چهارشنبه، ۳۱ خرداد ۹۶ - ۰۸:۱۶
مگالوسور

مگالوسور در حقیقت نخستین دایناسوری می باشد که با نام مخصوصی نامگذاری شده است. اما به تازگی دانشمندان دانشگاه وارویک و آکسفورد اطلاعات…

مگالوسور در حقیقت نخستین دایناسوری می باشد که با نام مخصوصی نامگذاری شده است. اما به تازگی دانشمندان دانشگاه وارویک و آکسفورد اطلاعات جدید در مورد دندان های این دایناسور به دست آورده اند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

مگالوسور Megalosaurus دایناسور گوشتخوار مربوط به دوره ژوراسیک است . این جانور که ۱۸۱ تا ۱۶۹ میلیون سال پیش می‌ زیسته، روی دوپای بلند و باریک راه می‌ رفت. این دایناسور سری بزرگ و دندانهای نمایان مانند گوشتخواران داشته است و دمی بلند که می‌توانسته تعادل بدن و سر بزرگ را که طولشان به ۹ متر می‌رسیده حفظ کند.ساختار مهره‌های گردن نشان می‌دهد که وی گردنی قابل انعطاف داشته است.

در سال 1824، ویلیام باکلند، دیرینه‌شناس و زمین‌شناس انگلیسی، دایناسور گوشتخوار متعلق به دوره ژوراسیک را توصیف کرد و آن را مگالوسور نامید. این نام در زبان یونانی به معنی «مارمولک بزرگ» است و باکلند می‌دانست که این فسیل به یک خزنده تعلق دارد. اما در طی بررسی مگالوسور، باکلند پنج دندان پنهان‌شده در استخوان فک این موجود را نمی‌بیند. این یافته‌ها توسط دانشمندان دانشگاه وارویک و آکسفورد اعلام شد. آنها در حال اجرای یک اسکن توموگرافی کامپیوتری از فسیل بودند که متوجه این امر شدند.

  در اسکن اخیر، محققان بیش از ۳۰۰۰ عکس اشعه ایکس از استخوان فک مگالوسور 167 میلیون ساله گرفته‌اند و سپس با از یک نرم‌افزار کامیپوتری استفاده کردند تا تصاویر را کنار هم بگذارند و یک عکس سه بعدی خلق کنند.مگالوسور

این اسکن نشان داد که استخوان فک آسیب‌دیده است، احتمالا موقعی که در حال خارج کردن آن از زمین سنگی شرق انگلستان بودند. در واقع، سوابق در موزه تاریخ طبیعت دانشگاه آکسفورد، جایی که این گونه به نمایش گذاشته شده است، با اطلاعات اصل از اسکن مطابقت دارد.

این مدارک نشان می‌دهد که این فسیل در دو مرحله با انواع مختلف گچ مرمت شده است. دانشمندان احتمال می‌دهند که یک دستیار موزه بین سال‌های 1927 و 1931 کار مرمت را انجام داده باشد.

مارک ویلیامز، استاد دانشگاه وارویک، درباره اسکن فسیل مگالوسور گفت:

توانایی بهره‌برداری از تکنولوژی هنری، که معمولا در صنعت هوا و فضا و مهندسی اتوماتیک استفاده می‌شود، برای اسکن کردن چنین گونه خاص و سمبلیکی از تاریخ طبیعت یک فرصت فوق‌العاده بود.

همچنین اسکن نشان می‌دهد که این دایناسور نه متری با 1400 کیلوگرم وزن، دارای دندان‌هایی است که تاکنون برای انسان ناشناخته بوده است. وقتی که این دایناسور هنوز زنده بوده، این دندان‌ها در حال رشد در فک جانور بوده‌اند. به گفته محققان، این‌ دندان‌های تازه کشف شده شامل بقایای دندان‌های قدیمی، فرسوده و در حال رشد مگالوسور بوده است.

نتایج این مطالعه هنوز منتشر نشده است اما ماه گذشته در کنفرانس بین‌المللی تکنولوژی در تورین ایتالیا، مقاله‌ای در این باره ارائه شد.

[highlight]منبع  [/highlight] livescience

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *