سه شنبه، ۰۶ آبان ۹۳ - ۱۱:۱۵

رییس منابع طبیعی ملکشاهی گفت: قوانین مربوط به جریمه متخلفان منابع طبیعی از سال 1380 تاکنون هیچ تغییری نکرده و نمی‌تواند در جلوگیری…

رییس منابع طبیعی ملکشاهی گفت: قوانین مربوط به جریمه متخلفان منابع طبیعی از سال 1380 تاکنون هیچ تغییری نکرده و نمی‌تواند در جلوگیری از تخریب منابع طبیعی مؤثر باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ملکشاهی مهندس «محمد قاسم‌نیا» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: با توجه به اینکه بیش از 85 درصد از سطح شهرستان را جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد اهمیت حفظ و حراست از این منابع خدادادی بسیار مهم است.

وی در مورد بند 7 برنامه پنجم توسعه شهرستان ملکشاهی که مربوط به جمع‌آوری و ذخیره آب‌های سطحی است گفت: در سال 1393 تاکنون بیش از 600 مترمکعب طرح گابیون‌بندی در سطح این شهرستان انجام شد و در همین مدت بیش از 70 مورد تسهیلات آبخیزداری نیز به مردم واگذار شده و پیش‌بینی می‌شود در طول سال جاری 200 هکتار سامانه آبگیر نیز انجام شود.

قاسم‌نیا در مورد خشکیدگی بلوط گفت: در طی سال جاری برنامه‌ریزی برای حذف این معضل از 500 هکتار از جنگل‌های بلوط این شهرستان انجام شده است و برای حفظ و احیاء جنگل‌های این شهرستان 620 هکتار نهال‌کاری خواهد شد و 4000 هکتار از جنگل‌های این شهرستان از آفت لورانتوس پاک خواهد شد.

رئیس منابع طبیعی شهرستان ملکشاهی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 2.5 برابر ظرفیت مراتع دام وجود دارد که باعث تخریب در این بخش از منابع طبیعی شده است و برای مقابله با این تخریب‌ها کپه‌کاری در 100 هکتار و بذرکاری در 150 هکتار از مراتع این شهرستان بخشی از اقدامات انجام شده برای احیاء مراتع این شهرستان بوده است.

قاسم‌نیا بر ضرورت آموزش‌های کاربردی برای حفاظت از منابع طبیعی تأکید و از ناکارآمد بودن جریمه‌های قانونی در جلوگیری از تخریب منابع طبیعی بخصوص درختان انتقاد و تصریح کرد: قوانین مربوط به جریمه متخلفان از سال 1380 تاکنون هیچ تغییری نکرده و نمی‌تواند به عنوان یک ابزار مناسب برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی مؤثر باشد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ملکشاهی در پایان خاطرنشان کرد: حفظ و حراست از منابع طبیعی تنها با همکاری تمامی اقشار مردم قابل انجام است و از تمامی مردم درخواست می‌کنم تا در این امر کمک کنند تا این سرمایه‌های ارزشمند از دست نروند و برای نسل‌های آینده حفظ شود.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *