برد دارد؟ برای مثال بنابر گزارش کوهنوردان در مسیر صعود به قله دماوند به ارتفاع 5671 متر کم و بیش آنتن دهی موبایل یکی از اپراتورها وجود دارد.

مکالمه مسافران هواپیمای ATR قبل از سقوط

تصویری تلخ از اجساد مسافران هواپیمای ATR بر روی برف در کوه دنا

در این زمینه تلاش شد که نظر کارشناسان فنی درباره این موضوع را جویا شود که به دلیل تقارن با روز تعطیل دسترسی به مدیران فنی حاضر در شبکه اپراتوری و وزارت ارتباطات مقدور نبود.
تا این لحظه در پیگیری از چند کارشناس درباره میزان پوشش موبایل در ارتفاع که امکان مکالمه با سرنشین یک هواپیما را فراهم کند، اعداد متفاوتی بسته به فاصله از آنتن، موقعیت فیزیکی نصب آنتن، نوع آنتن، شرایط تنظیم آنتن و توان آنتن مطرح می شود که این اعداد متفاوت و برای ذکر در گزارش اعتبار لازم را ندارد.
این کارشناسان هم تاکید دارند که برای اطلاع صحیح و قابل استناد از این موضوع باید اطلاعات وضعیت پوشش دهی توسط متولی، اپراتور یا وزارت ارتباطات اعلام شود.

این گزارش حاکی است ساعت 8 صبح روز یکشنبه، یک فروند هواپیمای ای‌تی‌آر 72 متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان پس از پرواز از فرودگاه مهرآباد به سمت یاسوج، در منطقه سمیرم اصفهان از رادار خارج شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *