سه شنبه، ۰۲ آبان ۹۶ - ۰۹:۱۱
میخائیل کلاشنیکف

نگاهی به زندگی میخائیل کلاشنیکف خالق افسانه ای تفنگ خودکار AK-47 نشان می دهد که این اسلحه تا چه حد توانسته است تاثیراتی…

نگاهی به زندگی میخائیل کلاشنیکف خالق افسانه ای تفنگ خودکار AK-47 نشان می دهد که این اسلحه تا چه حد توانسته است تاثیراتی مثبت و بخصوص منفی را در جهان امروز به بار آورد.در این میان و در ایران نیز تفنگ خودکار AK-47 به مسلسل کلاشینکف معروف است. بنابراین میخائیل کلاشنیکف که در ۲۳ دسامبر سال ۲۰۱۳ درگذشت ،بی شک نیمه دوم قرن بیستم ، بدون وجود اختراع وی و این اسلحه ، غیر قابل تصور بود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

میخائیل کلاشنیکف این نوجوان زبردست در سال ١٩١٩ در یک خانواده ساده روستایى به دنیا آمد. وى هفدهمین فرزند خانواده بود که از همان اوان طفولیت به طراحى و مهندسى، عشق مى ورزید. کلاشنیکف در سن ١٨ سالگى روستاى خود را ترک و براى کار به قزاقستان رفت. او در مرکز تعمیر و نگهدارى راه آهن مشغول به کار شد و توانست ضمن یادگیرى، تجربیات مفیدى را در کار با تجهیزات مختلف، کسب کند.

در سال ١٩٣٩ میخائیل کلاشنیکف براى گذراندن دوره سربازى به ارتش فراخوانده شد که به عنوان خدمه تانک، مشغول به خدمت شد. او در همان سال هاى خدمت، ایده هایى را پیاده کرد که باعث افزایش کارایى تجهیزات نظامى شد. در سال ١٩۴١، زمانى که جنگ جهانى دوم آغاز گردید، میخائیل کلاشنیکف به سمت فرمانده تانک ارتقا یافته بود.

او در اکتبر سال ۱۹۴۱ شدیدا مجروح و براى درمان درازمدت، راهى بیمارستان شد. میخائیل کلاشنیکف در مرخصى استعلاجى شش ماهه، اولین طراحى تپانچه خودکار خود را ارائه کرد. با اینکه اسلحه او به خدمت گرفته نشد، اما فرماندهى ارتش سرخ، خلاقیت بالقوه نظامى جوان را ارج نهاده و او را براى گذراندن آموزش هاى فنى، به دانشگاه روانه کرد. کلاشنیکف براى کار بر روى تسلیحات آتشبارى، در سال ١٩۴٢ در اداره کل توپخانه ارتش سرخ، مشغول به خدمت شد.

میخائیل کلاشنیکف

تصویری از میخائیل کلاشنیکف در سال های پایانی عمرش

میخائیل کلاشنیکف و تنفگ افسانه اى آ کا — ۴٧ : پس از پایان جنگ، ارتش شوروى به طراحى، ساخت و به خدمت گرفتن یک تفنگ خودکار، نیاز پیدا کرد. میخاییل کلاشنیکف در مسابقه طراحى اسلحهِ جدید، شرکت، و موفق شد چند نمونه تفنگ جالب، پیشنهاد کند. تست و آزمایش مسلسل خودکار کلاشنیکف، با موفقیت همراه شد و در سال ١٩۴٩ تحت مارک АК-۴۷ ، به خدمت نیروهاى مسلح شوروى درآمد. در آن زمان هیچکس تصور آن را هم نمى کرد که این اسلحه، نماد یک دوره تاریخى گردد. میخاییل کلاشنیکف بخاطر طراحى اسلحه خود، مفتخر به دریافت “جایزه استالین” — یکى از عالى ترین جایزه هاى اتحاد شوروى، و مدال ستاره سرخ گردید. کلاشنیکف بعدها جایزه ها و مدال هاى زیادى گرفت، اما او همیشه از اولین جایزه و مدال اش، به عنوان با ارزش ترین آنها یاد مى کرد.

مسلسل کلاشنیکف به خاطر سادگى و قابل اعتماد بودن در ساخت، به سرعت در سراسر جهان تکثیر شد. اتحاد جماهیر شوروی با میل فراوان، مجوز تولید تحت لیسانس این مسلسل را به متحدان خود اعطا می کرد. آنها نیز به نوبه خود، امکان تولید قانونی و یا غیرقانونی (کپی) این اسلحه های ساده و منحصر بفرد را به دیگر کشورها می دادند. البته خود طراح هیچ وجه اضافی به غیر از حقوق و دستمزد ماهیانه خود بابت تکثیر اسلحه دریافت نمی کرد.

