دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۸

‌معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: زرشک میو‌ه‌ای است که همیشه به صورت غیراصولی از سوی بهره برداران…

‌معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: زرشک میو‌ه‌ای است که همیشه به صورت غیراصولی از سوی بهره برداران جمع آوری می‌شود.

کامبیز انصاری در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه در مجموع سالانه حدود50 تا 65 تن باریجه، کتیرا و زرشک در این استان تولید و برای فرآوری به سایر استان‌ها حمل می‌شود، افزود: خراسان شمالی دارای پتانسیل فراوانی برای تولید زرشک است و درختچه وحشی زرشک در دامنه‌ها، داخل دره‌ها و ارتفاعات و همچنین در بلندی‌های هزار تا دو هزار متری رشد می‌کند.

وی ادامه داد: رویشگاه ‌های زرشک در عرصه‌های منابع طبیعی خراسان شمالی در کوه بهار و سالوک شهرستان جاجرم، بزداغی مانه و سملقان، کوه خمبی و سرا در گرمه، کوه میسینو در بجنورد و سرتاسر ارتفاعات نوار مرزی شمالی استان و نیز شیب‌های شمالی و جنوبی کوه آلاداغ است.

انصاری با اشاره به تولید زرشک در اراضی این استان اظهار کرد: لازم است تا طرح‌هایی در خصوص بهره‌برداری از این گیاه در استان تهیه شود که هنوز عملی نشده است.

وی تصریح کرد: عدم وجود طرح های بهره برداری در خصوص زرشک موجب شده تا برداشت آن نیز از سوی بهره برداران غیراصولی باشد.

وی به فواید درمانی زرشک نیز اشاره کرد و توضیح داد: مصرف زرشک در درمان تب موثر است و از آب این میوه به عنوان دهان‌شویه برای استحکام لثه‌ها استفاده می‌شود.

این مسئول تاکید کرد: با توجه به خشکسالی اتفاق افتاده طی سال جاری پیش بینی می‌شود میزان تولید زرشک در استان کاهش یابد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *