دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۹

چندي پيش دوپينگ چهار وزنه‌بردار ملي‌پوش نوجوان مثبت اعلام شد تا فدراسيون وزنه‌برداري ايران براي فرار از محروميت جهاني ناچار به پرداخت جريمه…

چندي پيش دوپينگ چهار وزنه‌بردار ملي‌پوش نوجوان مثبت اعلام شد تا فدراسيون وزنه‌برداري ايران براي فرار از محروميت جهاني ناچار به پرداخت جريمه 100هزار دلاري شود. رئيس فدراسيون و سرمربي تيم ملي نوک پيکان اتهام‌ها را به سمت “فريدون غزاليان”، مربي مازندراني اين چهار وزنه‌بردار گرفتند و همه تقصيرها را به گردن او انداختند. اينک اما با اظهارات وادعاهاي قابل تأمل پدر يکي از وزنه‌برادران دوپينگي و برادر مربي مازندراني متهم شده، ماجرا ابعاد تازه‌اي به خود گرفته که جاي کنکاش بيشتري دارد.

پدر مصطفي خليلي، يکي از وزنه‌برداران دوپينگي، به همراه پسرش و مهدي غزاليان، برادر مربي مازندراني – که از سوي حسين رضازاده و حسين توکلي متهم درجه اول ماجراي دوپينگ عنوان شده – به وزارت ورزش و جوانان رفتند تا مستندات خود را از اين ماجرا ارائه دهند. خليلي در ابن باره به ايسنا گفت: پس از حاشيه‌هايي که درباره دوپينگي شدن پسرم و سه نفر ديگر مطرح شد، به وزارت ورزش آمديم تا مستنداتي را که درباره اين مسئله داشتيم ارائه دهيم. ما حق داريم که از خودمان دفاع کنيم. البته چون اين‌جا کسي را نمي‌شناختيم مدارک را به دبيرخانه تحويل داديم.

وي ادامه داد: در سايت فدراسيون وزنه‌برداري خوانديم که چهار وزنه‌بردار دوپينگي با حضور در فدراسيون، اعتراف‌نامه‌اي را امضا کرده‌اند که حداقل مي‌دانم پسر من اين کار را نکرده است. همين طور از يکي ديگر از بچه‌ها هم که پرسيدم، فهميدم که او هم نرفته است. پس اين خبر کذب است و مورد دارد.

خليلي همچنين به اتفاق قابل تأملي که در اردوي تيم ملي رخ داده اشاره کرد و مدعي شد: زماني که ماموران نادو به اردوي تيم رفته بودند تا تست دوپينگ بگيرند، مربي تيم ملي سه نفر از بچه‌ها را که پسر من هم جزوشان بود به اتاقي برده و گفته بود که در را از پشت قفل کنند و بيرون نيايند تا آزمايش ندهند. دو نفر از آن سه نفر دوپينگ‌شان مثبت درآمد و اگر آن زمان از آن‌ها آزمايش گرفته مي‌شد و دوپينگ‌شان درمي‌آمد وامروز ديگر اين اتفاق نمي‌افتاد و فدراسيون هم با محروميت و جريمه روبرو نمي‌شد.

وي افزود: پسرم دو سال بود که به خاطر مصدوميت کمر تمرين نمي‌کرد و تازه با درمان‌هايي که انجام داده‌ بوديم داشت به رکورد قبلي‌اش مي‌رسيد. او داروي خاصي مصرف نمي‌کرد و من فقط با ويتامين و مانند آن بدن او را مي‌ساختم. وقتي وارد اردو شد به من زنگ زد و گفت که بچه‌ها براي حسين توکلي از يک تا 4 ميليون تومان پول فرستاده‌اند تا برايشان دارو تهيه کند. من گفتم که پولي ندارم بدهم، يا بدون دارو کار کند يا به خانه برگردد. با اين اوصاف چطور شد که آزمايش او مثبت درآمد؟ يا در اردو به او دارويي تزريق کرده‌اند يا آن پودري که کيانوش باقري در روز مسابقه به پسرم خوراند باعث دوپينگي شدنش شده است.

پدر وزنه‌بردار نوجوان دوپينگي در ادامه ادعا کرد: اينکه مي‌گويند مربي مازندراني در دوپينگي شدن بچه‌ها نقش داشته کذب محض است. آن سه نفري که به همراه پسرم دوپينگي درآمدند در خريد و فروش دارو قهار هستند و از بيرون دارو تهيه مي‌کردند. دارويي را که فدراسيون جهاني معرفي کرد و گفت که پسرم به خاطر آن دوپينگي شده است من اصلا نمي‌شناختم و نمي‌دانم که اصلا در ايران هست يا نه.

وي در پايان گفت: روزي که پسر من را از مدرسه انتخاب کردند تا وزنه‌بردار شود، گفتم که نمي‌خواهم او قهرمان شود فقط مي‌خواهم در جامعه امروز، سالم باشد. اگر قهرماني اين است که عنوان پهلواني روي کسي باشد و دروغ بگويد و هتک حرمت کند اصلا نمي‌خواهم پسرم قهرمان شود. آنچه مهم است منش قهرماني و پهلواني است که در وزنه‌برداري نديدم. جامعه ورزش بايد کارها را به سمت راستي سوق دهد.

به گزارش ايسنا، پس از فاش شدن ماجراي دوپينگ چهار وزنه‌بردار نوجوان، رئيس فدراسيون و سرمربي تيم ملي تقصيرها را به گردن فريدون غزاليان، مربي مازندراني اين چهار وزنه‌بردار انداختند. برادر اين مربي مازني که خود از قهرمانان سابق اين رشته در ايران و آسياست در دفاع از برادرش، اتهاماتي را متوجه حسين توکلي و سه تن از وزنه‌برداران دوپينگي کرد. مهدي غزاليان پدر حسين غزاليان است که فرزندش به همراه مصطفي خليلي در اردوي تيم ملي حضور داشت ولي آزمايش دوپينگش منفي بود.

مهدي غزاليان در اين باره به ايسنا گفت: حدود 20 سال پيش در آسيا قهرمان وزنه‌برداري شدم. خانواده ما سابقه 80-90 ساله در اين رشته دارد. ما تازه به اين ورزش نيامده‌ايم که دنبال اسم درکردن باشيم و آبرويمان را از سر راه نياورده‌ايم. سه ورزشکار دوپينگي اراجيفي گفتند که در بعضي خبرگزاري‌ها هم بازتاب داشت و من نمي‌دانم که بر چه مبنايي اين حرف‌ها را زده‌اند.

وي افزود: من به عنوان پدر حسين غزاليان و يک قهرمان آسيا صحبت مي‌کنم. وقتي چند بچه 16 ساله صحبتي مي‌کنند، بايد حرف‌شان سنديت داشته باشد و کسي آن را تاييد کند ولي معلوم است که پشت آن‌ها کساني هستند که حمايت مي‌کنند و حرف‌هايشان را در رسانه‌ها بازتاب مي‌دهند.

غزاليان همچنين گفت: کيانوش باقري، مهرشاد محمودي و مهدي فروتن هاشمي (سه وزنه‌بردار نوجوان دوپينگي) حدود يک سال پيش در باشگاه مسائل غير اخلاقي ايجاد کردند و پدرم که نظم و ديسيپلين خاصي در کارش دارد و حتي به اعضاي باشگاه اجازه نمي‌دهد که موي خود را نامناسب اصلاح کنند، عذر آن‌ها را خواست. اين آقايان سيگار و قليان مي‌کشيدند و کارهاي ديگر مي‌کردند که درست نبود و وقتي فريدون، برادرم، گزارش اين کارها را به پدرم داد، آن‌ها را از باشگاه بيرون کرد. آن‌ها يک هفته به اين در و آن در زدند و کساني پا پيش گذاشتند و گفتند که اين‌ها بچه‌اند و نبايد مسئله را خيلي بزرگ کرد. در نهايت آن‌ها تعهدنامه‌اي نوشتند و پايش را انگشت زدند که ديگر از اين اشتباه‌ها نکنند.

