دوشنبه، ۲۸ تیر ۹۵ - ۱۱:۵۲
حفره سیاه و عظیمی در سطح خورشید

ناسا علت حفره سیاه ایجاد شده در سطح خورشید را در حالی اعلام کرد که شناسایی حفره سیاه و عظیمی در سطح خورشید…

ناسا علت حفره سیاه ایجاد شده در سطح خورشید را در حالی اعلام کرد که شناسایی حفره سیاه و عظیمی در سطح خورشید توسط یک فضاپیمای متعلق به ناسا این روزها دانشمندان را نگران کرده است طوری که این حفره همانند برخی از مشخصات مطرح شده در فیلم‌هایی است که با سوژه‌های پایان دنیاساخته شده اند. به عبارتی دیگر حفره‌ی هاله‌ای شناسایی شده بخش نسبتا قابل توجهی از خورشید را در بر گرفته و در نگاه نخست شاید اندکی ترسناک به نظر برسد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

شناسایی حفره سیاه و عظیمی در سطح خورشید اگر چه تا به حال به چنین گستردگی دیده نشده است به عبارتی ممکن است تصور شود که این چاله به منزله‌ی یک عامل مهلک برای سیاره‌ی ما و حیات ما عمل خواهد کرد و در آینده با گسترش خود روی خورشید، به تدریج این ستاره را در بر گرفته و سیاره‌ی ما را نیز به یک سیاره‌ی سرد و تاریک و مرده بدل خواهد ساخت.

حفره سیاه و عظیمی در سطح خورشید

اما واقعیت این است که حفره‌ی یافت شده را نمی‌توان به عنوان یک زنگ هشدار برای خورشید و منظومه‌ی شمسی تلقی کرد. این نوع حفره‌ها را با نام حفره‌ی هاله‌ای می‌شناسند، در واقع آنها یک پدیده‌ی نجومی هستند که در هاله‌ی خورشید که همانند اتمسفر در سیارات است در برخی مقاطع زمانی ظاهر می‌شوند.

حفره سیاه و عظیمی در سطح خورشید

تصویری متحرک از حفره سیاه و عظیمی در سطح خورشید – برای مشاهده تصویر متحرک بر روی تصویر کلیک کنید

اعلام ناسا در خصوص مشاهده چنین وضعیت اعلام کرده است که این حفره‌های لکه‌ای، نشان‌دهنده‌ی مناطقی با چگالی کم هستند که در آنها، میدان مغناطیسی خورشید آزادانه به سوی فضای بین سیاره‌ای باز شده و اجازه می‌دهد تا مواد داغ از این هاله به سرعت به بیرون پرتاب شوند. به این دلیل، مناطق یاد شده، پلاسمای بسیار سردتری را در قیاس با پلاسمای داغ‌تر و درخشان‌تر مناطق اطراف خود دارند و همین امر باعث می‌شود تا آنها به صورت تاریک و حفره‌مانند به نظر آیند.

حفره سیاه و عظیمی در سطح خورشید

در بخشی از گزارش ناسا آمده است که  حفره‌های هاله‌ای در واقع به عنوان منبع بادهایی با سرعت‌های زیاد متشکل از ذرات خورشیدی است که گاهی اوقات با سرعت‌هایی به میزان سه برابر بادهای آرام در سایر مناطق از سمت خورشید به بیرون جریان می‌یابند. آنها می‌توانند در هر نقطه‌ای و در هر مقطعی از هفته‌ یا ماه در یک زمان خاص ظاهر شوند و تا میزان یک چهارم از سطح خورشید را نیز در بر گیرند.

 حتی اگر یک حفره‌ی هاله‌ای روی خورشید را نشانه‌ای برای پایان دنیا نیز به شمار نیاوریم، اما باید اشاره کنیم که این حفره‌ها می‌توانند منجر به وقوع برخی از مسایل ناخوشایند روی کره‌ی زمین شوند. مثلا بادهای خورشیدی منتشر شده از این چاله‌ها می‌تواند به توفان‌های خورشیدی بیانجامند و این توفان‌ها نیز ممکن است سیستم‌های ماهواره‌ای و رادیویی را مختل کنند.

[highlight]منبع: sciencealert[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *