جمعه، ۰۹ آبان ۹۳ - ۱۲:۰۶

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین باران پاییزی عصر روز گذشته بسیاری از مناطق استان کرمان را در بر گرفت این در حالی بود…

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین باران پاییزی عصر روز گذشته بسیاری از مناطق استان کرمان را در بر گرفت این در حالی بود که دمای هوا در کرمان نیز به یکباره افت محسوس کرد و مردم کرمان یکی از سرد ترین روزهای پاییزی در سالهای اخیر را تجربه کردند.

این درحالی بود که برف پاییزی نیز بر تن برخی مناطق استان کرمان نشست و کرمان را سفید پوش کرد.

بارش برف و باران در استان کرمان

اولین برف پاییزی جنوب کشور محورهای جیرفت – بافت و جیرفت – راین را سفیدپوش کرد.

اکیپ های راهداری در تمام محورهای کوهستانی حضور دارند و علی رغم بارش برف، محورهای جیرفت – بافت و جیرفت – راین باز و تردد در آنها برقرار است.

بنا بر این گزارش پنج اکیپ راهداری جهت انجام عملیات راهداری زمستانی در حال آماده باش به سر می برند.

مناطق سربیژن، ساردوئیه و جبالبارز در شهرستان جیرفت همه ساله در فصل پاییز و زمستان شاهد بارش برف است و گردنه سربیژن از برف گیرترین نقاط استان کرمان محسوب می شود.

بارندگیها تا شنبه ادامه دارد/ مردم از مسیلها دوری کنند

کارشناس هواشناسی استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: از روز گذشته جبهه هوایی بارشی وارد استان کرمان شده که موجب بارندگی و کاهش محسوس دمای هوا می شود.

وی افزود: این سامانه موجب بارندگی در بسیاری از نقاط استان شده است و نخستین بارش های پاییزی سال جاری را در کرمان موجب شده است.

سلاجقه گفت: این ناپایداریها تا روز شنبه ادامه خواهد یافت و بیشترین بارندگی ها عصرها روی می دهد.

وی به بارش برف در برخی از مناطق سردسیر و ارتفاعات اشاره کرد و گفت: در سایر مناطق شاهد افزایش ابرناکی و بارش باران خواهیم بود که احتمال سیلاب را نیز در برخواهد داشت.

کارشناس هواشناسی استان کرمان افزود: بارندگی پراکنده و ناگهانی و رعد و برق و وزش باد از جمله عوارض فعالیت این سامانه در استان کرمان است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد شدت این بارشها در برخی از مناطق استان کرمان موجب آبگرفتگی معابر شود به همین دلیل دستگاههای ذی ربط باید تدابیر لازم را در نظر بگیرند.

سلاجقه افزود: از مردم به خصوص کشاورزان می خواهیم که از مسیر رودخانه ها و مسیلها دوری کنند.

پلیس راه استان کرمان نیز از رانندگان خواسته است بدون زنجیر چرخ و کنترل دقیق وسایل ایمنی و گرمایشی خودروها از حضور در جاده های استان خودداری کنند.

بحران شدید بی آبی در کرمان/ مردم صرفه جویی کنند

معاون عمرانی استاندار کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: استان کرمان با بحران شدید خشکسالی روبرو است و در اکثر شهرستانهای استان با کم آبی شدید مواجه هستیم.

محمد جواد کمالی افزود: در سال جاری اکثر سدهای استان کرمان با کمبود آب مواجه بودند و در حال حاضر هم شاهد حجم کم آب در پشت سدهای استان کرمان هستیم.

وی با اشاره به کمبود بارش باران در استان کرمان گفت: عدم بارش باران موجب شده است بیشترین حجم آب مورد نیاز از منابع آبی زیر زمینی برداشت شود که موجب افت شدید سطح آب در استان کرمان شده است.

وی گفت: به دلیل برداشت فراوان و کاهش بارندگی برداشت آب در کرمان دارای بیلان منفی است.

کامیاب افزود: 1.1 میلیارد متر مکعب برداشت منفی در کرمان انجام می شود و پیش بینی وضعیت بارندگی در سال جاری نیز مشکل است به همین دلیل از مردم می خواهیم در مصرف آب صرفه جویی کنند.

وی ادامه داد: وجود چاههای غیر مجاز و آبیاری سنتی موجب بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی شده است و به همین دلیل پلیس آب در استان کرمان با تدبیر استاندار شکل گرفته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.