دوشنبه، ۲۱ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۳

حجت الاسلام سید احمد میرعمادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه دین اسلام یک دین جهانی و جاودانه است، اظهار…

حجت الاسلام سید احمد میرعمادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه دین اسلام یک دین جهانی و جاودانه است، اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) پیامبر بشریت و قرآن کریم کتاب هدایت برای جهانیان است.

وی با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام تا زمانیکه در قید حیات بودند رهبری مردم را برعهده داشتند، تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام 23 سال زحمت کشیدند و مردم را ارشاد و راهنمایی کردند و از همان ابتدا نیز در فکر جانشین خود بودند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه پیامبر اکرم(ص) در مورد جانشینی خود دغدغه داشتند و از آغاز بعثت جانشین خود را برای امامت مردم انتخاب کردند، افزود: یکی از نشانه های دغدغه پیامبر اکرم در رابطه با انتخاب جانشین حدیث “یوم الدار” است.

حجت الاسلام میرعمادی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم سه سال مخفیانه تبلیغ دین را کردند و در این مدت تعداد اندکی از جمله حضرت علی(ع)، حضرت خدیجه، زبیر و …به دین اسلام ایمان آوردند، گفت: بعد از سه سال تبلیغ مخفیانه پیامبر گرامی اسلام ماموریت یافت تا دعوت خود را علنی کند.

وی با بیان اینکه دعوت علنی پیامبر اکرم با دعوت از خویشاوندان که حدود 45 نفر از سران بنی هاشم بودند آغاز شد، تصریح کرد: در اولین جلسه برخی از افراد متوجه قصد پیامبر گرامی اسلام شدند و اجازه ندادند ایشان صحبت کنند و پیامبر اکرم در دومین جلسه قبل از پذیرایی شروع به صحبت کردند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه پیامبر اسلام در صحبت های خود با اعلام علنی شدن دعوت خود اظهار داشتند که هر کس مرا اجابت کند ولی و جانشین من در میان شما خواهد بود، اظهار داشت: پیامبر اکرم این مطلب را سه مرتبه اعلام کرد و هر بار تنها حضرت علی(ع) دعوت پیامبر را اجابت کرد که پیامبر اکرم در همان جلسه گفتند: ای مردم، این شخص وصی من، برادر من و جانشین من در میان شما است پس حرفش را بشنوید و از او اطاعت کنید.

حجت الاسلام میرعمادی با تاکید بر اینکه این رویداد در آغاز بعثت اتفاق افتاد، افزود: مسئله نبوت و امامت از آغاز بعثت توام با هم بوده و هیچگاه از هم جدا نبوده اند.

وی با بیان اینکه پیامبر از روزی که دعوت خود را به صورت علنی آغاز کرد به فکر جانشین خود بودند، تصریح کرد: ماجرای غدیر تنها مخصوص سال دهم هجرت نیست و غدیر از یوم الدار یعنی روزی که پیامبر دعوت خود را علنی کرد آغاز شد و پیامبر گرامی اسلام از آغاز بعثت زمینه سازی امامت را انجام دادند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد در ادامه با اشاره به حدیث منزلت اظهار داشت: زمانیکه پیامبر اکرم به مدینه هجرت کردند اولین کاری که کردند ساخت مسجد بود و سپس برای تحکیم وحدت بین مهاجر و انصار بین 300 نفر از مهاجرین و انصار عقد اخوت و پیمان برادری بستند.

حجت الاسلام میرعمادی ادامه داد: در آن زمان حضرت علی(ع) با چشم اشکبار نزد پیامبر آمدند و گفتند: پیامبر گرامی اسلام شما برای همه برادر تعیین کردید اما برای من نه که پیامبر اسلام در پاسخ به حضرت علی(ع) اظهار داشتند: تو را به تاخیر نینداختم و تو را انتخاب نکردم مگر برای خودم، ای علی تو برادر من در دنیا و آخرت هستی و جایگاه تو در نزد من مثل جایگاه هارون در نزد موسی(ع) است.

وی با تاکید بر اینکه پیامبر گرامی اسلام در آغاز هجرت نیز برای امامت و جانشینی خود زمینه سازی کرد، افزود: مسئله امامت تنها منحصر به واقعه غدیر نیست بلکه روز بعثت با امامت و ولایت همراه بود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد یادآور شد: اوج نشان دادن اهمیت مسئله امامت و ولایت روز غدیر بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *