یکشنبه، ۰۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۱

به گزارش خبرنگار مهر، تلاش های ماموران آتش نشانی برای نجات جان شهروندان از صبح خیلی زود شنبه آغاز شد و ماموران آتش…

به گزارش خبرنگار مهر، تلاش های ماموران آتش نشانی برای نجات جان شهروندان از صبح خیلی زود شنبه آغاز شد و ماموران آتش نشانی پس از گزارش ساعت 9:47 دقیقه مبنی بر آتش سوزی در پارکینگ یک ساختمان 4 طبقه مسکونی در شرق تهران فوری آژیرهای ماشین آتش نشانی را برای زودتر رسیدن در محل حادثه به صدا درآوردند.

پس از گزارش این حادثه ستاد فرماندهی آتش نشانی بلافاصله نیروهای عملیات ایستگاه3 به همراه بالابر و خودروی ویژه حمل دستگاه تنفسی را به محل حادثه دربزرگراه محلاتی، خیابان وفایی برومنداعزام کرد.

محمد شمسایی افسر آماده منطقه 5 عملیات آتش نشانی تهران در این باره توضیح داد: درجریان این حادثه یک دستگاه خودروی سواری در پارکینگ ساختمان مسکونی 4 طبقه دچار آتش سوزی شد که لحظاتی بعد دود زیاد حاصل از آن در طبقات این ساختمان و داخل واحد های مسکونی انتشار یافت.

وی افزود: آتش نشانان به سرعت و با تجهیزات کامل انفرادی با استفاده از لوله های آبده، آتش خودرو را مهار و کاملا خاموش کردند.

شمسایی درادامه خاطر نشان کرد: همزمان گروه دیگری از آتش نشانان با بستن دستگاه تنفسی در میان دود به طبقات رفته و سه نفر از ساکنان را که در میان دود گرفتار و دچار ترس و وحشت شده بودند به بیرون انتقال دادند.

این افسر آماده آتش نشانی در خاتمه گفت: علت بروز این حادثه از سوی کارشناسان آتش نشانی تحت بررسی است.

دست کودک بازیگوش از لای زنجیرهای دوچرخه نجات یافت

این روزها بسیاری از کودکان در پایتخت سعی می کنند که اوقات فراغت خود را با دوچرخه سواری پر کنند. اما گاه این دوچرخه سواری دردسرهایی برای آنها ایجاد می کند. امروز انگشتان یک  پسر بچه  بازیگوش در میان زنجیر دوچرخه گیر کرده که با تلاش ماموران آتش نشانی این کودک از این مخمصه رهایی یافت.

به گفته محسن عسگریان فرمانده گروه امداد و نجات 12 آتش نشانی تهران در این خصوص گفت: والدین این کودک 4 ساله ساعت 11:20 دقیقه صبح شنبه در حالی که به شدت نگران بودند در تماس با سامانه 125 و اعلام این حادثه، تقاضای استمداد کردند که ستاد فرماندهی آتش نشانی بلافاصله گروه امداد و نجات 12 را روانه محل حادثه در میدان نارمک، خیابان تاج الدینی کرد.

وی افزود: هنگام رسیدن به محل و بررسی این اتفاق مشخص شد که پسر بچه 4 ساله ای بنام امیر عباس در داخل واحد مسکونی خود مشغول بازی با دوچرخه اش بود که ناگهان انگشت اشاره دست اش در میان چرخ دنده و زنجیر این وسیله گیر کرد و به رغم تلاش والدین برای خارج کردن آن باز هم انگشت آزاد نشد.

این فرمانده نجاتگران در ادامه تصریح کرد: آتش نشانان بلافاصله با ابزار ویژه، انگشت کودک را از میان زنجیر دوچرخه آزاد کرده و سپس وی را برای درمان تحویل امدادگران اورژانس دادند و والدین اش را از تشویش و نگرانی رهانیدند.م

رفع خطر سقوط داربست های ساختمانی

وزش شدید باد در شب گذشته منجر به به ریزش داربست فلزی یک ساختمان 8 طبقه در حال ساخت شد که با تلاش آتش نشانان خطر آن برطرف شد.

در پی تماس شهروندان با سامانه 125 مبنی برسقوط داربست ساختمان در حال ساخت در خیابان دامپزشکی بلافاصله آتش نشانان ایستگاه 8 در ساعت 21:27 دقیقه شب گذشته به محل حادثه اعزام شدند. آتش نشانان با توجه به اینکه احتمال می رفت با سقوط داربست ها، رهگذران و همسایگان آسیب ببینند بلافاصله به منظور برطرف کردن خطرات احتمالی اقدام به ایمن سازی محل و همچنین مهار داربستهای معلق کردند.

عباس شقاقی فرمانده آتش نشانان اعزامی در این زمینه توضیح داد: در پی اعلام ستاد فرماندهی سازمان، آتش نشانان ایستگاه بلافاصله خود را به محل حادثه رسانده و مشاهده کردند که داربست نصب شده در نمای یک ساختمان 8 طبقه در حال ساخت به صورت معلق درآمده و هرآن نیز ممکن است فروریزد.

شقاقی علت وقوع این حادثه را وزش باد ذکر کرد و اظهار داشت: محل حادثه پس از ایمن کردن داربست ها جهت انجام اقدامات قانونی تحویل عوامل شهرداری و ستاد بحران منطقه شد. مهار آتش سوزی گسترده در باغ

جلوگیری از آتش گرفتن باغی در پایتخت

یکی دیگر از اخبار مربوط به آتش نشانی جلوگیری از آتش گرفتن باغی در حوالی بزرگراه چمران بود. در حقیقت آتش نشانان با حضور به موقع خود از گسترش شعله های آتش یک باغ در پایتخت جلوگیری کردند.

پس از اطلاع رسانی این حادثه توسط شهروندان به سامانه 125 آتش نشانی، بلافاصله نیروهای ایستگاه 88 به سمت بزرگراه چمران، خیابان سوری حرکت کردند.

علیرضا وثوقی فرمانده آتش نشانان اعزامی گفت: با رسیدن به محل حادثه مشاهده شد در قسمتی از باغی به وسعت یک هزار متر مربع که مقدار تنه و کنده های بریده شده درخت جمع آوری شده بود، آتش سوزی رخ داده و شعله ها نیز در حال سرایت به سایر نقاط باغ و ساختمان مجاور بود.

وی افزود: آتش نشانان بلافاصله با استفاده از چندین بند لوله آبرسانی از چند نقطه مشغول عملیات شدند، ابتدا از گسترش شعله های ممانعت به عمل آوردند و سپس آتش سوزی را کاملا خاموش کردند.

وثوقی با اعلام این که کارشناسان آتش نشانی علت بروز این آتش سوزی را در دست بررسی دارند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با حضور به موقع آتش نشانان و عکس العمل سریع آنان از گسترش این حریق جلوگیری شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.