شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۰

تیم ملی والیبال کشورمان که در دو دیدار قبلی موفق به کسب امتیاز نشده بود، در دیدار مقابل برزیل در مقابل تماشاگران میزبان…

دوپینگ گسترده در رده‌های پایه وزنه‌برداری و سایه سنگین تعلیقتیم ملی والیبال کشورمان که در دو دیدار قبلی موفق به کسب امتیاز نشده بود،
در دیدار مقابل برزیل در مقابل تماشاگران میزبان سه بر دو نتیجه را واگذار
کرد تا نخستین امتیاز خود را کسب کند.

به
گزارش «تابناک»، تیم ملی والیبال کشورمان که در دومین حضور خود در لیگ جهانی، پس از دو شکست
مقابل تیم پر قدرت ایتالیا، به برزیل رفته بود تا مقابل پر افتخارترین تیم
والیبال جهان صف آرایی کند، تنها چند امتیاز تا کسب افتخاری فراموش نشدنی
کم آورد و در ازای یک امتیاز، نتیجه را به این تیم واگذار کرد.

در ست نخست اين ديدار، ترکيب سفيد پوشان تيم ايران را شهرام
محمودي، سعيد معروف، عبدالرضا عليزاده، سيد محمد موسوي عراقي، ميلاد عبادي
پور، فرهاد قائمي و سامان فائزي تشکيل دادند.

داور اول اين ديدار از کشور اسلواکي، داور دوم از کشور ترکيه قضاوت اين ديدار را بر عهده داشتند.

ست نخست

نخستين
امتياز اين ست با سرويس سعيد معروف براي تيم ايران به دست آمد. دريافت و
پاس سرعتي بازيکنان تيم برزيل امتياز برابر يک را براي آنها در پي داشت.

بازيکنان
تيم برزيل که نتيجه 3 بازي از 4 ديدار برگزار شده خود را اگذار کرده بودند،
از انگيزه بسيار بالايي براي برد تيم ايران برخوردار بودند.

«والاس
دسوزو» با اسپک خود امتياز سوم را براي زرد پوشان برزيل به همراه
داشت. پرواز ميلاد عبادي پور از سه دفاع برزيل امتياز سوم براي تيم ايران به
دست آورد.

«سانتوز جونيور» با سرويس هاي بي نقص خود، مانع از امتياز
آوري تيم ايران شد. ديوار دفاعي تيم برزيل بر خلاف ديدارهاي گذشته امروز
بسيار مستحکم بود و عبور از آن کار ساده ای نبود. اسپک شهرام محمودي باعث به
دست آمدن امتياز 4 براي تيم ايران شد. وقت استراحت فني اول اين ست با پوئن 8
بر 4 به سود تيم برزيل رقم خورد.

تيم ايران با سرويس هاي
هدفمند خواست حملات برزيل را تحت تاثير قرار بدهد، ولي موفق نشد و در مقابل
حريف با بهره گيري از ضعف ايران در دفاع روي تور موفق به امتياز آوري شد.

واليباليست هاي ايراني با بهره گيري از بازي خواني خود موفق به دفاع تيم حريف شدند. سيد محمد موسوي توانست 2 امتياز مستقيم از سرويس به دست آورد و امتياز 8 براي ايران به دست آورد و اختلاف امتياز را به عدد 1 رساند.

بازگشت تيم ايران به زمين باعث شد تا برزيلي ها شيرازه بازي را از دست بدهند و آنها هم در سرويس دچار مشکل شوند. آبشار ميلاد عبادي پور امتياز 10 را براي تيم ايران به دست آورد. اختلاف پوئن ها در اين ست پاياپاي دنبال مي شد. همان طور که تيم ايران در زدن برخي سرويس ها اشتباهات فردي داشت، اين مسأله شامل حال برزيليها نيز مي شد.

«سانتوز جونيور» باز هم با بهره گيري از آبشارهاي قدرتمند خود براي زرد پوشان برزيل امتيازآوري کرد و اختلاف پوئن تيمش را به عدد 3 رساند. اشتباه سعيد معروف در دادن پاس به هم تيمي هايش امتياز 15 را به برزيلي ها تقديم کرد. وقت استراحت فني دوم اين ست 16 بر13 به نفع تيم برزيل به پايان رسيد.

