چهارشنبه، ۲۱ مرداد ۹۴ - ۰۹:۳۰

میهن پست – جالب‌ترین خبر در سی و هفتمین جشنواره سالانه بالون‌ها در شهر بریستول انگلستان این بود که شرکت Cameron Balloons نخستین…

میهن پست – جالب‌ترین خبر در سی و هفتمین جشنواره سالانه بالون‌ها در شهر بریستول انگلستان این بود که شرکت Cameron Balloons نخستین بالن خورشیدی خود را هوا کرد.

البته باید گفت که بالون‌های استفاده‌شده در پروژه گوگل لون نیز با استفاده از انرژی خورشید گرم می‌شوند اما با این تفاوت که آن‌ها با گاز هلیوم پر می‌شوند.

عکسی جشنواره سالانه بالون‌ها در انگلستان

عکسی از جشنواره سالانه بالون‌ها در انگلستان

در توضیح این بالون باید گفت که این پروژه توسط شرکت Cameron Balloons در انگلستان طراحی و ساخته‌ و برای گرم کردن هوای داخل بالون به‌جای استفاده از مشعل پروپان تنها از انرژی خورشیدی استفاده می‌شود که درنهایت این بالون پرواز موفق خود را در جشنواره بالون ۲۰۱۵ انجام داد.

البته شرکت شرکت سازنده ی این بالن خورشیدی طرح‌های مختلفی را برای ساخت این بالون در نظر گرفته بود که می‌توان به تعبیه یک پنجره در بالون اشاره کرد. این طرح به دلیل شکننده بودن و سنگین شدن بالون موردقبول واقع نشد. طرحی که درنهایت موردپذیرش قرار گرفت این است که دو نیم‌کره بالون با مواد مختلفی ساخته شوند. نیم‌کره‌هایی به رنگ سیاه‌وسفید، که سمت سیاه‌رنگ آن گرمای خورشید را جذب می‌کند درحالی‌که پوشش نیم‌کره دیگر فلزدار شده تا بتواند انرژی خورشید را در داخل بالون به دام بیندازد.

این بالون ابتدا توسط گاز پروپان پر می‌شود و پس‌ازآن با استفاده از انرژی خورشیدی گرم می‌شود اما برای صعود و عدم برخورد آن با دیگر بالون‌ها بار دیگر از چند پاف سریع پروپان استفاده می‌شود.

نخستین بالن خورشیدی

نخستین بالن خورشیدی

ازآنجایی‌که خورشید تنها قادر است دمای داخل بالون را تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد افزایش دهد یعنی به‌اندازه نیمی از دمای استاندارد بالون‌های هوای گرم بنابراین از پارچه‌های بسیار نازک‌تری نسبت به بالون‌های معمولی در ساخت این بالون خورشیدی استفاده‌شده است. همچنین منافذی در سطح آن به‌منظور هدایت بالون به‌سوی نور خورشید ایجادشده است. ساخت این بالون حدود ۲۰ ساعت کاری با شرکت ۱۰ تن ازجمله طراحان و مهندسان به طول انجامید.

در زمان فرود نیز سمتی از بالون که پوشیده از فلز است باید در مقابل نور خورشید قرار گیرد تا به تدریج از ارتفاع آن کاسته شود.

منبع: guide2bristol

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *