دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۳۹

جزییات فرود شگفت‌انگیز هواپیمای بدون چرخ در فرودگاه زاهدان که در آن همه مسافران جان سالم به‌در برده‌اند فاش شد. خلبان هواپیمای فوکر…

جزییات فرود شگفت‌انگیز هواپیمای بدون چرخ در فرودگاه زاهدان که در آن همه مسافران جان سالم به‌در برده‌اند فاش شد. خلبان هواپیمای فوکر ۱۰۰ یک ساعت در آسمان زاهدان چرخید تا بنزینش تمام شده و هنگام فرود بدون چرخ هیچ آتش‌سوزی‌ای رخ ندهد.  این کاپیتان کارکشته می‌گوید تا دقایقی پیش از فرود بی‌خطر هیچ یک از مسافران در جریان باز نشدن چرخ‌ها نبودند تا این‌که با دعوت آنان به آرامش واقعیت را به همه گفته است. در مدت پرواز یک‌ساعته بی‌هدف سعی زیادی شد تا چرخ‌های هواپیما با اهرم‌های دستی باز شوند اما همه تلاش‌ها به بن‌بست خوردند.

به نوشته شهروند، هواپیمای مشهد – زاهدان ساعت ۳۰: ۱۲ ظهر روز شنبه از مشهد به سمت زاهدان حرکت کرد. درحالی‌که تصور می‌شد هواپیما به سلامت در فرودگاه زاهدان فرود ‌آید ناگهان در نزدیکی فرودگاه پرواز شماره۸۰۵۳ دچار نقص فنی در قسمت چرخ سمت چپ هواپیما شد.
 خلبان با باز نشدن چرخ سمت چپ هواپیما مجبور شد چندین‌بار فرودگاه بین‌المللی زاهدان را دور بزند تا سوخت را تخلیه کرده و میزان آن را کاهش دهد و بتواند فرود اضطراری موفقی داشته باشد.  به ناچار با وجود یک چرخ بسته به حالت اضطرار در باند فرودگاه بین‌المللی زاهدان فرود آمد.
ساعت ۱۳:۱۰ روز شنبه درحالی‌که نیروهای نظامی و امدادی و اعضای ستاد بحران سیستان و بلوچستان روی باند فرودگاه بین‌المللی زاهدان نفس‌ها را در سینه حبس کرده بودند و در انتظار حادثه‌ای ناگوار بودند، مهارت خلبان فوکر ۱۰۰ باعث شد فرود اضطراری هواپیما بدون خسارت جانی انجام شود.

هواپیما همزمان با فرود به سمت چپ باند منحرف شد و بال آن به زمین برخورد کرد اما پس از سر خوردن بال هواپیما روی زمین و توقف آن در میان تپه‌های خاک به ناگاه بالشتک‌های خروج اضطراری باز شد و هواپیما نیز دچار آتش‌سوزی نشد.

این هواپیما با مهارت خلبان و تلاش پرسنل برج مراقبت فرودگاه بین‌المللی زاهدان، اداره ایمنی و آتش‌نشانی زاهدان به سلامت در باند فرودگاه فرود اضطراری کرد.
با وجود آن‌که در زمان این فرود اضطراری صدمه‌ای به ۱۱۳ مسافر هواپیما وارد نشد اما پس از فرود برای ۷ نفر از مسافران مشکلاتی به وجود آمد و به علت تخلیه فوری تعدادی از آنها دچار جراحت شده‌اند.

یک معجزه در آسمان ایران

حسن اعرابی‌مقدم که فرماندهی این عملیات سنگین را در فرودگاه بین‌المللی زاهدان ظهر شنبه برعهده داشت، گفت:  ساعت ۱۲ روز شنبه خلبان هواپیمای فوکر ۱۰۰ متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان از برج مراقبت درخواست فرود اضطراری کرد. دلیل فرود اضطراری نقص فنی و عدم باز شدن چرخ عقب هواپیما اعلام شد.

وی افزود: با تمهیدات اندیشیده‌شده بلافاصله پس از اعلام این خبر نسبت به آماده‌سازی و حضور تمامی نیروهای امدادی و آتش‌نشانی و اعضای ستاد بحران استان در محل فرودگاه اقدام شد.
مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان ادامه داد: این پرواز که مقرر بود ساعت ۱۲ ظهر در فرودگاه بین‌المللی زاهدان به زمین بنشیند مجبور شد تا به منظور تخلیه و مصرف سوخت اضافی خود بیش از یک ساعت در آسمان استان پرواز داشته باشد.

وی بیان داشت: بالاخره ساعت ۱۳:۱۰ خلبان تصمیم به فرود اضطراری در فرودگاه زاهدان گرفت که هواپیما پس از فرود در باند به دلیل بسته بودن چرخ سمت چپ عقب به سمت چپ باند منحرف شد و بال آن به زمین خورد.

وی گفت: با وجود ترکیدگی از ناحیه چرخ و ضربه از ناحیه چپ هواپیما بر اثر برخورد با زمین اما خوشبختانه مسافران این پرواز در کمال ناباوری جان سالم به در بردند.

کاپیتان تحویلیان سکان‌دار پرواز  شماره ۸۰۵۳ هواپیمایی آسمان که ظهر امروز با جسارت و مهارت کامل توانست هواپیمای فوکر ۱۰۰ را درحالی‌که چرخ عقب آن همچنان تا زمان فرود روی باند بسته ماند روی زمین بنشاند، می‌گوید: توسل همه مسافران به ائمه اطهار(ع) و لطف و نظر خداوند ازجمله امام رضا(ع) به زائران این پرواز  مهم‌ترین دلیل فرود موفقیت‌آمیز من بود. وی در نخستین لحظات فرود و پس از خروج از هواپیمای فوکر ۱۰۰ گفت: برایم سخت بود که به مسافران اعلام کنم هواپیما چرخ‌هایش باز نمی‌شود اما در آخرین دوری که روی شهر زاهدان زدم مسافران را در جریان گذاشتم و از آنها خواستم  تا برای فرود اضطراری آماده شوند.

وی بیان داشت:  تمامی این موفقیت را مدیون لطف و نظر خداوند متعال و به‌ویژه حضرت ثامن‌الحجج(ع) هستم که زائران خانه خودش را مصون نگه داشت.

درمان ۷ مصدوم و نجات جان دو مادر باردار

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر سیستان و بلوچستان در همین راستا در حاشیه امدادرسانی به مجروحان گفت: خوشبختانه این سانحه تنها ۷ مجروح در بر داشت که جراحات این مسافران بسیار سطحی بود و در همان باند فرودگاه با حضور نیروهای امدادی و امکانات از قبل مستقر شده مورد درمان قرار گرفت.

رسول راشکی ابراز داشت: در میان مسافران همچنین ۲ مادر باردار حضور داشتند که به منظور رسیدگی و مراقبت بیشتر این افراد نیز به مراکز درمانی منتقل شدند.

اعزام تیم کارشناسی  برای بررسی حادثه هوایی

گروهی متشکل از کارشناسان سازمان هواپیمایی کشور و شرکت هواپیمایی آسمان برای بررسی علت حادثه هوایی فرودگاه بین‌المللی زاهدان وارد این شهر شدند.  این گروه اعزامی از تهران با ورود به  باند فرودگاه زاهدان در محوطه به  بررسی حادثه و علت وقوع آن دست زدند.  همچنین خلبان هواپیمای مشهد – زاهدان نیز برای ارایه گزارش کار از نحوه فرود اضطراری هواپیما تا دوشنبه در زاهدان مستقر خواهد بود.  جعبه سیاه هواپیما درحال انتقال به تهران است و بار و اثاثیه کلیه مسافران نیز تخلیه و بدون هیچ‌گونه کسری یا آسیب خاصی تحویل آنها شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.