پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۳۸

به گزارش خبرنگار مهر، علی هادی چگنی عصر چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: لرستان…

به گزارش خبرنگار مهر، علی هادی چگنی عصر چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: لرستان از 20 سال گذشته تا کنون رتبه های اول تا سوم را در زمینه بیکاری داشته و متوسط درآمد سالانه مردم لرستان 48 درصد میانگین کشور است.

وی افزود: سهم لرستان از تولید ناخالص داخلی 1.2 درصد است و این در حالی است که 2.4 درصد جمعیت کشور در لرستان زندگی می کنند.

سالانه هفت هزار نفر از لرستان مهاجرت می کنند

چگنی با بیان اینکه سالانه هفت هزار نفر به خارج از استان مهاجرت می کنند، اظهار داشت: تنها راه حل برای رفع معضل توسعه نیافتگی لرستان جذب سرمایه گذار در این استان است.

وی افزود: متاسفانه موانع زیادی سر راه بخش خصوصی است که از جمله آن ها می توان به تحریم ها اشاره کرد.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان ادامه داد: اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه ها نیز برای کشور مشکل ایجاد کرد چرا که نتوانست به امر تولید کمک کند در حالیکه قرار بود با اجرای این طرح 30 درصد واحدهای اقتصادی تجهیزات خود را به روز کنند.

10 هزار میلیارد تومان برای اصلاح ساختار بخش تولید در فاز دوم هدفمندی یارانه ها کمک می شود

چگنی گفت: اگر قانون هدفمندی یارانه ها در مرحله اول به درستی اجرا می شد اکنون دچار رکود تورمی در کشور نبودیم.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها میزان 10 هزار میلیارد تومان برای اصلاح ساختار بخش تولید کمک خواهد شد.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان ایجاد زیرساخت های مناسب را باعث جذب سرمایه گذار در لرستان دانست و گفت: برای فراهم کردن زیرساخت ها در لرستان رقم های بودجه بسیار ناچیز است.

وی افزود: برای توسعه فرودگاه خرم آباد 50 میلیارد تومان قرارداد بسته شده است تا با توسعه باند فرودگاه هواپیماهای پهن پیکر بتوانند در این فرودگاه پرواز داشته باشند.

قرارداد آزادراه اراک – خرم آباد با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد شد

چگنی ادامه داد: برای آزادراه اراک – خرم آباد نیز مبلغ  950 میلیارد تومان با قرارگاه خاتم الانبیا قرارداد منعقد شده و احداث سه پروژه ریلی نیز در لرستان در دست اجرا است.

وی از معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تا توجه به زیرساخت ها در لرستان را در اولویت تخصیص بودجه قرار دهند.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان یکی دیگر از موانع ایجاد سرمایه گذاری در لرستان را کمبود تسهیلات بانکی دانست و گفت: کل منابع ما در لرستان دو هزار و 700 میلیارد تومان است ولی مصارف بانکی ما چهار هزار و 500  میلیارد تومان است.

وزارت نفت خوراک لازم برای تغذیه پتروشیمی را به لرستان نمی دهد

وی گفت: نبود صنایع بالادستی و صنایع مادر مانع دیگر جذب سرمایه گذار در لرستان است و به رغم فراهم شدن بسترها در این زمینه متاسفانه با عدم حمایت برخی بخش ها مواجه هستیم.

وی افزود: وجود دو پتروشیمی و یک پالایشگاه در لرستان امتیاز خوبی محسوب می شود ولی وزارت نفت خوراک لازم را برای تغذیه پتروشیمی به لرستان نمی دهد که انتظار می رود متولیان امر در این زمینه همکاری و پیگیری لازم را داشته باشند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.