دوشنبه، ۳۱ شهریور ۹۳ - ۰۲:۴۶

آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا آدینه‌وند معروف به نحوی لرستانی از علمای برجسته لرستان در شهر مقدس قم و در سن ۸۵ سالگی دار…

آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا آدینه‌وند معروف به نحوی لرستانی از علمای برجسته لرستان در شهر مقدس قم و در سن ۸۵ سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان، آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا آدینه‌وند معروف به نحوی لرستانی از علمای برجسته شهرستان کوهدشت لرستان در سن ۸۵ سالگی دار فانی را وداع گفت.

آیت‌الله محمدرضا آدینه‌وند در روز دهم دی‌ماه سال ۱۳۰۸در قصبه‌ گرخوشاب طرهان از توابع شهرستان کوهدشت چشم به جهان گشود، وی در خانواده علم و فضیلت و تقوا رشد و تربیت یافت.

پدرش مرحوم علیخان قبادی آدینه‌وند از جمله مغزهای متفکر و حکمای متبحر عصر خود بود. بنا به تقریری از مرحوم عیدی عباسی گراوند که مرقوم داشته است، در سن ۱۴سالگی با چهره ایشان آشنا شده و شیفته الفاظ شیرین و گفتار نمکین و اشعار وزین او می‌گردد، درباره ایشان (مرحوم علیخان) می‌نویسد: «چنان به دین مقدس اسلام پایبند بود که کوچک‌ترین انحرافی از هرکس و مقام مشاهده می‌نمود بدون اغماض به معروفش همت می‌گماشت، این اقدام خداپسندانه وی باعث می‌شود تا طبقه محروم از تجاوز خوانین زور‌گو تا حدودی در امان باشند.

وی در ادامه می‌نویسد مطلب دیگری که باید ذکر شود عقیده ایشان درباره تربیت اولاد بود، همواره می‌فرمود: والدین مسئول تربیت اولاد هستند و مکلفند آنان را مسلمان بار آورند در غیر این‌صورت مدیون هستند، به حکم این عقیده فرزندانش را مسلمان تربیت نمود و درس خداپرستی و ایثار ایشان در باز ماندگان اثر بخشیده بود».

آیت‌الله محمد رضا آدینه‌وند از‌ همان کودکی در تحصیل علم و دانش بسیار کوشا بود به‌طوری ‌که با تلاش و تمرین بسیار با اتکای به ذوق هنری خویش و بهره‌گیری از سرمشق اساتید خط و خوشنویسی همچون مرحوم علی‌اصغر کاظمی و… به سرحد کسب مهارت خوشنویسی دست یافت.

هوش و قریحه‌ سرشار و قدرت قلم ایشان موجب می‌شود که در عنفوان جوانی به شغل کتابت و دبیری در بخشداری وقت طرهان (کوهدشت) اشتغال و مبادرت ورزد.

در سال ۱۳۲۵ در پی ماموریتی اداری به شهرستان خرم‌آباد عزیمت می‌نماید که در جریان این سفر با تعدادی از طلاب دینی از حوزه علمیه قم از جمله حضرت آیت الله شیخ عباس‌علی صادقی، آیت‌الله شیخ مهدی قاضی و… آشنا می‌شود و این آشنایی وعلاقه وافر به تحصیل در علوم دینیه ایشان را از ادامه ماموریت باز داشته و منجر به ترک دیار و خانه و خانواده می‌شود و به همراه طلاب هم قطارش رهسپار شهر مقدس قم و وارد حوزه علمیه این شهر و به تحصیل مشغول شد.

دروس مقدمات تا سطح عالیه و اصول فقه را نزد اساتید آن زمان در حوزه علمیه قم تلمذ کرد. در کمترین زمان مورد توجه حضرت آیت‌الله بروجردی قرار می‌گیرد و از سوی ایشان با بالا‌ترین حقوق و مواجب به سمت استادی حوزه علمیه نائل می‌شود و به تدریس صرف و نحو عربی می‌پردازد. تخصص و تسلط ایشان بر ادبیات عرب و علم نحو به حدی می‌رسد که در نظر اهل علم به «نحوی» مشهور می‌شود.

آیت‌الله آدینه‌وند بیش از ۶۰ سال است که در حوزه علمیه قم مشغول تدریس علوم دینی از جمله صرف و نحو (سیوطی)، تجزیه و ترکیب قرآن، تفسیر قرآن، منطق و فقه و اصول مشغول است و در طول عمر پر برکتش و تدریس در حوزه منوره قم دانشورانی به نام از محل درس وی به مقام شامخ علمی رسیده‌اند.

وی علاوه بر زهد و پارسایی و کسب مقام علمی و معنوی در نهضت امام خمینی (ره) از امام و از رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قاطعانه حمایت کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از ایشان خواسته بودند که کتابی را تهیه کند راجع به قرآن که در حوزه علمیه اطلاعات بیشتری را به طلاب بدهد. از این رو، وی کتاب «کلمة الله العلیا» را همراه با تجزیه و ترکیب کلام الله مجید در ۶ جلد به چاپ رساند.

از وی کتب و مقالاتی به چاپ رسیده است از جمله به کتاب سیمای توحید در فروع دین می‌توان اشاره نمود. این روحانی و مفسر قرآن کریم در زمینه ساخت مسجد در کوهدشت تلاش‌های زیادی داشت که از جمله مساجدی که به همت وی ساخته شده می‌توان به مسجد جامع و مسجد حضرت صاحب‌الزمان(عج) کوهدشت، 2 مسجد در روستاهای آدینه‌وند، روستای کوشکی و 4 مسجد در روستای پشت تنگ و مساجدی در منطقه رومشگان و سوری و امرایی اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *