یکشنبه، ۲۸ آبان ۹۶ - ۰۶:۰۹
میدان مغناطیسی ماه

میدان مغناطیسی ماه اگر چه بارها مورد مطالعه دانشمندان هوافضا قرار گرفته است اما این بار یک تیم پژوهشی به رهبری MIT موفق…

میدان مغناطیسی ماه اگر چه بارها مورد مطالعه دانشمندان هوافضا قرار گرفته است اما این بار یک تیم پژوهشی به رهبری MIT موفق شد معیاری جدید برای جست‌ و جوی حیات فرازمینی و محلی مناسب برای سکونت ارائه دهد. که در این میان پژوهشگران نمونه‌ هایی که آمریکا 60 سال قبل از کره ماه جمع‌آوری کرد ، اکنون با آزمایش‌های جدید، رازهای تازه‌ای را از ماه نمایان می‌کنند که برای یافتن حیات فرازمینی یا سیاره‌ای برای مهاجرت، کمک خواهد کرد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

میدان مغناطیسی ماه در جای خود قابل بحث اما قبل از آن لازم است بدانید که میدان مغناطیسی زمین ، سپری نامرئی در مقابل ذرات پر سرعت و اشعه‌های کیهانی هستند که از خورشید و فضای بیکران به‌ سوی ما می‌آیند و در صورت برخورد، زندگی روی سیاره‌مان را از بین می‌برند. این بدیهی‌ است که هر جا این سپر وجود نداشته باشد، زندگی غیرممکن خواهد بود.

میدان مغناطیسی ماه

با این حال و برای نقش میدان مغناطیسی ماه در جستجوی حیات فرازمینی یک تیم پژوهشی موفق شدند با گرم کردن صخره‌ ای که آپولوی 15 با خود از ماه آورده بود، میدان مغناطیسی این سنگ آهنربا را از بین ببرند. پژوهشگران پس از رساندن دما به 1436 درجه فارنهایت ، موفق شدند میدان مغناطیسی سنگ ماه را از بین ببرند و سپس منشاء آهنربایی آن را مشخص کنند.

بنابر دستاوردهای این پژوهش، قدمت مغناطیس ماه بین یک تا 2/5 میلیارد سال قبل تعیین شد؛ این بدان معنی‌ است که ماه ممکن است یک میلیارد سال قبل هم میدان مغناطیسی داشته و می‌توانسته میزبان حیات باشد.

میدان مغناطیسی ماه

برداشت‌های قبلی مدعی بودند که میدان مغناطیسی قمر زمین، چهار میلیارد سال پیش از بین رفته است اما این یافته‌ها نشان می‌دهد که برای جست‌وجوی آثار حیات، باید نمونه‌های دقیق و آزمایش‌هایی از نوع دیگر داشته باشیم.

در مریخ میدان مغناطیسی زمانی در حدود چهار میلیارد سال قبل از بین رفت و در نتیجه حیات روی این سیاره غیرممکن شد. برخی از سیاراتی که به زمین شبیه هستند و خارج از منظومه خورشیدی قرار دارند، احتمالا میدان‌های مغناطیسی نسبتا مناسبی برای محافظت از ساکنان خود دارند و همین مساله تمرکز پژوهش‌های آینده روی این سیارات را رقم خواهد زد.

[highlight]منبع [/highlight]  eurekalert

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.