بازيکنان تيم ايران به خوبي توانستند به خود آمده و توانايي برد ست نخست را داشته باشند. بازي سرعتي ملي پوشان ايراني، باعث مي شد تا حريف در دقايقي از بازي در دفاع حريفي براي گفتن نداشته باشند. آبشار محکم و بي نقص ميلاد عبادي پور از بين دو دفاع عبور کرده و امتياز 14براي ايران به دست آورد، ولي وي با زدن سرويس خود به تور يک امتياز به حريف داد.

«کواچ» در امتياز 19 بر 14 که تيم ايران از حريف عقب افتاده بود با گرفتن وقت استراحت، درصدد برآمد تا مسائل فني را به آنها گوشزد کند. اين سخنان وي باعث شد تا ملي پوشان کشورمان امتياز 15 را پس از وارد شدن به زمين به دست آورند.

اشتباه هاي ممتد ملي پوشان کشورمان در زدن سرويس باعث شده تا برزيلی ها به سادگی امتياز کسب کنند. ميلاد عبادي پور در اين ديدار توانست عملکرد موفقي را به نمايش بگذارد. شهرام محمودي با بهره گيري از پاس خوب “معروف” امتياز 18 را در رالي به وجود آمده براي تيم ايران به دست آورد.

برزيلي ها با بهره گيري از تاکتيک هاي سرعتي امتياز 23 را به دست آوردند. اشتباه آنها هم در سرويس اميتاز 20 را به تيم ايران تقديم کرد.

کواچ در اين دقايق از “مهدي مهدي” به جاي سعيد معروف براي زدن سرويس در ترکيب استفاده کرد. برناردو رزنده سرمربي تيم ملي برزيل پس از واگذاري ا2 اميتاز به ايران با گرفتن وقت استراحت، نکات مهم را به آنها گوشزد کرد. آبشار محکم “اميرغفور “امتياز 22 را براي تيم ايران به همراه داشت. آرمين تشکري به جاي ميلاد عبادي پور وارد زمين شد تا سرويس هدفمند خود را بزند.

 ست اول اين ديدار با نتيجه 25 بر 23 به نفع برزيلي ها رقم خورد.

ست دوم

سفیدپوشان ايران، این ست را به نام خود رقم زدند

در اين ست ترکيب تيم ايران نسبت به ست اول تغييري داشت. “ميلاد عبادي پور” با زدن آبشار خود به دست برونو رزنده امتياز دوم را براي تيم ايران به همراه آورد.

آبشار محمک بازکنان برزيل و عدم دفاع از سوي شاگردان کواچ باعث شد تا آنها امتياز 4 را به دست آورده و اختلاف امتياز خود را با تيم ايران بیشتر کنند. بازيکنان تيم ايران بايد در دقايق حساس با بهره گيري از ضعف دفاع روي تور برزيلي ها امتيازات خود را افزايش دهند، ولي متأسفانه اين گونه نبود.

ميلاد عبادي پور از ناحيه کمر احساس درد کرد و همين باعث شد تا بازي براي دقايقي متوقف شود؛ خوشبختانه مشکل “عبادي پور” جدي نبود و وي به زمين بازگشت.

بازيکنان برزيلي همانند ست نخست به تاکتيک هاي سرعتي روي آوردند و نتيجه وقت استراحت فني اول اين ست با پوئن 8 بر 4 به نفع تيم برزيل ميزبان رقم خورد.

«والاس دسوزو» بازيکن قطر پاسور تيم برزيلی در اين ديدار نتيجه چشمگیري در امتيازآوري زرد پوشان داشت. هماهنگي شهرام محمودي و محمد موسوي در دفاع امتيازات 6 و 7 را براي تيم ايران به همراه داشت. دريافت ضعيف برزيلي ها در مقابل سرويس های “عبادي پور ” امتياز برابر8 را براي تيم ايران در پي داشت.

آبشار فرهاد قائمي، دفاع خوب برزيلي ها را به همراه داشت و آنها امتياز 10 را به دست آوردند. کواچ، سرمربي تيم ايران در کنار زمين ايستاده بازي را دنبال و نکات فني را به شاگردانش اعلام مي کرد. برزيلي ها که نمي خواستند نتيجه اين ست را به تيم ايران واگذار کنند، همه تلاش خود را براي امتياز آوري به کار گرفتند.

سرويس «برنورزنده» رالي را براي دو تيم همراه داشت و پس از چند آمد و رفت توپ امتياز 11 با آبشار شهرام محمودي براي تيم ايران به دست آمد. بازيکنان تيم ايران با بازي خوب خود در اين ست، نشان دادند که از نام برزيل هيچ ترسی ندارند و با قدرت مقابل آنها دفاع کرده و سرويس مي زنند.

بازهم “سانتوز جونيور” با زدن آبشار محکم خود از کنار دست دفاع ايران توپ را عبور داده و امتياز 14 براي تيم کشورش کسب مي کند. خطاي سامان فائزي امتياز15 را به حريف داد.

شهرام محمودي قطر پاسور آماده تيم ايران در اين ست براي تيم ملي کشورمان امتيازآوري کرد. وقت استراحت فني دوم اين ست 16 بر 13 به نفع زرد پوشان رقم خورد.

والیبال؛ اولین رویارویی ایران و برزیل

اشتباه برزيلي ها در زدن سرويس امتياز14 را به تيم ايران تقديم کرد. “والاس دسوزو” با آبشار قدرتمند خود توانست امتياز 17 را به دست آورد. آبشار “سانتوز سوزو” امتياز 18 را براي برزيلي ها به همراه داشت.

آبشار محکم “موسوي” از ميان دو دفاع امتياز 16 را براي تيم ايران آورد. ملي پوشان کشورمان با وجود آن که حريف از حق ميزباني برخوردار است، مقابل مدعي قهرماني ليگ جهاني به خوبي قد علم کرده و پا به پاي آنها کسب امتياز کردند؛ اما همچنان 2 اختلاف متياز ميان ايران و برزيل باقي بود. آبشار مجتبي ميرزاجانپور به دست دفاع حريف برخورد کرد و امتياز 19 را براي تيم ايران به همراه داشت.

در امتياز 20 بر 21 کواچ از آرمين تشکري براي زدن سرويس استفاده کرد. مجتبي ميرزاجانپور با وجود داشتن 2 دفاع آبشار خود را به زمين حريف زد و امتياز برابر 21 را براي تيم ايران کسب کرد.

به دليل خطاي “معروف” برزيلي ها امتياز 22 را به دست آوردند. دفاع خوب ملي پوشان کشورمان در منطقه 4 باعث شد تا امتياز 22 براي تيم ايران به دست بيايد. عملکرد خوي واليباليست هاي ايراني باعث شد تا “رزنده” سرمربي تيم برزيل عصبي شود.

دفاع خوب مهدوي مانع از امتياز آوري “سيلوا” براي تيم برزيل شد و امتياز 23 براي تيم ايران به دست آمد. اشتباه ميرزاجانپور در اين دقايق حساس امتياز 24 را به تيم حريف تقديم کرد. آبشار خوب “امير غفور به دست دفاع حريف برخورد کرد و امتياز برابر 24 را به همراه داشت. تلاش هاي برزيلی ها در دفاع سرويس موسوي بي نتيجه بود و امتياز 25 به نفع تيم ايران رقم خورد و ما براي نخستين بار در اين ديدار از حريف يک امتياز پيش افتاديم. دومين سرويس موسوي در اين دقايق حساس از تور عبور کرده، ولي آبشار محکم برزيليها تبديل به امتياز برابر 25 مي شود.
ملي پوشان کشورمان نتوانستند آبشار سنتوز را دفاع کرده و برزيلي ها باز هم از تيم ايران يک امتياز پيش افتادند. اعتراض کادر فني تيم ايران باعث استفاده از ويدئو چلنج در اين دقايق بازي شد. سرويس پرشي “امير غفور” به خارج از زمين رفته و امتياز 27 براي برزيل به دست آمد. “برنو رزنده” کاپيتان تيم برزيل سرويس آهسته خود را روانه زمين ايران کرد. آبشار آرمين تشکري امتياز مساوي 26 را براي ايران آورد.

ميلاد عبادي پور با آبشار محکم خود امتياز 28 را به دست آورد. ليبرو تيم برزيل نتوانست اين ضربه ميلاد را دفاع کند. سانتوز جونيور مانع از امتياز آوري تيم ايران شد. اشتباه برزيلي ها در سرويس امتياز29 را براي ايران به دست آورد.

ست دوم اين ديدار با پوئن 30 بر 28 به نفع تيم ايران رقم خورد.

والیبال؛ اولین رویارویی ایران و برزیل

ست سوم

این ست با نتيجه 28 بر 26 به نفع ايران رقم خورد.

تيم ايران در ست دوم دقت و تمرکز خود را در دقايق پاياني بالا برد. حضور آرمين تشکري، مهدي مهدوي، اميرغفور و مجتبي ميرزاجانپور، باعث شد تا ترکيب تيم ايران در ميانه هاي ست تغيير کرده و برزيلي ها در اجراي تاکتيک هاي خود دچار سردرگمي شوند.

