دوشنبه، ۱۷ آبان ۹۵ - ۰۹:۲۳
میدان مغناطیسی زمین

نگرانی دانشمندان از کشف شکاف در میدان مغناطیسی زمین این روزها با اظهار نظر آن ها در خصوص این موضوع در حالی رسانه…

نگرانی دانشمندان از کشف شکاف در میدان مغناطیسی زمین این روزها با اظهار نظر آن ها در خصوص این موضوع در حالی رسانه ای شده است که با مطالعه و مشاهده تعدادی از پژوهشگران شکافی در میدان مغناطیسی زمین کشف شده است که می تواند این سیاره را در برابر پرتوهای مرگبار کیهانی در موضع ضعف قرار دهد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

زمین  یک سیاره قابل سکونت محسوب می شود که این شرایط خاص صرفا به واسطه محصور شدن آن در یک میدان مغناطیسی بزرگ حاصل شده است. میدان مغناطیسی زمین این سیاره را در برابر بادهای شدید خورشیدی و پرتوهای مرگبار کیهانی محافظت می‌کند.

[box type=”success” ]میدان مغناطیسی زمین و مکان دقیق آن در تعریف دانشمندان این گونه آمده است که قطب شمال میدان مغناطیسی در آمریکای شمالی و قطب جنوب آن در منطقهٔ قطب جنوب واقع شده‌اند. قطب‌های مغناطیسی به طور ثابت در یک نقطه قرار ندارند و به تدریج تغییر مکان می‌دهند. محل قطب مغناطیسی شمال در سال ۱۹۹۷ در نزدیکی جزیره الف رینگنس واقع در کانادا به مختصات ۱۰۴ درجه باختری و ۷۹ درجه شمالی قرار داشته است و موقعیت قطب جنوب آن در سال ۱۹۹۵، در طول جغرافیایی ۱۰۸ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۷۹ درجه جنوبی، در جنوبگان قرار داشته‌ و نکته جالب این است که دو قطب شمال و جنوب مغناطیس هیچ گاه روی قطر کره زمین قرار نگرفته و خط پیونددهنده آن دو همواره از فاصله حدود ۱۲۰۰ کیلومتری مرکز زمین گذر می‌کند و البته بزرگی میدان مغناطیسی در سطح زمین بین ۲۵ تا ۶۵ میکرو تسلا (۰٫۲۵ تا ۰٫۶۵ گاوس) است.[/box]

میدان مغناطیسی زمین

سپر مغناطیس سطح زمین از ذرات باردار از باد خورشیدی محافظت میکند. و توسط جریان الکتریکی واقع در نقاط گوناگون از کره زمین ایجاد می‌شود.

با این حال دانشمندانی که از مدت ها پیش بر روی میدان مغناطیسی زمین مطالعه می کردند یکی از قدرتمندترین توفانهای ژئومغناطیسی ثبت شده در تاریخ را مورد بررسی قرار داده اند که در این میان متوجه شده اند که پوسته حفاظت کننده سیاره مادر آنقدرها هم ایمن نیست زیرا آنها متوجه شکافی در مگنتوسفر زمین شده اند.

این تحقیق و بررسی ها بر روی داده هایی صورت گرفته که توسط تلسکوپ GRAPES-۳ مستقر در هند به ثبت رسیده است. این تلسکوپ در ۲۲ ژوئن سال ۲۰۱۵ پرتوهای کیهانی قدرتمندی را شناسایی کرده بود که البته در جریان آن رویداد مگنتوسفر زمین به شدت توسط ذرات کیهانی بمباران شد. این ذرات پرتوهایی با انرژی بسیار زیاد آزاد می کنند که با سرعت نور در فضا منتشر می شوند.

تخمین های صورت گرفته توسط دانشمندان در خصوصو میدان مغناطیسی زمین نشان می دهد که این ذرات آنچنان قدرتمند و پرانرژی هستند که به راحتی به بدنه یک فضاپیما نفوذ می کنند  و حالا این نگرانی مطرح می شود که میدان مغناطیسی زمین چگونه در برابر آن ها تاب تحمل خواهد داشت و البته خبر خوشحال کننده این است که شکاف به وجود آمده در مگنتوسفر موقتی است.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]space[/highlight]

3 دیدگاه برای “نگرانی دانشمندان از کشف شکاف در میدان مغناطیسی زمین ؟”

  1. مهدی گفت:

    اوضاع سیارمون نگران کنندست

  2. رخشان گفت:

    جدا این خبر نگران کنندست

  3. لیلا گفت:

    خداروشکر که موقتیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.