یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۳:۱۸

به گزارش  خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران مهدی تدین با بیان این‌که نام، القاب و کنیه‌های امام علی (ع) بیش از 6 میلیون و…

به گزارش  خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران مهدی تدین با بیان این‌که نام، القاب و کنیه‌های امام علی (ع) بیش از 6 میلیون و 500 هزار بار در پایگاه اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور ثبت شده است، گفت: بیش از 2 میلیون و 302 هزار نفر با نام علی و قریب به 118 هزار نفر به ترتیب به نام‌های مبارک علی و حیدر صدا زده می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که نام مرتضی هادی با فراوانی بیش از 228 هزار بار از فراوان‌ترین القاب امام علی‌(ع) است، افزود: نام‌های هادی در حدود 299 هزار و اسدالله نزدیک به 123 هزار بار از دیگر القاب امام اول شیعیان است که ایرانیان برای فرزندان ذکور خود برگزیده‌اند.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل همچنین نام‌های ابوالحسن و ابوتراب را از فراوان‌ترین کنیه‌های امام علی‌(ع) نام برد که در پایگاه اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور به ثبت رسیده است.

‌علی از نام‌های خداوند متعال است «‌و هوالعلی العظیم» به معنای بلند قدر و شریف است و نیز به معنای شدید، محکم و ارجمند بکار رفته است.

علی: نام نخستین امام شیعیان است و کنیه او ابوالحسن و ابوتراب و ملقب به مرتضی، حیدر کرار و امیرالمومنین است. مولا علی‌(ع) پسر عمو و داماد پیامبر اکرم‌(ص) در دوران حکومت 5 ساله خود الگوی کاملی از حکومت و مدیریت اسلامی را از خود به یادگار نهاد که در نهج البلاغه اثر گرانبهای آن بزرگواری جمع‌آوری شده است.

هر کس نام او «‌علی» باشد و حرمت این نام را حفظ کند از رفعت طبع و مروت و عدالت‌خواهی و عشق به حقیقت آفرینش بهره‌مند خواهد شد خداوند متعال به حرمت این نام عنایت ویژه‌ای به او و خاندانش خواهد کرد، همچنین خانواده‌ای که با نام علی بر روی فرزندان خود به یاد مظلومیت و تنهائی مولا علی‌(ع) باشند و قلب خود را به کانون ولایت او نزدیک کنند، خدای متعال نور معرفت خود را در قلب آنان شعله‌ور می‌سازد و مولای متقیان علی‌(‌ع) را ضامن عبور آنان از پل صراط خواهد کرد.

کسانی که نامشان «‌علی‌» است اگر اهل طهارت و دائم‌الوضو باشند «‌علی‌» به عنوان یکی از اسماء الهی مربی نفوس آنان خواهد شد و سبو‌های جانشان را از علم لدن پرخواهد کرد و هوشمندی و فراگیری علوم در آنان زبان زد خاص و عام خواهد شد و از سلامت روان و صلابت نفس قابل ملاحظه‌ای بهره‌مند خواهند شد به ویژه در فردای قیامت که همه دل‌ها لرزان و همه چشم‌ها گریان است، عَلَم شفاعت مولا بر سر آنان برافراشته خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.