سرويس “سعيد معروف” با آبشار “سانتوز سوزا” به امتياز براي برزيلي ها تبديل شد. ملي پوشان کشورمان با گرفتن نتيجه ست دوم، اعتماد به نفس بيشتري کسب کرده و با قدرت بالاتري مقابل حريف صف آرايي کردند و پا به پاي حريف امتيازآوري کردند.

“شهرام محمودي” که از ناحيه کتف احساس درد مي کرد، توانست با آبشار محکم خود، امتياز برابر 2 را براي تيم ايران بیاورد.

دفاع خوب بازيکنان تيم ايران توانست امتياز 4 و 5 را به دست آورد و اختلاف امتياز با حريف را به 2 رساندند. آبشار “والاس دسوزا” به امتياز تبديل شد؛ اما اشتباه وي در سرويس امتياز 6 را براي ايران به همراه داشت. 3 دفاع برزيلي مقابل آبشار “فرهاد قائمي” مانع از امتيازآوري وي مي شود.

آبشار محکم ” استاد کم” امتياز برابر 6 را براي برزيل به دست آمد. آبشار ميرزا جانپور با دفاع حريف مواجه مي شود و وقت استراحت فني دوم با نتيجه 8 بر 7 به نفع تيم برزيل رقم خورد.

آبشار خوب “شهرام محمودي” امتياز برابر 8 را براي تيم ايران به همراه داشت. خارج شدن آبشار “والاس دسوزا” باعث عصبي شدن وي مي شود. سرويس “رزنده” تبديل به امتياز 9 براي تيم برزيل شد. سرويس “فرهاد قائمي” با دريافت خوب حريف مواجه شد. آبشار ” محمودي” امتياز 11 را براي تيم ايران به دست آورد. اشتباه ” سانتوز سوزا” در سرويس يک امتياز به تيم ملي کشورمان افزود.

“سعيد معروف” با بهره گيري از شگرد جاخالي خود يک امتياز ديگر براي ايران کسب کرد. امتياز14 با آبشار موسوي براي ايران رقم خورد. توپ فرهاد قائمي با وجود برخورد با دست حريف براي برزيل يک امتياز داشت. اشتباه فردي قائمي در زدن سرويس امتياز 16 را به تيم زردپوش برزيل داد و وقت استراحت فني دوم اين ست 16 بر 15 به نفع تيم ميزبان رقم خورد.

آبشار ” سانتوز جونيور” به امتياز 17 تبديل شد. آبشار آرمين تشکري هم از سوي حريف دفاع نشد و امتيازات 2 تيم برابر شد. ملي پوشان کشورمان در اين ست تمرکز خود را بر بازي افزايش و اشتباهات خود را کاهش دادند. نوع بازي سفيد پوشان کشورمان”برناردو رزنده” سکاندار تيم برزيل را به گرفتن وقت استراحت مجبور کرد. مجتبي ميرزاجانپور با بهره گيري از توپ برگشتي امتياز 19 را براي ايران ثبت کرد.

تيم ملي واليبال کشورمان با دفاع خوب “دسوزا” امتياز 21 را براي تيم ايران کسب کرد. مهدي مهدوي براي زدن سرويس از سوي کواچ به زمين خوانده شد.

سرويس”رافائل اليويرا” به امتياز برابر 21 تبديل شد. برزيلي ها با بهره گيري از تجارب خود در اين ست به دنبال کسب پوئن برتر و مانع از امتياز آوري تيم ايران بودند. آبشار خوب “امير غفور” به دست دفاع برزيلي ها برخورد کرد و تبديل به امتياز 22 شد. زرد پوشان کشور ميزبان تمايلي به واگذاري ست نداشتند و مي خواستند با اين برد، کار را دست چهارم به پايان برسانند. شاگردان کواچ که در ست دوم نخستين ست برده اين دوره از مسابقات ليگ جهاني را کسب کرده بودند، به راحتي به حريف امتياز نمي دادند.

وقتي برزيل يک امتياز از ايران پيش بود، کواچ وقت استراحت فني گرفت و با صحبت کردن با شاگردانش روحيه آنها را براي ادامه بازي تقويت کرد.

سرويس “فونتلس” به تور برخورد کرد و 2 تيم در پوئن 24 با يکديگر برابر مي شوند. آبشار ” ساتوز سوزو” امتياز 25 را براي زرد پوشان به همراه داشت. آرمين تشکري با بهره گيري از پاس خوب معروف امتياز برابر 25 را براي ايران کسب کرد. آبشار محکم “والاس” از منطقه 4 امتياز 26 را براي برزيل به دست آورد. “ميرزاجانپور” اجازه افزايش امتيازات را به حريف نداد و امتياز 26 و 27 را براي ايران کسب کرد.

ست چهارم

این ست با نتيجه 25 بر 23 به سود برزیل رقم خورد.

شاگردان کواچ در اين ست عملکرد خوبي داشتند و توانستند با تنيجه 6 بر 3 از برزيل پيش بيفتند تا رزنده درخواست وقت استراحت فني کند. بازيکنان ايران توانستند برتري خود را حفظ کنند و بازي را 8 بر 4 به سود خود کنند.

بازيکنان بزرگي مانند لوکارلي، سيدائو، رزنده و… مقابل جواناني مانند عبادي‌پور، فائزي و ميرزاجان‌پور حرفي براي گفتن نداشتند تا اينکه تجربه آنها به دادشان رسيد و تيم‌ها در امتياز 9 بر 9 به تساوي رسيدند تا کواچ درخواست وقت استراحت کند.

بازي تا امتياز 14 بر 14 هم مساوي پيش رفت، اما تک دفاع جوان خوش آتيه واليبال ايران يعني ميرزاجان‌پور توانست امتياز 15 را براي ايران به ارمغان آورد؛ اما اين برزيلي‌ها بودند که امتياز 16 را زودتر از ايران کسب کردند تا تيم‌ها به وقت استراحت فني دوم بروند.

برزيلي‌ها در ادامه شرايط خوبي پيدا کردند و در سرويس عملکرد بسيار خوبي از خود نشان دادند تا اينکه نتيجه 22 بر 18 به سود طلايي‌پوشان شد. در امتياز 23 بر 19 به سود برزيل کواچ درخواست وقت استراحت کرد تا شايد شاگردانش به بازي برگردند و همين اتفاق هم افتاد تا اينکه در امتياز 23 بر 21 به سود برزيل رزنده درخواست وقت استراحت کند.

اين ست در پايان با نتيجه 25 بر 23 به سود برزيل پایان یافت.

ست پنجم

این ست هم با نتيجه 15 بر 13 به سود برزیل رقم خورد.

در اين ست کواچ ترکيب معروف، موسوي، قائمي، ميرزاجان‌پور، تشکري، محمودي براي شروع وارد ميدان کرد. بازي در اين ست پاياپايي پيش رفت؛ در حالي که رزنده تمام بازيکنان باتجربه خود را وارد ميدان کرده بود و نمي‌خواست بازنده باشد. در اين ست تيم ايران توانست بازي را 8 بر 7 به سود خود کند تا تيم‌ها به وقت استراحت فني اول بروند.

سرويس خوب قائمي که با چاشني شانس هم همراه بود، بازي را 9 بر 7 به سود ايران کرد تا رزنده مجبور شود درخواست وقت استراحت کند؛ وقت استراحت هاي متعدد مربيان در ست پنجم در نوع خود جالب بود. اين ست در با نتيجه 15 بر 13 به سود برزيل پایان یافت.

تيم ملي واليبال ايران فردا از ساعت 17:30 به وقت تهران در چهارمين مسابقه خود در رقابت‌هاي ليگ جهاني واليبال 2014 براي دومين بار به مصاف برزيل، پرافتخارترين تيم اين پيکارها خواهد رفت.

مردان ملي‌پوش برزيل در دوره‌هاي گذشته ليگ جهاني واليبال 17 مدال شامل 9 طلا، 4 نقره و 4 برنز کسب کرده‌اند و عنوان پرافتخارترين کشور اين رقابت‌ها را در اختيار دارند؛ تيم ملي واليبال برزيل در 9 دوره از 24 دوره گذشته ليگ جهاني واليبال يعني در سال‌هاي 1993، 2001، 2003 تا 2007، 2009 و 2010 مدال طلاي ليگ جهاني واليبال را به دست آورده است. همچنين در سال‌هاي 1995، 2002، 2011 و 2013 مدال نقره ليگ جهاني واليبال به تيم ملي واليبال مردان برزيل رسيد و در سال‌هاي 1990، 1994، 1999 و 2000 اين تيم به مدال برنز بسنده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.