اين مربي مازني در ادامه اظهار کرد: در مسابقه‌هاي کشوري به عنوان سرپرست تيم مازندران حضور داشتم که باز اين سه نفر مشکل درست کردند و وقتي به آن‌ها گوشزد کرديم ديگر سر تمرين نيامدند. هر سه آن‌ها در آن مسابقه‌ها که در اراک برگزار مي‌شد، طلا گرفتند و روزنامه‌ها اسم‌شان را نوشتند و به تيم ملي دعوت شدند. 25 يا 26 آذرماه بود که چند نفر از پيشکسوتان به من گفتند که اين سه نفر مدت زيادي است تمرين نکرده‌اند و با فلاني که دو سال پيش در باشگاه بوده و حالا دارو مي‌فروشد ارتباط دارند و از او داروهاي غير مجاز مي‌گيرند. برادر من به مسعود محمدي (رييس هيات وزنه‌برداري مازندران) اطلاع داد و گفت که اين سه نفر را از نظر دارويي تاييد نمي‌کند. او گفت که اين‌ها شاگردانش هستند ولي ممکن است که داروهاي غير مجاز مصرف کرده باشند.

وي مدعي شد: هفته بعد از آن در اردوي تيم ملي به حسين توکلي گفتند که اين سه نفر مورد تاييد نيستند اما او با وجود اينکه قهرمان المپيک است مطلب را وارونه برداشت کرد و فکر کرد که مي‌خواهند آن سه نفر را خراب کنند. در اردوي تيم ملي هم مشکلاتي پيش آمد و حتي يک بار پسرم زنگ زد و در حالي که گريه مي‌کرد گفت که به او متلک مي‌اندازند. من به آن‌ها گفتم که خجالت بکشيد، اين مسائل در شان و شخصيت شما نيست. آن‌ها حتي مربي مجاري تيم را نيز اذيت مي‌کردند و متاسفانه توکلي از آن‌ها حمايت مي‌کرد. ماجرا تا اينجا پيش رفت که شب يلدا پارتي گرفتند و کارهايي کردند و عکس‌هاي زننده‌اي هم گرفتند.

غزاليان در ادامه درباره ماجراي تست دوپينگ وزنه برداران و پنهان کردن سه ورزشکار ادعا کرد: قرار شد ماموران نادو به اردوي تيم ملي بروند تا از بچه‌ها تست بگيرند. آن روز سه نفر از بچه‌ها را به اتاقي بردند تا ماموران آن‌ها را نبينند. آيا اين کار خلاف نيست؟ از بين آن سه نفر دو ورزشکار دوپينگي از آب درآمد. اگر آن روز دوپينگ آن‌ها معلوم مي‌شد ديگر اين اتفاق‌ها نمي‌افتاد. آن‌ها بايد جوابگوي اين مسئله باشند و نبايد حيثيت فردي مثل فريدون غزاليان را که جلوي کار خلافي را گرفت بر باد دهند.

او همچنين درباره پرداخت پول به حسين توکلي که خليلي ادعا کرده بود گفت: به ما گفتند که شرايط دارويي اردوي تيم ملي خوب نيست و براي همين بايد کمک مالي کنيم. گفتم مگر وزنه‌برداران ما بايد دارو بخورند؟ ما که ورزش مي‌کرديم حتي يک قرص هم نخورديم. گفتند الان شرايط فرق کرده و به روز شده است. در نهايت چون بقيه پدرها پول داده بودند من هم پول دادم. وضعيت اردوي تيم ملي از نظر نظافت و تغذيه و ساير موارد خيلي بد بود. حالا فدراسيون 100 هزار دلار بايد جريمه بدهد. به جاي آن مي‌شد پيش از اين 30 هزار دلار خرج اردو مي‌کردند. من يک و نيم ميليون تومان به توکلي دادم که گفتند با آن پول‌ها دارو خريدند. وقتي اسامي آن داروها را به پزشک نشان دادم، گفتند که همه آن‌ها غير مجاز هستند و اصلا براي شرايط سني نوجوانان مناسب نيستند.

غزاليان در پايان گفت: برادر من مربي باشگاهي است که 80 -90 ورزشکار دارد و قطب وزنه‌برداري مازندران است. او اگر قرار بود در دوپينگ ورزشکاري نقش داشته باشد پيش از اين بايد اين مسئله رو مي‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.