یک بار از میخائیل کلاشنیکف پرسیده شد که آیا او متاسف نیست؟ آخر اگر در غرب زندگی می کرد به لطف اختراع اش می توانست میلیونر باشد. کلاشنیکف در پاسخ گفت:

نباید همه چیز را با پول سنجید. برای من ارزشمندتر از همه این است که مردم بگویند اسلحه شم، جان مرا نجات داد. میلیونر بودن به چه دردم می خورد؟ من همینجوری هم خوب زندگی می کنم.

اسلحه میخائیل کلاشنیکف بر روی تعدادی از آرم ها و پرچم ها : اسلحه کلاشنیکف در مدل های مختلف ، جهان را تسخیر کرده است. او در نبردهای چریکی ویتنام، مجاهدین افغانستان، شورشیان آمریکای لاتین و مبارزان استقلال طلب فلسطینی، شرکت فعال داشته است.

در طول جنگ ایران و عراق ، طرفین درگیر ، از مسلسل های ساخت شوروی استفاده می کردند و پرچم های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله لبنان نیز منقش به اسلحه کلاشنیکف است.

البته اسلحه کلاشنیکف حتی در آرم های ملی کشورهای افریقایی موزامبیک و زیمباوه، جاودانه شده است. این اسلحه به یکی از شناخته شده ترین نماد اتحاد جماهیر شوروی و سپس روسیه تبدیل شده و البته در خصوص راز موفقیت اسلحه کلاشنیکف نیز باید گفت که اختراع تاثیر گذاز میخائیل کلاشینکف در سادگی و اطمینان آن ها است.

میخائیل کلاشنیکف گفته است که او نه به عنوان فقط یک طراح دانش آموخته از دانشگاه ، بلکه به عنوان یک سرباز و شرکت کننده در عملیات جنگی، اسلحه ای ساخت که به درد تمام سربازان بخورد. لذا به همین دلیل است که مسلسل او در بین دیگر سلاح ها، رقیبی ندارد. هنگامی که خبرنگاران از احمدشاه مسعود، فرمانده افغان سوال کردند که او چه تفنگی را انتخاب می کند، “شیرِ دره پنج شیر” در پاسخ گفت: “البته که کلاشینکف”.

میخائیل کلاشنیکف

میخائیل کلاشنیکف خالق افسانه ای تفنگ خودکار AK-47

کلاشینکف سلاح برای حفاظت : در اوت ۲۰۱۳ کارخانه ایژماش، تولیدکننده مسلسل های افسانه ای کلاشنیکف، به «کنسرن کلاشنیکف » تغییر نام داد و ۲۳ دسامبر همان سال، میخائیل کلاشنیکف دار فانی را وداع گفت. او با زندگی طولانی خود، در بین بسیاری از شهروندان روسیه، نمادی از فردی خادم و وفادار به سرزمین مادری خود است. اغلب، میخائیل کلاشنیکف را متهم می کردند که اسلحه ساخت او باعث کشته شدن انسان های فراوانی شده است.

اما میخائیل کلاشنیکف طراح افسانه ای اسلحه کلاشنیکف همواره به چنین اتهاماتی این گونه پاسخ می داد:

وقتی که تلاش می شود تا مرا متهم کنند، من آن ها را رد می کنم. من سلاحی را برای دفاع از کشورم ساختم. این اصلی ترین هدف من در ساخت آن بود. اما وقتیکه تفنگ های کلاشنیکف را در نقاط داغ و حساس مشاهده می کنیم، نباید اسلحه ساز را نکوهش کرد، بلکه مقصر، سیاستمدارانی هستند که قادر به حل مشکلات از راه های مسالمت آمیز نیستند. اسلحه تیراندازی نمی کند. انسان است که شلیک می کند.

 

[highlight]منبع[/highlight]    sputniknews

4 دیدگاه برای “نگاهی به زندگی میخائیل کلاشنیکف خالق افسانه ای تفنگ خودکار AK-47”

 1. ميثم گفت:

  هفدهمین بچه 😳😳😳

 2. سعيده گفت:

  هدفش چیزه دیگه غیر از پول بوده

 3. خويي گفت:

  اسمش جهانی شده

 4. رايان گفت:

  عجب زندگی ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.