میوه‌ای که ‌غیراصولی ‌برداشت می‌شود

‌معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: زرشک میو‌ه‌ای است که همیشه به صورت غیراصولی از سوی بهره برداران جمع آوری می‌شود.

کامبیز انصاری در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه در مجموع سالانه حدود50 تا 65 تن باریجه، کتیرا و زرشک در این استان تولید و برای فرآوری به سایر استان‌ها حمل می‌شود، افزود: خراسان شمالی دارای پتانسیل فراوانی برای تولید زرشک است و درختچه وحشی زرشک در دامنه‌ها، داخل دره‌ها و ارتفاعات و همچنین در بلندی‌های هزار تا دو هزار متری رشد می‌کند.

وی ادامه داد: رویشگاه ‌های زرشک در عرصه‌های منابع طبیعی خراسان شمالی در کوه بهار و سالوک شهرستان جاجرم، بزداغی مانه و سملقان، کوه خمبی و سرا در گرمه، کوه میسینو در بجنورد و سرتاسر ارتفاعات نوار مرزی شمالی استان و نیز شیب‌های شمالی و جنوبی کوه آلاداغ است.

انصاری با اشاره به تولید زرشک در اراضی این استان اظهار کرد: لازم است تا طرح‌هایی در خصوص بهره‌برداری از این گیاه در استان تهیه شود که هنوز عملی نشده است.

وی تصریح کرد: عدم وجود طرح های بهره برداری در خصوص زرشک موجب شده تا برداشت آن نیز از سوی بهره برداران غیراصولی باشد.

وی به فواید درمانی زرشک نیز اشاره کرد و توضیح داد: مصرف زرشک در درمان تب موثر است و از آب این میوه به عنوان دهان‌شویه برای استحکام لثه‌ها استفاده می‌شود.

این مسئول تاکید کرد: با توجه به خشکسالی اتفاق افتاده طی سال جاری پیش بینی می‌شود میزان تولید زرشک در استان کاهش یابد.

‌انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*