دوشنبه، ۰۵ آبان ۹۳ - ۰۳:۴۸

مدیر جهاد کشاورزی گالیکش گفت: 700 هکتار از مزارع کشت سویای شهرستان به دلیل خشکسالی قابل برداشت نیست. حبیب الله زارع در گفت‌وگو…

مدیر جهاد کشاورزی گالیکش گفت: 700 هکتار از مزارع کشت سویای شهرستان به دلیل خشکسالی قابل برداشت نیست.

حبیب الله زارع در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره علت کاهش تولید سویا در سال زراعی امسال توضیح داد: امسال به دلیل خشکسالی و همچنین اجرا نشدن طرح آبیاری تحت فشار با کاهش تولید مواجه شدیم. امسال به دلیل خشکسالی از 4200 هکتار مزارع زیرکشت سویا تنها 3500 هکتار قابل قابل برداشت است.

وی از برداشت دانه روغنی سویا از سطح 3500 هکتار از اراضی زراعی شهرستان خبر داد و افزود: برداشت دانه روغنی سویا در این منطقه هر ساله از نیمه اول آبان، آغاز و تا پایان آبان ادامه خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود امسال 8000 تن سویا از مزارع شهرستان برداشت شود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد کاهش نشان می‌دهد. در سال زراعی سال گذشته 6000 هکتار از اراضی شهرستان به کشت سویا اختصاص یافته بود.

وی با بیان اینکه دولت برای اجرای طرح ابیاری تحت فشار تسهیلات ویژه‌ای پیش بینی کرده است، از کشاورزان منطقه خواست برای دریافت تسهیلات بانکی به جهادکشاورزی و مراکز خدمات شهرستان مراجعه کنند.

زارع خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده 2 مرکز خرید سویا شامل شرکت تعاونی روستایی در ینقاق و صادق آباد در گالیکش پیش بینی شده که با قیمت توافقی نسبت به خرید محصول کشاورزان اقدام می‌کنند. امسال خرید دانه روغنی سویا به صورت توافقی و با میانگین هر کیلوگرم 17 هزار ریال از کشاورزان خریداری می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *