سه شنبه، ۲۱ شهریور ۹۶ - ۱۲:۳۶
مکانیسم حرکتی مورچه

دانشمندان برای مطالعه بر روی نحوه راه رفتن حیوانات از فیل گرفته تا تمساح معمولا آن ها را روی تردمیل می‌گذارند. حال آن…

دانشمندان برای مطالعه بر روی نحوه راه رفتن حیوانات از فیل گرفته تا تمساح معمولا آن ها را روی تردمیل می‌گذارند. حال آن ها برای بررسی مکانیسم حرکتی مورچه  هم دست به ساخت تردمیلی زده اند که آن را در فضایی شبیه به محیط زندگیشان قرار می‌دهد و می‌تواند درک بهتری از مکانیسم ناوبری آنها و روش پیدا کردن مسیر لانه بدهد. در رادامه با میهن پست همراه شوید.

ساخت تردمیل برای بررسی مکانیسم حرکتی مورچه توسط پژوهشگران کار دشواری بود زیرا هم باید در ابعادی بسیار کوچک طراحی می‌شد و هم اینکه مورچه آنقدر وزن سبکی دارد که هر ابزاری به این راحتی سنگینی آن را درک نمی‌کند. دانشمندان برای ساخت این تردمیل از یک کره استفاده کردند که زیر پای مورچه می‌چرخد و در آن واحد حسگری که روی این سیستم تعبیه شده است، قدم‌های مورچه را می‌شمرد و ثبت می‌کند.

مکانیسم حرکتی مورچه موضوعی است که می توان با شبیه سازی آن در ساخت ربات های کارآمد به کار گرفت که در این میان دانشمندان با کمک تردمیل مورچه ها برای نخستین رفتار پیدا کردن لانه توسط مورچه را بازسازی کنند و با دقت بی‌سابقه‌ای سرعت راه رفتن و تغییراتی را که مورچه‌ها برای پیدا کردن لانه در نحوه گام برداشتن خود انجام می‌دهند، بررسی کنند.

تردمیل‌ های کروی از دهه ۱۹۶۰ تاکنون در مطالعات روی حیوانات کوچک مورد استفاده قرار گرفته است اما هیچ کدام از آنها حساسیت لازم برای ردیابی حرکات سریع پاهای بسیار ریز مورچه را نداشتند. دانشمندان برای این مطالعه جدید، مجبور شدند که تردمیلی را برای مورچه‌ها با حساسیت بالا طراحی کنند. در این تردمیل، یک کره یونولیتی معلق در هوا به کار رفته است که روی تمامی حرکات مورچه حساس است و دانشمندان با کمک حسگرهای ماوسی نوری حرکات این حشره را ردیابی کردند.

گفتنی است که این مطالعه روی مورچه‌ای انجام شد که در فاصله ۱۰ متری از ورودی لانه‌اش قرار داشت در نتیجه این مورچه قبل از قرار گرفتن روی تردمیل، مسیرش را شناسایی کرده بود؛ مسیری که او را به لانه‌اش می‌رساند. زمانی که مورچه‌ها روی تردمیل قرار می‌گرفتند، با توجه به مسیری که قبلش در ذهن داشتند، شروع به حرکت کردند.

مطالعات قبلی دانشمندان می‌گوید که مسیری که مورچه‌ها در ذهن خود نگه می‌دارند، در ناوبری مورچه بسیار حیاتی است و این کار را با توجه به موقعیت خورشید و الگوهای پلاریزاسیون یا قطبش آسمان – همانند یک آهنربا- و محاسبه فاصله تا لانه با شمردن قدم‌های خود انجام می‌دهند.

این تردمیل به دانشمندان امکان داد که دریابند زمانی که مورچه‌ها سفر خود را روی تردمیل آغاز می‌کنند، مسیری مستفیم را به سوی لانه در پیش می‌گیرند. اما زمانی که مطابق انتظار خود، لانه را پیدا نمی‌کنند، از یک الگوی حرکتی متفاوت که دانشمندان آن را «حالت جست‌وجو» (Search Mode) نامیده‌اند، استفاده می‌کنند. در این حالت، مورچه‌ها سرعت‌شان را کم می‌کنند و از یک الگوی حرکتی حلقه‌زنی استفاده می‌کنند.

[highlight]منبع[/highlight]  dailymail

8 دیدگاه برای “ساخت تردمیل برای بررسی مکانیسم حرکتی مورچه + عکس”

 1. شیلا گفت:

  این دانشمندا چه آزمایشاتی انجام میدن

 2. بهرام گفت:

  به جای موش از مورچه هم استفاده میکنن !

 3. نگین گفت:

  تمساح و فیل رو هم روی تردمیل میزارن !! چه با مزه

 4. خسرو ن گفت:

  میشه گفت حساس ترین تردمیل رو ساختن

 5. زینب گفت:

  بامزه مورچه راه میره روی تردمیلش :))

 6. مجید گفت:

  همون جاهایی که قدم گذاشتن میشه علامت براشون
  قدرت خدا

 7. مهراد گفت:

  وقتی میرن روی اون کره گیج میشن
  چون به خونشون نمیرسن :))

 8. شهين گفت:

  اگر باد بیاد
  بارون بباره
  باز هم اون رد پای خودشون رو پیدا میکنن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.